Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dişhekimlerinden buruk kutlama - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dişhekimlerinden buruk kutlama 21.11.2020 - 11:18:28
EDO Başkanı Ahmet Haluk Çaylı, her yıl 22 Kasım tarihinde kutlanan Dişhekimleri Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında Atatürk anıtında düzenlenen törende, dişhekimlerinin sorunlarına dikkat çekti. Törende dişhekimlerinin pandemi ve depremlerin gölgesinde buruk bir kutlama gerçekleştirdiklerini belirten Çaylı, dişhekimlerinin taleplerini açıkladı.Dişhekimlerinden buruk kutlama

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Edirne Dişhekimleri Odası (EDO), Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dişhekimliği Günü kapsamında tören düzenledi. Atatürk anıtında düzenlenen törene EDO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haluk Çaylı, yönetim kurulu üyeleri ve dişhekimleri katıldı. Korona virüsü tedbirleriyle düzenlenen törende Atatürk anıtına çelenk sunulurken; Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından EDO Başkanı Çaylı, basın mensuplarına günün anlam ve önemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çaylı, pandeminin ve depremlerin gölgesinde buruk bir Dişhekimliği Günü yaşadıklarını belirtirken; “Bilimsel Dişhekimliğinin kuruluşu olan 22 Kasım Dişhekimliği Günü, 22 Kasım’ı içine alan haftada Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak bütün yurtta kutlanmaktadır. Bu yıl maalesef Covid-19 gölgesinde bir Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü kutlaması yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLMELİ”

Çaylı, korona virüsü salgınının ilk karşılayıcılarının sağlık çalışanları olduğunu söylerken; “Covid-19 salgınının başlangıcından bugüne 148 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. Covid-19 hastalığında sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi dişhekimleridir. Ne yazık ki Covid-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini arzu etmekteyiz. Covid-19 pandemisinin yaşandığı bu dönemde halkımız ağız ve diş sağlığı tedavilerinde büyük sıkıntı yaşamakta ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezilerinde hasta birikimi gözlenmektedir. Bunu gidermek için tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı sistemde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin özelden de alınmasının tekrar gündeme getirilmesini istiyoruz” dedi.

“TÜKENMİŞLİK SENDROMUNA SÜRÜKLENDİLER”

Kamuda çalışan dişhekimlerinin sorunlarına dikkat çeken Çaylı; “Kamuda çalışan dişhekimleri yüksek enfeksiyon riski, fiziksel yorgunluk ve maddi kayıpların yanında görev tanımında yer almayan iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun meslek tanımına ve onuruna yakışmayan görevlendirmelerle karşı karşıya kalarak tükenmişlik sendromuna sürüklenmişlerdir. Döner sermaye uygulaması ve performans sistemindeki yanlışlıklar, bu pandemi döneminde tüm acı sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Ödenemeyen veya eşit dağıtılmayan döner sermaye ile karşı karşıya kalınmıştır. Reel maaş düşüşü ve geçim sıkıntısı yaşanmaktadır” sözlerine yer verdi.

“PANDEMİ SAVAŞINDA EN ÖNDE”

Çaylı, 2020’de yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen dişhekimlerinin görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini söylerken; “Bu yıl yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde, pandemi ile savaşta en önde olan meslektaşlarımızın bu önemli gününü kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim” diye konuştu. Çaylı’nın açıklamalarının ardından tören sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 619 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü 30.11.2020
Süpürgeli zanlı aranıyor Süpürgeli zanlı aranıyor 30.11.2020
Tܒnün acı günü Tܒnün acı günü 30.11.2020
Uzunköprü’ye müjde Uzunköprü’ye müjde 30.11.2020
Anaokullarına uzaktan eğitim kararı Anaokullarına uzaktan eğitim kararı 30.11.2020
Edirnespor, Derince engelini aştı Edirnespor, Derince engelini aştı 30.11.2020
Kırkpınar 28 Haziran’da Kırkpınar 28 Haziran’da 30.11.2020
“Yoğun bakımda yatak kalmadı” “Yoğun bakımda yatak kalmadı” 30.11.2020
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi “Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi 30.11.2020
ÖĞRENCİLER KAZANDI ÖĞRENCİLER KAZANDI 30.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 77
Web Siteleri 122
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 352 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.