Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İzmir depremi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
İzmir depremi 4.11.2020 - 10:01:47
Geçtiğimiz günlerde İzmir’de meydana gelen deprem sonucu üzüntülü günler geçiriyoruz. İzmir çok güzel bir şehir, hem tarihi açıdan hem de stratejik açıdan önemi büyük.Birçok insanımız Avrupa’da yaşamaktansa İzmir’de yaşamayı tercih ediyor. Kentlinin eğitim düzeyi, yaşam standartları ve sosyal yapısı önde gelen Avrupa şehirleri ile yarışır durumda. Kültürel açıdan doyuma ulaşılabilen nadide illerimizden birisi. Ben, askerliğimin acemilik dönemini İzmir Yeni Foça’da bulunan 7. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı’nda yaptım. Annem ve babamın yemin törenine geldikleri günü hala hatırlıyorum. Güzel bir Kordon sefası yapmıştık hep beraber. Birçok arkadaşım okul sebebiyle İzmir’e yerleşti ve orada kaldı. Yarı İzmirli oldular artık. Ailelerini orada kurdular ve çoluk çocuk sahibi oldular. Bir dönem iş sebebiyle İzmir Alaçatı’da da bulundum. Çok güzel arkadaşlıklar kurdum, yıllar geçmesine rağmen hala birbirimizi arar ve hal hatır sorarız.

Deprem haberini alır almaz İzmir’deki günlerim gözümün önünde canlandı. Haber almak istediğim arkadaşlarımın birçoğunun sosyal medya üzerindeki paylaşımlarını görüp bir nebze de olsa rahatladım. (Son yıllarda iletişim için kullanılan sosyal ağ metotlarını bende sıklıkla kullanıyorum.) Profillerinde güvende olduklarını paylaşıp sevenlerini haberdar etmişler. Böyle zamanlarda akıllıca bir teknik, çıkarandan yana memnuniyetimizi dile getirmezsek ayıp olur. Tabi biz telefon etmeyi ya da mesaj atmayı da ihmal etmedik.

Deprem haberini eşimden öğrendim, telaşlı bir şekilde “Smirne’de deprem olmuş” dedi. Smirne güzel İzmir’imizin İtalyanca adı. Eşimle de orada tanıştık. Bizim için yeri çok ayrı. Deprem bu tabii, nerede olursa olsun kalbimiz afeti yaşayanlarla birlikte olacak. Bundan şüpheniz olmasın ama biliyorsunuz insan kendini iyi hissettiği ya da kendisi için önemi olan bir yer olunca daha da hassaslaşıyor. Birçok şehirden hissedilen deprem sonrası çok şükür Gölcük depremi gibi bir tablo yok. 100’e yakın can kaybımız var. Hepsi ışıklar içinde uyusun, mekanları cennet olsun. İzmir’in farkı birazda bu açıdan ortaya çıkıyor. Böylesine şiddetli bir deprem 2-3 yıl öncesi olması lazım İtalya’da bir şehri sildi attı neredeyse. Sağlam tek bir bina bırakmamıştı. Modern bir şehir olması büyük bir avantaj böyle afet durumlarında. Ümit ediyorum ki tekrarı yaşanmaz. Depremi hem fiziki hem de kalben hisseden tüm insanlarımıza büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Gelelim deprem sonrası hayvanlarımıza; sosyal medya ağları üzerinde hayat kurtaran köpeklerin fotoğraflarını görüyorum. Birdenbire herkeste büyük bir hayvan sevgisi ortaya çıktı. Ne güzel onlarında bu dünyada var olduğunun farkına varılması değil mi? Deprem öncesi tekmelediği, küfür ettiği ya da hor gördüğü hayvanın onun canını kurtarabileceğini yeni anladı bazı insanlar. İnsan doğanın hakimi olduğunu sandı ama doğa ona doğanın bir parçası olduğunu hatırlattı. Hayvanları sevin, onların ağzı var dili yok. Bir kap yemek ya da bir kap su verince bir yerimiz eksilmez. Dünya hepimizin ortak paydası. Bakın nasılda çırpınıyor gariplerim, bir can daha kurtarabilmek için. Onunki de can bizimki de. Afet sonrası canla başla çalışan herkese teşekkür eder, rabbimden onlara güç kuvvet vermesini temenni ederim.Kaynak: Cüneyt Özdemir 1158 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Yürüyen Merdivenler 20.1.2021
Bu aşılar neden araştırılmaz? 13.1.2021
Sana ne çıktı? 6.1.2021
Mutlu yıllar Türkiye'm 30.12.2020
Vejetaryen bir dilenci 23.12.2020
Gidin başka yerde oynayın! 16.12.2020
Virüs vergisi gelir mi? 9.12.2020
Ben de Maradona’ya selam verdim 2.12.2020
Gidişat kötü 25.11.2020
Bir Baba Hindi ile Yılbaşısız Yılbaşı 18.11.2020
Karantinaya dönüş ve sokağa çıkma yasağı 11.11.2020
İzmir depremi 4.11.2020
Basın görmezden gelemez! 28.10.2020
Neden koşuyoruz? 21.10.2020
Algıyı yönetenler 14.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Özçakır’dan acı haber
Özçakır’dan acı haber
S.S. Edirne Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yön..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.