Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’nin OLAY rakamları: 11 BÜYÜKŞEHİRLE EŞDEĞER - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’nin OLAY rakamları: 11 BÜYÜKŞEHİRLE EŞDEĞER 17.11.2020 - 10:26:28
Edirne İl AFAD Müdürü Ali Altındal, İl Genel Meclisi’nde gerçekleştirdiği sunumda Edirne’nin afet risklerini açıkladı. Edirne’nin su taşkını, deprem ve radyasyon risklerine dikkat çeken Altındal, Bulgaristan ve Romanya’da bulunan nükleer santralleri hatırlattı. Altındal, Edirne’de son 3 yılda meydana gelen 137 olayda 483 kişi sağ olarak kurtarıldığını ve 19 kişinin ise vefat ettiğini açıklarken; “11 büyükşehir ile eşdeğer sayıda göreve gidiyoruz” dedi.Edirne’nin OLAY rakamları: 11 BÜYÜKŞEHİRLE EŞDEĞER

Edirne İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantıları devam ediyor. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde dün düzenlenen toplantıda Edirne İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Ali Altındal sunum yaptı. Altındal, AFAD İl Müdürlüğü’nün 2020 yılında gerçekleştirdiği çalışmaları ve 2021 yılı planlarını açıkladı. Edirne’nin maruz kalabileceği afet risklerine dikkat çeken Altındal; “Şehrimizde yaklaşık 230 kilometrelik bir su hattı var. Bunun 168 kilometresi Yunanistan, 88 kilometresi de Bulgaristan sınırını oluşturuyor. Mülteci hareketliliğinden dolayı sınırlarımızdaki bu hareketlilik çok yüksektir. Burada da su üstü arama kurtarma çalışmalarından dolayı kurumumuza aktif bir rol düşüyor. Gündemimizde en çok yer alan konumuz da su taşkınıdır. 2015 yılında 2 bin 149 metreküp ile en yüksek seviyesine ulaşan Meriç nehrimizde DSİ’nin yaptığı baypas kanalı ile 770 metreküp suyun aktarılacağını düşünürsek, su taşkını riskinin büyük oranda ilimiz için bir risk olmaktan çıktığını söyleyebiliriz. Karaağaç’a ulaşım konusunda da yapılan ve Türkiye’nin en büyük 2’nci viyadüğü olan Mehmet Müezzinoğlu viyadüğü ile ulaşım riski de kalmayacak. Böylece bizim planlı su taşkını riskimiz kalmıyor. Çünkü biz Meriç’teki suyun yükseleceğini kurduğumuz sensörlerle 14-18 saat önceden haberini alıyoruz. Ona göre de önlemimizi alabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“KÖYLERDE TAŞKIN RİSKİ VAR”

Su taşkını riskinin köyler için riskini değerlendiren Altındal; “Köylerdeki küçük dereler, metrekareye 120 kilogram yağışla ani su baskınları açısından su taşkını riskimiz var. Ama nehirlerden gelecek su taşkını riskine DSİ’nin yaptığı baypas kanalıyla bir daha karşılaşmayacağımızı umuyoruz. Meriç ve Tunca nehirlerindeki barajları işaretledik. Yaklaşık 30 tane baraj var” dedi.

“DEPREM RİSKİ YOK DİYEMEYİZ”

Edirne’nin 2’nci riskinin ise deprem olduğunu söyleyen Altındal; “Eski tabirle hep diyoruz ki Edirne, dördüncü derece deprem bölgesidir. Böyle bir şeye alıştık. Kuzey Anadolu Fay Hattı haritasında dördüncü derece deprem bölgesi diyorlar. Ama bu harita artık güncellendi. Deprem tehlike haritası olarak 1 Ocak 2020 itibariyle faaliyete geçti. Bu haritada, Edirne merkezi ve Gülçavuş’ta iki noktayı aldık ve bunların buradaki ivme değerlerini ölçtük. Bu ivme değerleri 0 ile 0,5 arasında çıkıyor. Gülçavuş köyünün ivme değeri 0,4’tür. Edirne merkezin ivme değeri 0,18’dir. Görece olarak düşük ama bu mekan kuş uçuşu 80 kilometredir. İzmir depreminde Seferihisar ile depremin olduğu nokta arasında benzer bir mesafe vardı. Dördüncü derece deprem bölgesi ya da burada deprem riski yok diye bunun arkasına saklanıp yapıların durumundan kaçamayız. Çünkü İzmir’de de gördük. Deprem öldürmüyor, bina öldürüyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı’na 80 kilometre mesafede olduğumuzu göz önüne alarak binalarımızı depreme dayanıklı hale getirmek zorundayız. Bundan kaçamayız. Öncelik binaların sağlam olmasıdır. Sağlam binamız varsa deprem çantalarını, toplanma alanlarını, barınma alanlarını konuşabiliriz. Edirne’de deprem riski yok diyemeyiz” sözlerine yer verdi.

EDİRNE’NİN RADYASYON RİSKİ

Altındal, Edirne’nin 3’üncü riskinin de radyasyon olduğunu açıklarken; “Şehrimize kuş uçuşu 300 kilometre mesafede 2 tane aktif nükleer santral var. Birisi Bulgaristan’da, diğeri Romanya’dadır. Bulgaristan’daki nükleer santral, ülkenin elektrik ihtiyacının 3’te 1’ini karşılıyor. Romanya’daki de 5’te 1’ini karşılıyor. İkisi de aktiftir. Bulgaristan’dakinin reaktör kuvveti 2 bin megawatt ve bunlar çok yüksek değerlerdir. Çernobil faciasını hatırlayalım; aynı yıllarda ve aynı teknoloji ile yapılmış bir nükleer santraldir. İlimize yakın bütün nükleer santrallerin kuş uçuşu mesafelerini ölçtük. Çernobil de bizden çok ilerdeydi ama ne oldu? Patlamanın etkilerini ilimiz çok yaşadı. Tarım arazilerinin üzerine yağmurun yağdığı söyleniyor. O yüzden buna karşı önlem almamız gerekmektedir” dedi.

137 OLAYDA 483 KİŞİ SAĞ, 19 KİŞİ ÖLÜ

Edirne’nin son 3 yıllık kurtarma çalışmalarını açıklayan Altındal; “2018 yılında 41 olayımız var; 241 kişi sağ, 25 kişi ölü. 2019 yılında 34 olayımız var; 8 kişi sağ, 10 kişi ölü. 2020 yılında bugün itibariyle 62 olayımız var; 234 kişi sağ, 19 kişi de maalesef ölü. Bu rakamlar, bölgemizdeki diğer illerin toplam görev sayılarının 3 katıdır. Bizimle nüfusu aynı olan illerin toplam görev sayısının 9 katıdır. Hatta 11 büyükşehir ile eşdeğer sayıda göreve gidiyoruz. 230 kilometrelik sınır hattının bize verdiği iş yoğunluğu budur” ifadelerine yer verdi.

“MÜLTECİ HAREKETLİLİĞİ DEVAM EDİYOR”

Edirne’nin uzun zamandır mülteci sorunu ile karşı karşıya olduğunu belirten Altındal; “Bu sorun sadece Mart ayında uluslararası gündeme taşındı. O dönem Pazarkule sınırında legal olarak geçmek isteyen yaklaşık 7 bin göçmen sabit olarak kaldı. Oradaki düzen kurumumuz koordinesinde gerçekleşti. Mülteci hareketliliği hâlâ devam ediyor ve devam edecek” dedi.

“EDİRNE’DEN ŞIRNAK’A GÖNDERDİK”

AFAD İl Müdürlüğü’nün korona virüsü salgınındaki çalışmalarını da açıklayan Altındal; “Covid-19 çalışmaları başladığında ilk olarak yurtdışından gelen misafirlerimizin konaklaması ve 14 günlük karantina süreçleri bizim koordinemizde oldu. Vefa Sosyal Destek Grupları koordinemizde devam etmektedir. Yaklaşık 43 bin çağrıya cevap verdik. Edirne’mizde görev alan tüm kurumlardan 992 personel burada görev aldı. Bu mücadele, tüm Edirne’nin mücadelesiydi. Edirne’den 43 ilimize vatandaşlarımızın gönderilme işlemini gerçekleştirdik. Edirne’den Şırnak’a kadar vatandaş gönderdik. Çünkü 14 gün karantinası bittikten sonra başka insanlarla teması olmaması gerekiyordu. O yüzden evine kadar başka insanlarla temas etmeyecek şekilde götürdük. Evinde de 14 gün daha karantinada kaldı. Karantina süreci, yurtdışından gelenler için 28 gün işledi. Şu anki süreçte de KYK yurtlarında karantina yapıyoruz. Burada 3 öğün yemek ve 1 ara öğün olmak üzere yemek ve her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. İl Özel İdaresi ekipleri her gün dezenfekte ediyor. Odalar boşaldıktan sonra tekrar dezenfekte ediliyor. Yeni bir vatandaşımız gelmeden önce en az 24 saat odaya kimseyi almıyoruz” sözlerine yer verdi.

KARADAĞ’A SERTİFİKA VERDİ

Altındal, sunumunun ardından AFAD gönüllüsü olarak eğitimini tamamlayan AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Tamer Karadağ’a başarı sertifikasını takdim etti. Karadağ’a teşekkür eden Altındal, toplantıda meclis üyelerinin de sorularını yanıtladı. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1370 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü 30.11.2020
Süpürgeli zanlı aranıyor Süpürgeli zanlı aranıyor 30.11.2020
Tܒnün acı günü Tܒnün acı günü 30.11.2020
Uzunköprü’ye müjde Uzunköprü’ye müjde 30.11.2020
Anaokullarına uzaktan eğitim kararı Anaokullarına uzaktan eğitim kararı 30.11.2020
Edirnespor, Derince engelini aştı Edirnespor, Derince engelini aştı 30.11.2020
Kırkpınar 28 Haziran’da Kırkpınar 28 Haziran’da 30.11.2020
“Yoğun bakımda yatak kalmadı” “Yoğun bakımda yatak kalmadı” 30.11.2020
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi “Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi 30.11.2020
ÖĞRENCİLER KAZANDI ÖĞRENCİLER KAZANDI 30.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 77
Web Siteleri 122
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 352 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.