Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne açık hava müzesi olacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne açık hava müzesi olacak 28.10.2020 - 10:13:25
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, mevcut il başkanı Kerem Arda’nın yeniden görevine seçildiği il kongresinde yaptığı konuşmada, hükümete yüklendi. Babacan, hükümetin hazinede para bırakmadığını ve özellikle çiftçi ve esnafın zor durumda olduğunu söyledi. Edirne’ye vaatlerini de açıklayan Babacan; “Şehrimizi bir açık hava müzesine dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.Edirne açık hava müzesi olacak

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Edirne İl Başkanlığı, birinci il kongresini dün Lalezar Restoran’da gerçekleştirdi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın katıldığı il kongresine genel başkan yardımcıları, genel merkez kurul üyeleri, il ve ilçe başkanları ile yönetimleri, siyasi parti başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yer aldılar.

Divan Kurulu seçimi ile başlayan il kongresinde divan başkanlığına DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen, divan başkan yardımcılıklarına Genel Merkez Kurulu üyesi Kadircan Köşdere, Genel Merkez Kurulu üyesi Ahmet Ergin, kâtip üyeliğe Edirne İl Yönetim Kurulu Üyeleri Ayşegül Yer ve İlhan Gençler seçildiler. İl kongresinin gündem maddelerinin oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından kongrede Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

“18 SENE SONRA AYNI TABLO”

Edirne İl Başkanlığının faaliyet ve denetim raporlarının okunması ile devam eden kongrede, raporlar oy birliğiyle ibra edilirken; DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda kongreye seslendi. Arda, 2002 yılında üniversite öğrencisi olduğu sırada siyaset ile ilgilenmeye başladığını belirtirken; “Önümde şöyle bir tablo vardı; ekonomisi tamamen dar boğaza girmiş, siyasi istikrarı tamamen kaybolmuş, neredeyse bütün seçimlerini erken seçim olarak yapan, bölgesinde etkinliği sorgulanır hale gelmiş, kurumları itibarsızlaşmış ve inandırıcılığını kaybetmiş, siyasetçileri milletten kopmuş bir Türkiye tablosu. Maalesef tam 18 sene sonra 2020 senesinde yine benzer bir tablo ile karşı karşıyayım. Tüm bunlara ilaveten kazanımlarını bir bir geri veren, enflasyon ve hayat pahalılığı ile kavrulan, milli parası her geçen gün değer kaybeden, siyaset ile kurumları arasında problemler baş göstermeye başlayan, adalete güvenin kalmadığı, yine eski bir Türkiye tablosu. İşte bu sebeplerle ülkemiz için yeni bir ses, yeni bir nefes olma yolunda bir zaruret üzerine biz bu güzel yola çıkmış bulunuyoruz. Bu vicdani sorumluluğu hissederek elimizi taşın altına koymak için hep beraber bundan tam 3 ay önce bu güzel yola çıktık ve Edirne’de çalışmalarımıza başladık. 8 Temmuz’da Sayın Genel Başkanımızdan yetki belgemizi aldığımız gibi şehrimize döndük. Yoğun bir teşkilat çalışması ve aynı zamanda il başkanlığımızın tadilatı ile ilgilendik. Bugün karşınızda Edirne birinci olağan kongresini gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“HAZİNEDE PARA BIRAKMADILAR”

Arda’nın konuşmasının ardından il kongresinde bir konuşma da DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yaptı. Mevcut yönetim anlayışı ile Türkiye’nin sorunlarının çözülmesinin mümkün olmadığını belirten Babacan; “Ülkede özgürlükleri askıya alırsanız, insan haklarını askıya alırsanız, adaleti askıya alırsanız, demokrasiyi askıya alırsanız; ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Halkımızı ekmek parasına muhtaç eden bu yönetime son vereceğiz. Fakirleşiyoruz. Hazinede para falan bırakmadılar. Ben ve arkadaşlarımın dolu teslim ettiği kasa bugün boş. Öyle dış güçler iç güçler falan yapmadı bunu. Bunun tek nedeni kötü yönetim! Artık yeter. Biz bu yanlışların bedelini ödemek istemiyoruz” sözlerine yer verdi.

“VARLIK FONU’NU KAPATACAĞIZ”

Babacan, ekonomiyi ehil olmayan ellerden kurtaracaklarını söylerken; “Bu milletin kaynaklarını küçücük bir zümrenin çıkarı uğruna heba eden anlayışa son vereceğiz. Doğmamış çocuklarımıza kadar her birimizi borca sokan Varlık Fonu’nu kapatacağız. Merkez Bankası, TÜİK ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme (BDDK) gibi tüm kurumları 1 ayda yeniden ayağa kaldıracağız. İktidar olanların niyetleriyle şekillenen, keyfi kararlarla ülkenin geleceğini karartan tüm uygulamalara son vereceğiz. Devletin imkânlarını iktidar ve yandaşlarına değil; millete, sadece millete hizmet eder hale getireceğiz” dedi.

“ÇİFTÇİ KREDİLERLE GEÇİNMEYE ÇALIŞIYOR”

Edirne’nin mevcut kötü yönetimden fazlasıyla nasibini aldığını ve yatırımlardan mahrum kaldığını belirten Babacan; “Edirne bir tarım şehri ama izlenen yanlış tarım politikalarıyla çiftçilerimiz zor günler geçiriyor. Çiftçilerimiz kredilerle geçinmeye çalışıyor. Kur arttıkça mazot, gübre, ilaç, yem fiyatları artıyor. Üretim yapılamıyor. Hani diyorlar ya ‘maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz’ diye. Hayır, vatandaşımız maaşını dolarla almıyor. Hükümet emeklinin, memurun, işçinin maaşını dolara göre artırmıyor. Ama doğalgaza, elektriğe, akaryakıta dolara göre zam yapıyorlar. Piyasada pek çok ürüne dolar arttıkça zam geliyor. Maliyetteki artışa rağmen çiftçilerimiz desteklenmiyor. Artık tarımda kendi kendine yeten bir ülke durumunu da kaybettik. İthalata bağımlı hale geldik” ifadelerine yer verdi.

“ESNAF NEYLE GEÇİNECEK?”

Babacan, esnafın da çiftçi gibi kan ağladığını söylerken; “Satış yok. Siftah yok. Dükkân kirası, vergi, stopaj, elektrik ve doğalgaz parası derken esnaf neyle geçinecek? Pandemi döneminde bile destek verilmedi. Arasta, Bedesten ve Alipaşa tarihi çarşılarında dükkân işleten esnaf pandemi döneminde de kira ödedi. Bir kuruş kazanmadan. Başka ülkeler vatandaşlarına hibe verirken bizde gözler kapatıldı. Esnaf kaderine terk edildi. Buldukları çözüm vergi borcunu ertelemek ve faizli kredi vermek. Sözde faize karşılar ya hani! Bu gidişle zaten faizli kredi borcu olmayan hiçbir vatandaş bırakmayacaklar ülkede” dedi.

“ÖNEMLİ BİR TURİZM İMKÂNI VAR”

Edirne’nin tarihi özelliklerine dikkat çeken Babacan; “Edirne, başta Selimiye Camii olmak üzere, külliyeleri, şifahanesi, balkan savaşlarından kalan ünlü tabyaları, Roma eserleriyle eşsiz bir tarih şehri. Bunun nasıl önemli bir turizm imkânı olduğunu biliyoruz. DEVA Partisi olarak, gerekli kazı ve restorasyon çalışmalarıyla tarihi dokuyu ön plana çıkartarak, şehrimizi bir açık hava müzesine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Nitekim mevcut yönetim, tarihi eserlerimizi korumayı beceremiyor. 575 yıldır ayakta duran tarihi Uzun Köprü ihmal ediliyor. Televizyon dizileriyle, ecdat edebiyatıyla tarihe sahip çıkılmaz. Bakın köprü burada, yüzlerce yıllık tarihi binalar burada. Ancak gerekli adımlar atılmıyor. Biz, tarihimize sahip çıkacağız, ülkemizin tarih turizmini canlandıracağız” sözlerine yer verdi.

“EDİRNE’NİN SESİNİ DUYMUYORLAR”

Mevcut hükümetin alt yapı sorunlarıyla ilgili Edirne’nin sesini duymadığını belirten Babacan; “2 sene evvel yaşanan sel felaketinin ardından çözüme yönelik kalıcı adımlar atılmadı. Ergene nehri için gerekli önlemler alınmıyor. Hâlihazırdaki kirlilik tehlikeli boyutlarda. DEVA Partisi olarak Edirne’nin her yoğun yağışta sulara gömülmesine razı değiliz. Sele mahkûmiyet bir kader değil. Alt yapının iyileştirilmesi ve sel felaketlerinin önlenmesi için çalışacağız” diye konuştu.

ARDA TEK LİSTE İLE ADAY OLDU

Babacan’ın konuşmasının ardından kongrede il başkanlığı seçimleri gerçekleştirildi. DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda’nın tek liste ile katıldığı seçimlerde yönetim kurulu üyeliğine Ahmet Akyıldız, Ayşe Dülger, Banu Esma Ersoy, Barkın Can Oğuztürk, Burak Benpirinççi, Egemen Aydın, Ahmet Altınoluk, Emrah Tosunoğlu, Enes Bulut, Fatih Yüceer, Fırat Arcan, Dilek Çavdar Çoban, İlhan Gençler, İzel Atay, Semra Yenice, Mustafa Tavukçu, Sebahattin Çobanoğlu, Berk Aytaç, Hüseyin Kandemir ve Mehmed Mehmed seçildiler. İl disiplin kurulu üyeliklerine ise Yunus Savaşkan, Emre Başal, Sunay Sevinç, Besim Kıvanç ve Gökhan Çekver ile büyük Kongre Delegelikleri de Kerem Arda, Gürkan Kılıçcıgil, Egemen Aydın, Emrah Tosunoğlu, Enes Bulut, Recep Cengiz, Soykan Çekver ve Ümit Şahin seçildiler. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 405 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.