Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Çocuklar için çözüm üretilmeli” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Çocuklar için çözüm üretilmeli” 20.11.2020 - 11:05:02
Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki çocuk haklarına dikkat çekerek, korona virüsü salgınının çocuk haklarına etkisini değerlendirdi. Pandemi sürecinde çocukların haklarına erişiminin büyük oranda ortadan kalktığını belirten Çavuş; “Çocuklarımız için vakit geçirmeden çözümler üretilmeli hayata geçirilmelidir” dedi.“Çocuklar için çözüm üretilmeli”

Edirne Çocuk Hakları Derneği, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen ve 2 Eylül 1990 tarihinde de yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi ile ilgili açıklama yaptı. Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nebahat Çavuş, korona virüsü salgınının, çocukların haklarına erişimine etkisine dikkat çekti.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesi olduğunu belirten Çavuş; “Türkiye, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 14 Ekim 1990'da imzaladı ve sözleşme 27 Ocak 1995'te Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çocuk haklarının korunması amaçlayan bu sözleşmeyle taraf devletlerin bu hakların yaşama geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapmayı yüklendiği Çocuk Hakları sözleşmesi 54 maddeden oluşmaktadır. Sözleşmenin dört temel ilkesi; ayrımcılık yapmama, çocuğun üstün yararını gözetme, çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama, çocuğun katılım hakkıdır” ifadelerini kullandı.

“HAKLARINA ERİŞİM ORTADAN KALKTI”

Çavuş, çocukların, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ile kabul edilen haklarına erişebilmekte yaşadıkları sorunları hatırlatırken; “Ne yazık ki bu güne kadar her çocuğun temel haklarına erişebildiğini söylemek mümkün değildi. Bugünlerde de Covit-19 virüsünün yayılma, hayatı tehdit etmesi nedeniyle çocukların haklarına erişimi büyük oranda ortadan kalktı. Çocukların sağlıklı yaşam hakkı, temiz bir çevrede yaşama hakkı, eğitim ve öğretim olanaklarından istifade ederek kendilerini geliştirme hakkı, oyun hakkı v.b. haklar virüsten korunma tedbirleri nedeniyle kısıtlanmış ve hatta bazı çocuklar için tamamen yok olmuştur” dedi.

“ÇOCUKLAR OKULLARINA GİDEMİYOR”

Çocukların okullarına gidemediğini belirten Çavuş; “Uzaktan eğitim adı altında sunulan hizmetten verim alınamıyor. Yoksul ve çok çocuklu aile çocuklarının eğitime erişimi mümkün olamıyor. Çocuklarımızı eve kapatıp kaderleri ile baş başa bırakmaya hakkımız yok. Milli Eğitim Bakanlığı her çocuğa internet erişimi, online olarak yürütülen derslere erişimi için bilgisayar, tablet v.b. eğitim materyalleri sağlamakla yükümlüdür. Beden ve ruh sağlıklarının korunabilmesi, sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanması için çözümler bulmak aileler kadar kamu yetkililerinin tartışılmaz görevidir” sözlerine yer verdi.

“ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ”

Çavuş, tüm çocukların haklarına erişimde eşit olması gerektiğini vurgularken; “Normal yaşam diye adlandırdığımız günlerde dahi haklarına erişimde engellerle karşılaşan ve hatta erişemeyen çocuklarımızın hakları, ihtiyaçları gündemde dahi yer almıyor. Özel gereksinimli çocukları olan ebeveynler, anneler feryat ediyor. Dernek olarak onların sesi olmak istiyoruz. Standart eğitime rağmen, özelliklerine, yaşına ve zekâsına uygun eğitim hakkına erişemeyen çocuklarımızın da kendilerine özgü özellikleri, ilgileri, yetenekleri, öğrenme ihtiyaçları doğrultusunda eğitim hakları var. Pandemi nedeniyle okullardaki kaynaştırma eğitimlerden faydalanamayan çocuklarımız için de vakit geçirmeden çözümler üretilmeli hayata geçirilmelidir” dedi.

“18 YAŞINDAN KÜÇÜK HER İNSAN ÇOCUKTUR”

18 yaşından küçük her insanın çocuk olduğunu söyleyen Çavuş; “18 yaşından küçük her insan çocuktur. Hakları vardır. Çocuklarımızın sağlıklı büyümelerini, istismar ve ihmalden korunmalarını sağlamak, gelişmeleri, mutlulukları için çalışmak ebeveynlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, devletin ve bizlerin vazgeçilmez, devredilemez, mazeret kabul edilmeyen asli görevidir” diye konuştu. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1173 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Dostluk maratonu ertelendi Dostluk maratonu ertelendi 10.5.2021
PCR testi şartı sürüyor PCR testi şartı sürüyor 10.5.2021
Eczacılardan patent çağrısı Eczacılardan patent çağrısı 10.5.2021
Mehmetçik Romanya yolunda Mehmetçik Romanya yolunda 10.5.2021
Aşılamada çağrı merkezi katkısı Aşılamada çağrı merkezi katkısı 10.5.2021
Pazarcılardan bayram öncesi açma talebi Pazarcılardan bayram öncesi açma talebi 10.5.2021
Kaçar’dan önemli çağrı Kaçar’dan önemli çağrı 10.5.2021
Balkanların makus talihi: Göç Balkanların makus talihi: Göç 10.5.2021
Anneye “Seni çok özledim” notu Anneye “Seni çok özledim” notu 9.5.2021
   Nöbette Anneler Günü Nöbette Anneler Günü 9.5.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 91
Web Siteleri 138
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 385 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.