Edirne -2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
AİLE BOYU SANAT - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
AİLE BOYU SANAT 30.10.2020 - 10:04:13
Osman İnci Müzesi’nin her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlediği sergilere bir yenisi daha eklendi. Sanatçı Müslüm Özcan ve kızı Güneş Su Özcan’ın heykel ve yağlı boya tablolarından oluşan ‘Korona Günleri Heykel ve Resim Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılış töreninde Özcan Ailesinden ressam Semra Özcan ve heykeltıraş oğlu Umut Berke Özcan da yer aldılar.AİLE BOYU SANAT

Osman İnci Müzesi, her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlediği sergilerine devam ediyor. Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yıldönümünde sergilerine devam eden Osman İnci Müzesi, dün korona virüsü tedbirleri ile ‘Korona Günleri Heykel ve Resim Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Sergide sanatçı Müslüm Özcan ve kızı Güneş Su Özcan’ın eserlerinin yer aldığı serginin açılışına Özcan ailesinin sanatçı bireyleri Ressam Semra Özcan ve heykeltıraş Umut Berke Özcan da katıldılar.

Sosyal mesafeye uygun oturma düzeninde, maskeli ve sınırlı sayıda sanatseverin kabul edildiği serginin açılış törenine Edirne’deki “vosvos” tutkunlarının da arabalarıyla katılması renkli görüntüler ortaya çıkardı. Serginin açılış konuşmasını Müze Müdürü Bilal Sarıgül gerçekleştirdi. Sarıgül, korona virüsü tedbirlerine dikkat çekerken; sanatseverlerin sergi salonuna 5 kişilik gruplar halinde sıra ile kabul edileceğini söyledi.

“ATIK METALLERDEN FİGÜRLER YAPTIM”

Sarıgül’ün konuşmasının ardından törende konuşan heykeltıraş Müslüm Özcan, dünyanın çok kötü bir virüsle savaştığını belirtirken; “Bu virüsün topluma verdiği zararların yanında sanatsal olarak faydaları olduğunu da düşünüyorum. Pandemi döneminde 3 ay kadar evlerde kaldık. Özellikle sanatçıların üretim yapma adına bir fırsat yakaladığını düşündük. Ben de uzun zamandır atık metaller topluyordum. Bu süreçte atık metalleri kaynak yaparak, değişik tekniklerle hayvan ve çeşitli figürler ortaya çıkardım. Umarım sergimizi beğenirsiniz. Yaklaşık 23 adet metal heykel var. Ayrıca yağlı boya tablolarım da var. Böyle bir sergiyi bize kazandıran Prof. Dr. Osman İnci’ye teşekkür ediyorum. Cumhuriyet’imiz hepimiz için kutlu olsun. İyi ki Cumhuriyet, iyi ki Atatürk, iyi ki sizler ve iyi ki sanat var” ifadelerini kullandı.

“SANATÇI BİR AİLE”

Özcan’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Prof. Dr. Osman İnci yaptı. İnci, konuşmasında 29 Ekim, 23 Nisan, 19 Mayıs gibi ulusal günlerin, Osman İnci Müzesi’nin özel sergi açtığı günler olduğunu söylerken; “Bu yıl 29 Ekim’de de sanatçı bir aileye teklif ettik ve kabul ettiler. Baba sanatçı, anne ressam, erkek çocuk Heykel Bölümünde ve kız çocuğumuz da ailesinin izinden yürüyor. 29 Ekim; bir devrim, kültür, bilim, eşitlik, yurttaşlıktır. Gelmiş geçmiş birçok toplumdaki devrimlere örneklik teşkil eden ve dünya ulusal kurtuluş savaşlarının ilk yapıldığı ve sonuçlandığı tarihtir. Kültür, sanat, bilim ve akla dayalı bir yönetim. 29 Ekim ve Cumhuriyet bir gecede kurulmadı. Atatürk’ün anılarında, daha Erzurum Kongresi yapılmadan önce, 7 Temmuz’u 8 Temmuz’a bağlayan gece Mazhar Müfit Kansu’nun notlarında, ‘Zaferi kazandıktan sonra Cumhuriyet rejimi kurulacaktır’ diye yazılıdır ve tarih 1919’dur. 100 yıl önce bu günler, İnegöl ve Yenişehir’in işgal edildiği ve Ankara yolunun açıldığı günlerdir. Polatlı’ya kadar gelen işgal güçleri vardı ve bunlar yenildiler, atıldılar. Misak-ı Milli sınırları içinde bir Cumhuriyet kuruldu. Cumhuriyet bizim her şeyimiz, varlık nedenimiz ve sonuna kadar korumak zorundayız, koruyacağız. Sanat ve kültür, Cumhuriyet’in temelidir. Onun için sanatçıların ve kültür insanlarının bu toplumda ayrı bir yeri vardır. Onları ne kadar kutlasak azdır. Sanatçı Özcan ailesini bir kez daha kutluyorum” dedi.

“GERİ DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLADIK”

İnci’nin konuşmasının ardından serginin açılışı gerçekleştirilirken; sanatseverler de sergi salonuna 5 kişilik gruplar halinde sırayla alındı. Sergide heykel ve yağlı boya tabloları bulunan sanatçı Müslüm Özcan, ‘Korona Günleri Heykel ve Resim Sergisi’nin kızı Güneş Su Özcan’ın sanat hayatına küçük bir dokunuş olduğunu söylerken; “Kızım ile bana ait sanat atölyemde sürekli çalışıyoruz. Ama pandemi sürecinde 3 ay kadar birlikte üretim yaptık. Eserlerinin üretimi sırasında ben hiçbir müdahalede bulunmadım. Ortaya çıkardığı eserler tamamen kendi özgür iradesiyle yapılmış eserlerdir. Ailemizde sanatçı ruhu var ama bunun yanı sıra çocuklarım zaten sanat atölyesinde yetişti. Atölyede büyüdükleri için de çok rahat bir şekilde oradaki aletleri kullanabiliyorlar. Çöpe atılan malzemeleri topladığımız için de geri dönüşüme katkı sağlayan bir sanat ortaya çıkardık. Örneğin; bir eserimi tarım aletine ait olan bir atıktan yaptım. Heykellerimin yanı sıra yağlı boya tablolarım da sergide bulunuyor” sözlerine yer verdi.

“SANATIMI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUM”

Müslüm Özcan ile ilk sergisini açan 11 yaşındaki Güneş Su Özcan ise mutluluğunu ifade ederken; “Babamla çalışmak çok güzeldi. Metal ve karton atıklardan heykeller yaptım. İlk defa bir sergide sanatçı olarak bulunuyorum. Atatürk Ortaokulu’nda öğrenciyim. Ben de ailem gibi sanatımı devam ettirmek istiyorum. Giyim sektöründe tasarımcı olmayı hedefliyorum” diye konuştu. ‘Korona Günleri Heykel ve Resim Sergisi’, 20 Kasım Cuma gününe kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4323 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 4 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirneliye moral konseri Edirneliye moral konseri 16.1.2021
AFAD 3 yavru kurtardı AFAD 3 yavru kurtardı 15.1.2021
Şentop'tan aşı açıklaması Şentop'tan aşı açıklaması 15.1.2021
Kanal Edirne taşkını baypas etti Kanal Edirne taşkını baypas etti 15.1.2021
Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması Üretimde Kadın Girişimciler Yarışması 15.1.2021
Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi Birleşik Kamu-İş’ten zam talebi 15.1.2021
Maaş zammına mektuplu tepki Maaş zammına mektuplu tepki 15.1.2021
Zübeyde Hanım’a helvalı anma Zübeyde Hanım’a helvalı anma 15.1.2021
Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz 15.1.2021
Kazanın ardından dram çıktı Kazanın ardından dram çıktı 15.1.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Okullara kıymayın efendiler! Analara da!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
“Hastanede rüşvet” iddialarına açıklama
“Hastanede rüşvet” iddialarına..
Edirne İl Sağlık Müdürlüğünden, "Meriç Devlet Hastanesi..
Trakya barajlarında son durum
Edirneliye moral konseri
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.