Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Türk-İş, torba kanun teklifine karşı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Türk-İş, torba kanun teklifine karşı 28.10.2020 - 10:06:09
Türk-İş Edirne İl Temsilcisi Zeki Şişko, geçen hafta Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun maddelerinin bazılarına karşı çıktıklarını belirterek, “Görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi” dedi.Türk-İş, torba kanun teklifine karşı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifinin esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma riskini ortaya çıkaracak maddelerine karşı, dün 81 ilde TÜRK-İŞ bölge ve il temsilciliklerinde basın açıklaması yaptı.

Türk-İş Edirne İl Temsilcisi Zeki Şişko da, dün düzenlenen basın toplantısıyla kanun teklifinin bazı maddelerine karşı çıktıklarını dile getirdi. Şişko, “Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. ‘İstihdam paketi’ adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘istihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olasına neden olacaktır” dedi.

“KARŞI ÇIKMAZSAK HERKESE KÖTÜLÜK YAPARIZ”

Düzenlemeye karşı mücadele edeceklerini belirten Şişko, “Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin  bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya  karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir” ifadelerine yer verdi.

“YAPAMAYACAKSINIZ YAPTIRMAYACAĞIZ!”

Salgın koşullarının fırsata dönüştürülmek istendiğini öne süren Şişko, “Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: Yapamayacaksınız yaptırmayacağız!

Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle böyle mücadele olmaz, istihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Sosyal diyalogun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez. TBMM’deki söz konusu düzenleme ‘işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme’ düzenlemesidir. Bugün rüzgar eken yarı fırtına biçecektir!

İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele” diyerek açıklamasını tamamladı. Açıklamaya Teksif Edirne Şube Başkanı Mustafa Kaya, Teksif Edirne Şube Sekreteri Recep Okur, Tez-Koop İş Edirne Şubesi İdari Sekreteri Sezgin Geldi ve Vatan Partililer destek verdi. 

 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 463 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yağışlar nedeniyle ara verilen hasat devam ediyor Yağışlar nedeniyle ara verilen hasat devam ediyor 22.6.2021
“GEÇEN İŞ YILINI KARLI ŞEKİLDE KAPATMAYI BAŞARDIK “GEÇEN İŞ YILINI KARLI ŞEKİLDE KAPATMAYI BAŞARDIK" 22.6.2021
"Aşı en önemli silahtır" 22.6.2021
Gurbetçilerin yurda girişleri arttı Gurbetçilerin yurda girişleri arttı 22.6.2021
Edirne'de nüfusun yarısından fazlasına ilk doz aşı yapıldı. Edirne'de nüfusun yarısından fazlasına ilk doz aşı yapıldı. 22.6.2021
 16 zanlı gözaltına alındı 16 zanlı gözaltına alındı 22.6.2021
TED Koleji öğrencileri altın madalyalarına kavuştu TED Koleji öğrencileri altın madalyalarına kavuştu 22.6.2021
Onkoloji servisinde hastalara moral konseri Onkoloji servisinde hastalara moral konseri 22.6.2021
İsmailoğlu, güven tazeledi İsmailoğlu, güven tazeledi 22.6.2021
Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da 21.6.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 95
Web Siteleri 143
Facebook 128
Twitter 10
Instagram 7
Youtube 14


Ankete 397 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.