Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Köylerdeki kirlilik Meclis’te - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Köylerdeki kirlilik Meclis’te 20.11.2020 - 10:59:45
Edirne İl Genel Meclisi’nin Süloğlu Üyesi Önder Cin ve Havsa üyesi Serdar Çığla, bölgelerinde meydana gelen çevre kirliliklerini Meclis gündemine taşıdılar. Toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk’e soru yönelten Meclis Üyeleri, Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyünün göleti ile Havsa ilçesindeki derelerde ortaya çıkan kirliliği açıkladılar. Öztürk ise bölgede meydana gelen kirliliğe karşı çalışma gerçekleştireceklerini söyledi.Köylerdeki kirlilik Meclis’te

Edirne İl Genel Meclisi’nin dün düzenlenen toplantısında Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyü ile Havsa ilçesindeki çevre sorunları gündeme geldi. Edirne İl Genel Meclisi Süloğlu üyesi Önder Cin, Akardere köyündeki göletin, bölgede bulunan bir hayvancılık işletmesi tarafından kirletildiğini söylerken; İl Genel Meclisi Havsa Üyesi Serdar Çığla ise Havsa ve Sazlıdere’deki derelerin bölgedeki bazı özel işletme ve belediyenin arıtma tesislerini çalıştırmaması nedeniyle kirlilikle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk’ün de katıldığı toplantıda, il genel meclisi üyeleri köylerde yaşanan çevre kirliliğine çözüm bulunmasını talep ettiler. İl Genel Meclisi Süoğlu üyesi Önder Cin, Akardere köyü sakinlerinin, köy göletini kirleten hayvancılık işletmesine tepkili olduğunu belirtirken; İl Genel Meclisi Havsa Üyesi Serdar Çığla da Havsa’da bulunan 5-6 adet derenin kirlilikle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“AKARDERE GÖLETİ KİRLETİLİYOR”

Toplantıda söz alan Cin, Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyündeki hayvancılık tesisini hatırlatarak; “Akadere köyüne giderken büyük bir hayvancılık işletmesi var. Hayvancılığa karşı değiliz fakat Akardere köyünde bin dekarın üzerinde bir cevizlik var. Orada bir hayvan sulama göleti var. Bu işletmeden çıkan kirlilik, bu gölete akıyor. Akadere köyü göletinden ne hayvan sulayabiliyor, ne de cevizliğine su alabiliyor. Vatandaşlar çok mağdur ve bununla ilgili size de dilekçe vermişler. Bununla ilgili bir çalışmanız var mı? Bu iş çığırından çıkıyor. Vatandaş çok tepkili. Burası çok büyük bir çiftlik ve müthiş atığı var” ifadelerini kullandı.

“KİRLETENLERE GEREĞİNİ YAPIYORUZ”

Cin’in sorusunu yanıtlayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, şikâyete konu olan tesisle bizzat ilgileneceğini belirtirken; “Çalışmamız olmuştur, ekiplerimiz gitmiştir ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Ama ben de bizzat ilgileneceğim. Gelen verilerin hepsini değerlendiriyoruz. Genellikle bu tür sorunları uyarılarla çözmeye çalışıyoruz. Ama inat ederse ve kirletmeye devam ederse de gereğini yapıyoruz” dedi.

“BAZI ARITMALAR ÇALIŞMIYOR”

Toplantıda söz alan Çığla ise Havsa ilçesindeki derelerin kirlilikle karşı karşıya kaldığını açıklarken; “Bölgemizde 5-6 adet dere var. Buralarda özel sektör fabrikalar var. Bazılarının arıtmaları çalışıyor, bazılarının ise çalışmıyor. Ayrıca Havsa Belediyesi’nin de 2,5 yıldır çalışmıyor. Bu konuyla ilgili raporumuzu da hazırladık ve İl Genel Meclisi’ne sunduk. Özellikle Ergene’ye akan Havsa deresinin ve Sazlıdere’nin üzerindeki arıtmalarla ilgili çalışmaların sağlanmasını talep ediyorum” sözlerine yer verdi.

“KOVİD-19’DAN DOLAYI PERSONEL GELMİYOR”

Çığla’nın sorusunu yanıtlayan Öztürk, bölgedeki arıtmaların çalıştırılması konusunda hassas olduklarını belirtirken; “Bu dediğiniz konu sadece Havsa Belediyesi ile ilgili değil, bütün belediyeleri ilgilendiren bir konudur. Kimilerinin arıtması var ama çalıştıramıyor, kimileri de çalıştırıyor ama teknik problemler olduğunu söylüyor. Kovid-19’dan dolayı personeller illerden gelmiyor. Örneğin; Edirne’deki düzenli depolama sahasına yurtdışından gelmesi gerekenler Covid-19’dan dolayı gelemiyor. Ama bu konuda çok hassasız ve derelerle bizzat ilgileneceğim. O derelerden çok ciddi anlamda bir sorun gelmedi. Ama gündeme getirdiğiniz için bizzat ilgileneceğim” diye konuştu.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 803 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü 30.11.2020
Süpürgeli zanlı aranıyor Süpürgeli zanlı aranıyor 30.11.2020
Tܒnün acı günü Tܒnün acı günü 30.11.2020
Uzunköprü’ye müjde Uzunköprü’ye müjde 30.11.2020
Anaokullarına uzaktan eğitim kararı Anaokullarına uzaktan eğitim kararı 30.11.2020
Edirnespor, Derince engelini aştı Edirnespor, Derince engelini aştı 30.11.2020
Kırkpınar 28 Haziran’da Kırkpınar 28 Haziran’da 30.11.2020
“Yoğun bakımda yatak kalmadı” “Yoğun bakımda yatak kalmadı” 30.11.2020
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi “Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi 30.11.2020
ÖĞRENCİLER KAZANDI ÖĞRENCİLER KAZANDI 30.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 77
Web Siteleri 122
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 352 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.