Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Demir’den Kızılay sitemi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Demir’den Kızılay sitemi 20.10.2020 - 10:34:28
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Kızılay’ın Saraçlar Caddesi’nde başlattığı 3 günlük kan bağışı kampanyasında 140 ünite kan bağışlanmasını değerlendirerek, Kızılay üzerinden iktidarı eleştirdi.Demir’den Kızılay sitemi

Edirne Valiliği tarafından, Kızılay kurumuna kan bağış kampanyası düzenlendi. Kampanya kapsamında İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı tüm üyelerle katılım göstererek kan bağışında bulundu. Edirne’de düzenlenen kan bağış organizasyonunda kan veren İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, sadece 140 ünite kan toplanabilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Güvensizlik AK Parti iktidarı döneminde oluşmuş ve artık milletimizin nezdinde Kızılay maalesef itibarini kaybetmiştir” dedi. Bağış sırasında konuyla ilgili sağlık çalışanlarından toplam kan bağışı hakkında bilgi almak isteyen İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Edirne’de 140 ünite kan bağışlandığını öğrendi. Miktarın Edirne için çok düşük olduğuna değinen Başkan Demir, iktidara yüklenerek Kızılay’ın üstünden yapılan para transferleri yüzünden güvenini kaybettiğini belirtti.

“BAĞIŞLANAN ORAN ÇOK AZ”

Edirne için 140 ünitenin çok az olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, “16-17-18 Eylül tarihlerinde, Saraçlar Caddesinde Edirne Valiliğimizce düzenlenen Kızılay kurumunun kan bağış kampanyasına İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı olarak katıldık. Yetkililerden almış olduğum bilgiye göre bahse konu üç gün içerisinde sadece 140 kişi kan vermek için müracaat etmiş, yani ilimizde toplamda 140 ünite kan alınmış. Şimdi Edirne gibi yardımsever, hoşgörülü paylaşmayı bu kadar çok seven insanların olduğu bu toplulukta dahi bu kadar az bir bağışçının olmasının sebeplerini incelemek, düşünmek lazım” dedi.

“MİLLETİMİZİN KIZILAYI”

Kızılay’a duyulan güvenden bahseden Demir, “Milletimiz Kızılay’ı 1868 yılından bu yana insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleri ile hareket eden bir yardım kurumu olarak tanımaktaydı. Hatırlarsınız, çocuklarımızın okullardan evlere getirdiği Hilal-i Ahmer amblemli zarflara herkes bütçesinin uygunluğuna göre maddi yardım sağlardı, hiçbir vatandaşımızın zarfın boş gitmesine gönlü razı olmazdı. Kurban Bayramlarında kurban derisinden tutun zekat ve fitrelerin bağışlandığı ilk yerlerden biri olurdu. Kızılay kan bağışı istediği zaman insanlar kuyruklar oluştururdu. Şimdi ne oldu da bu kan bağışları bile bu kadar düştü” ifadelerini kullandı. Kurum üzerinden yapılan para transferlerine değinen Başkan Demir, “Ne oldu biliyor musunuz? Topladığı Kurban Bağış hisselerinden daha az Kurban kestiği iddialarıyla başlayan ve sonrasında, bir firma tarafından Kızılay’a yapılan 8 milyon Dolar yardımı şartlı olarak 75 bin Dolar, Kızılay kurumunda kalacak geri kalan 7 milyon 925 bin Dolar ile Kızılay tarafından Ensar Vakfına yurt yapılması ile ilgili bir protokol düzenlediği ile ilgili evrakın kamuoyunda gün yüzüne çıkması sonucunda milletimiz kendi vicdanı olarak gördüğü bu kurumu çok acı ama güvensiz bir kuruma dönüştürmüştür” şeklinde konuştu.

“KIZILAY İTİBARINI KAYBETMİŞTİR”

Güvensizliğin kaynağı olarak iktidarı hedef gösteren Başkan, “Bu güvensizlik AK Parti iktidarı döneminde oluşmuş ve artık milletimizin nezdinde Kızılay maalesef itibarini kaybetmiştir. Kızılay aracı kurum olarak gözükmekte, yapılan işlemlerin hukuksuzluğu ise iktidar tarafından sumen altı edilmektedir. Bu arada yukarıda bahsettiğim ilgili firma bu bağışı yaparak hem vergiden kurtulacak hem de yandaşı olan ve geçmişi karanlık Ensar Vakfı’na yurt yaptıracak, lakin belirtmek isterim ki, Vergi Usul Kanunun 3. Maddesi (b) bendi çok net, ispat; Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır. Herhangi bir soruşturma, inceleme veya bir işlem? Tabi ki de yok” diye konuştu. Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 421 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Tܒye çevrim içi sınav tepkisi Tܒye çevrim içi sınav tepkisi 27.11.2020
Bütçede büyük pay mali hizmetlere Bütçede büyük pay mali hizmetlere 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.