Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kent Konseyinden önlem çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kent Konseyinden önlem çağrısı 17.11.2020 - 11:07:48
Edirne Kent Konseyi, Korona virüsünde yaşanan artışa bağlı olarak tedbirlerin ve önlemlerin arttırılması çağrısında bulundu. Konsey tarafından alışveriş merkezlerinin kapatılması, sınır kapılarında test uygulamasına dönülmesi gerektiği belirtilirken, toplu ulaşımda da tedbirlerin arttırılması çağrısı yapıldı.Kent Konseyinden önlem çağrısı

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde devam eden Korona virüs salgını alınan birçok önleme rağmen artıyor. Edirne Kent Konseyi de, Korona virüsünde yaşanan artışa bağlı olarak tedbirlerin ve önlemlerin arttırılması çağrısında bulundu. Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Başkan Ziya Gökerküçük, ilk aylarda yani İlkbahar ve Yaz mevsimlerinde kontrol edilebilir seviyede giden salgın, alışveriş merkezlerinin açılması, ardından Kapıkule Sınır Kapısı’nın açılması ve devamında tatile ve yazlığına gidenlerin kente geri dönmesi ile artış göstermeye başladığını belirtti. Sağlık Bakanlığının, yerel basının haberleri ve diğer yetkililerin açıklamaları da bu artışı doğruladığını ifade eden Gökerküçük, “Hatta son açıklamalar Edirne’de artışın önceki döneme göre çok fazlalaştığını,  ülke ortalamasının iki katı olduğunu bildirmektedir” dedi.

“KAPIKULE RİSK KAPISI”

Özellikle Kapıkule’nin risk kapısı olduğunu kaydeden Gökerküçük, “Bulgaristan'ın 1 Eylül tarihinden itibaren test zorunluluğu ile birlikte karantina uygulamasını kaldırdığı sınır kapıları Bulgaristan’da virüsü arttırmıştır. Bulgaristan yetkilileri de bu artışı beyan etmektedir. Kapıların açık olması hem Bulgar yurttaşlarının ve Edirne esnafının yararınadır. Bulgar yurttaşlar birçok tüketim maddesini kendi ülkelerinden daha ucuza satın alırken, bizim esnafımız da daraldıkları bu günlerde Bulgar vatandaşlarından gelir elde etmekten mutludurlar.  Ancak bu mutluluk sağlıktan daha önemli olmamalıdır. Bu nedenle salgının artışına acil çare bulunması ve her iki ülkenin alacağı ortak önlemlerle virüsün yayılmasının önüne geçilmelidir. Geçmiş dönemde uygulanan test uygulaması, kapıdan giriş çıkışlarda ateş ölçümlerinin yapılması gibi bilim insanlarının önerileri dikkate alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

“ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ KAPANMALI”

Kentteki artış için de ek önlemler alınması ve bu önlemlerin anonslarla duyurulmasından başka, fiili olarak uygulanmasının önemine değinen Gökerküçük, “Bilim insanlarının öngörüleri doğrultusunda yaptıkları uyarılar dikkate alınmalıdır. Öncelikle artışın en önemli nedenlerinden birisi olan alış veriş merkezlerinin zorunlu olanları hariç ekonomik kaygılarını ortadan kaldıracak önlemler alınarak kapatılmalıdır. İller arası gidiş gelişlerinde kontrol altında tutulması yararlı olacaktır. Kent içi toplu ulaşım araçlarında fazla yolcu alınmaması gibi kuralların kesinlikle uygulanması gerekmektedir. Ki yolcu binmek istese de sayı dolduğunda sürücü almamalıdır. Ancak bu da kent içi ulaşım araçlarının daha planlı çalışması ile olacaktır” dedi.

“KAMUDA VE ÖZEL İŞYRLERİNDE TEDBİRLER ARTTIRILMALI”

Kamu ve özel işyerlerinde önlemlerin arttırılması gerektiğini kaydeden Gökerküçük, “Buralarda yapılan ölçüm, maske ve dezenfektan malzemeleri çalışanlara ücretsiz sağlanmalıdır. Ek olarak, kent içinde restoran, kafe gibi zorunlu biçimde maskenin çıkarıldığı yerlerde, pazar yerlerinde, AVM’lerde müşteri sayısının sosyal mesafe kuralına uyacak sayıda olması, dezenfektan kullanımı, maskesiz girmeme gibi kurallar açısından sıkı biçimde denetlenmelidir. Zorunlu çalışmalar dışında, kentte ‘hayat eve sığar’ ilkesi kapsamında 15 gün veya bir aylık karantina uygulanması düşünülmelidir. Tüm bu önlemlerle birlikte Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri ve hasta mahremiyeti dikkate alınmalıdır.  Tüm hastalıkların iyileştirilmesinde hastanın hekime güven duyması birinci derece önem taşır.  Bu nedenle de salgın süresince özverili biçimde, hizmet veren sağlık çalışanlarına hem ekonomik hem de şiddete karşı güvence sağlanması şarttır. Bu şartın hayatta karşılık bulması ise öncelikle yetkili makamların sağlık çalışanlarının güvenini kazanacak çalışma yapması ile olacaktır. Sağlık konusunda alınan kararlar, tüm sağlık birimlerinin görüşleri ve onayları ile alınmış olmalıdır. Sağlık bileşenlerinin aldığı ortak kararlar birlikte, uygulandığında hem daha etkin uygulama alanı bulacak, hem de hasta hekim ilişkisi daha olumlu olacak ve iyileşmenin ilk kuralı olan ‘karşılıklı güven’ sağlanacaktır” diye konuştu.

“BAŞARILI ÖRNEK ÖNLEMLERDEN YARARLANILMALI”

Dünya ülkelerindeki başarılı örnek önlemlerden de yararlanılması gerektiğinin altını çizen Gökerküçük,  “Örneğin bazı ülke veya kentlerde hastalık durumuna göre bölgeler yaratılmış ve kesin kurallar konularak uygulamaya geçilmiştir. Ne yazık ki bu tür virüs, çoğunlukla yakınlarımızdan, sevdiklerimizden bulaşmaktadır. Bu nedenle yetkililerin uyarılarına kesinlikle uymak biz vatandaşların görevidir. ‘Bana bir şey olmaz’ türü boş vermişlikler, sorumlu ve duyarlı kentlilerimizin davranışı olamaz. Önce kendimizi korumak ve ardından sevdiklerimizi korumak bir görevdir. İleride acı yaşamak istemiyorsak bu bilince sahip olmak zorundayız. Biz kentlilerin kendimizi disiplin altına almasında ön koşul;  karar vericilerin karar alma süreçlerinde tüm tarafların ortak aklı bulması ve güven vermesidir. Biz Edirne Kent Konseyi olarak Sağlık Çalışma Grubumuzun uyarılarını sizlerle paylaşırken öncelikle kentlilerimizin duyarlı olmasını, sevdiklerini ve kendisini korumasını önermekteyiz. Diğer taraftan yetkililerin güven vermesini beklemekteyiz. Bu süreçte en önemli çalışma virüsün yayılmasının önüne geçmektir. Dolayısıyla da sınır kapılarında salgın geçişinin durdurulması, alış veriş merkezlerinin geçici süre kapatılması, kamu ve özel işyerlerinde daha sıkı önlemler alınması, kalabalık yerlerde ve kent giriş çıkışlarında önlemler alınması ve kentte 15 gün karantina uygulanması gibi önlemlerin acilen alınması önerimizdir. Önlemlerin alınması yanında kentlilerimizin uymaları ve yetkililerin de uygulanmasını sağlaması önemlidir” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 993 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü 30.11.2020
Süpürgeli zanlı aranıyor Süpürgeli zanlı aranıyor 30.11.2020
Tܒnün acı günü Tܒnün acı günü 30.11.2020
Uzunköprü’ye müjde Uzunköprü’ye müjde 30.11.2020
Anaokullarına uzaktan eğitim kararı Anaokullarına uzaktan eğitim kararı 30.11.2020
Edirnespor, Derince engelini aştı Edirnespor, Derince engelini aştı 30.11.2020
Kırkpınar 28 Haziran’da Kırkpınar 28 Haziran’da 30.11.2020
“Yoğun bakımda yatak kalmadı” “Yoğun bakımda yatak kalmadı” 30.11.2020
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi “Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi 30.11.2020
ÖĞRENCİLER KAZANDI ÖĞRENCİLER KAZANDI 30.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 77
Web Siteleri 122
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 352 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.