Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
BABASININ İZİNDE - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
BABASININ İZİNDE 21.11.2020 - 11:08:57
Edirne Ülkü Ocakları’nın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle düzenlediği basın açıklamasını 8 yaşındaki Elif Özkan okudu. MHP Edirne il eski başkanı Hakan Özkan’ın da kızı olan Elif Özkan, çocuk haklarına dikkat çekerken; görevi sırasında basın açıklamaları ile tanınan babası Hakan Özkan’ın izinde olduğunu gösterdi. Elif Özkan, açıklamasını, “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek ve bozkurt işareti yaparak tamamladı.BABASININ İZİNDE

Edirne Ülkü Ocakları, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında basın açıklaması yaptı. Çocuk haklarına dikkat çekilen açıklamayı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne il eski başkanı Hakan Özkan’ın kızı Elif Özkan (8) gerçekleştirdi. Yüksel Yeşil İlkokulu 2’nci sınıf öğrencisi Elif Özkan’ı basın açıklamasını okuduğu sırada babası Hakan Özkan ve Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli de yalnız bırakmadı.

Edirne Ülkü Ocakları konferans salonunda gerçekleştirilen açıklamada Özkan, çocuk haklarının önemine dikkat çekerken; “Benim ve dünyadaki diğer çocukların, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerinde doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden anlatmakta kullanılan evrensel kavramdır; çocuk hakları. Tüm çocukların hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu” ifadelerini kullandı.

BM SÖZLEŞMESİNİ HATIRLATTI

Günümüzde dünyanın birçok yerinde insan hakları ihlallerinin yaşandığını belirten Özkan; “Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta. İşte bu duruma daha fazla sessiz kalmamak ve benim haklarımı korumak adına; 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ imzalandı. Bu anlaşmayla; benim ve dünyadaki tüm çocukların hakları koruma altına alındı. Biz çocukların erişkinlerden farklı; fiziksel ve psikolojik özelliklerimizin olduğu, bizim sürekli büyüme ve gelişme gösterdiğimizin bilincinde olmalarının, bize bakmanın bir toplum sorunu olduğu ve herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ülkeler tarafından kabul edildi. Bu anlaşmayı toplamda 193 ülke imzaladı ve biz çocukların haklarının tüm ülkelerce korunmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi” dedi.

“TÜRKİYE 1995’TE KABUL ETTİ”

Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeyi Türkiye’nin de çocuk haklarını korumak amacıyla 1995 yılında kabul ettiğini söyleyen Özkan; “Ben çocuğum, benim yaşamaya hakkım var. Ben çocuğum, benim iyi eğitim almaya hakkım var. Ben çocuğum, benim oyun oynamaya hakkım var. Ben bir Türk çocuğuyum, benim milletimi yüceltmeye ve hak ettiği seviyeye getirme vazifem var. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun” sözlerine yer verdi. Özkan, açıklamasını, “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek ve bozkurt işareti yaparak tamamladı.

“TECRÜBE OLMASINI İSTEDİK”

Özkan’ın açıklamasının ardından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında düzenlenen programla ilgili konuşma yapan Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli ise açıklamayı özellikle Elif Özkan’ın yapmasını istediklerini söylerken; “Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Biz de bu milletin gençliğine kendimizi adamış ve ülkü ocaklı bireyler olarak bugünün anlam ve önemine dikkat çekmek amacıyla böyle bir program gerçekleştirdik. Ona da tecrübe olması niyetiyle 8 yaşındaki küçük bir kardeşimize açıklama yaptırdık. Biz, 2023’e lider ülke Türkiye hedefiyle hazırlanan gençleriz. Ülkü Ocakları olarak bizim en büyük vazifemiz, Türk gençliğini yarınlara, bu ülkenin geleceğine hazırlamaktır. Biz de bu niyetle en alt yaş grubundan kardeşlerimizle ilgilenmek, onları geleceğin lider ülke Türkiye’sine hazırlamak hedefindeyiz. Belirlediğimiz bu stratejiyle 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkat çekmek amacıyla bugün böyle bir program gerçekleştirdik” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1768 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Dostluk maratonu ertelendi Dostluk maratonu ertelendi 10.5.2021
PCR testi şartı sürüyor PCR testi şartı sürüyor 10.5.2021
Eczacılardan patent çağrısı Eczacılardan patent çağrısı 10.5.2021
Mehmetçik Romanya yolunda Mehmetçik Romanya yolunda 10.5.2021
Aşılamada çağrı merkezi katkısı Aşılamada çağrı merkezi katkısı 10.5.2021
Pazarcılardan bayram öncesi açma talebi Pazarcılardan bayram öncesi açma talebi 10.5.2021
Kaçar’dan önemli çağrı Kaçar’dan önemli çağrı 10.5.2021
Balkanların makus talihi: Göç Balkanların makus talihi: Göç 10.5.2021
Anneye “Seni çok özledim” notu Anneye “Seni çok özledim” notu 9.5.2021
   Nöbette Anneler Günü Nöbette Anneler Günü 9.5.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 91
Web Siteleri 138
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 385 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.