Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TEMAD’tan özlük hakkı talebi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TEMAD’tan özlük hakkı talebi 19.10.2020 - 10:13:49
TEMAD Edirne İl Başkanlığı, TEMAD’ın 36’ncı kuruluş yıldönümünü ve Astsubaylar Günü’nü kutladı. TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş, makamında yaptığı konuşmasında emekli astsubayları TEMAD’a üye olmaya davet ederken; özlük haklarındaki talepleri açıkladı. Bildiş, haklı taleplerinin bir an önce karşılanmasını temenni ettiklerini söyledi.TEMAD’tan özlük hakkı talebi

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Edirne İl Başkanlığı, TEMAD’ın 36’ncı kuruluş yıldönümü ve Astsubaylar Günü’nü kutladı. TEMAD Edirne İl Başkanlığı’nda düzenlenen programa İl Başkanı Aydın Bildiş, dernek yönetim kurulu üyeleri ve aileleri katıldılar.

TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş, törende yaptığı konuşmada TEMAD’ın 17 Ekim 1984 tarihinde kurulduğunu ve her yıl kuruluş yıldönümü olan 17 Ekim’in Astsubaylar Günü olarak kutlandığını söyledi. Bildiş, her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan TEMAD kuruluş yıldönümü ve Astsubaylar Günü’nün 2020 yılında korona virüsü salgını nedeniyle iptal etmek zorunda kaldıklarını söylerken; “Kamu yararına çalışan bir dernek olmamızın bizlere yüklediği sorumluluk gereği, yetkili kurumların aldığı kararlara destek olmak, kamu sağlığını korumak öncelikli görevimizdir” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE’DEKİ 2 DERNEKTEN BİRİYİZ”

Edirne’de 2847 sayılı kanunla kurulan derneklerden sadece TEMAD ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin şubelerinin bulunduğunu belirtirken; “Bizler, genel merkezi Ankara’da bulunan, 96 şubesi ile ülke geneline yayılmış dinamik teşkilat yapısı ile toplumsal faydayı ön planda tutmayı ilke edinmiş TEMAD’ı, Edirne’de temsil etmekten büyük onur duyuyoruz. Temsil görevini üstlendiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, milletimizin gönlünde sahip olduğu yerin bilincindeyiz ve bu sorumlulukla hareket etmekteyiz. Yolumuz, Atatürk ilke ve inkılapları; idealimiz, milletimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğüdür. Sevdamız, şanlı bayrağımız ve her karışı şehit kanları ile sulanmış vatan toprağıdır. Dün olduğu gibi bugün de yolumuza, her türlü siyasai tartışmalardan uzak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katıldığımız ilk gün ettiğimiz ve ölene kadar geçerli olacak yeminimize sadık kalarak devam edeceğiz” dedi.

“GÖREVE HER ZAMAN HAZIRIZ”

Bildiş, astsubayların vatan toprağının her karışında, denizlerinin her damlasında ve göklerinin her irtifasında izleri bulunduğunu söylerken; “Devletimizin ve milletimizin bekasının gerektirdiği her yerde modern harp silah, araç ve gereçlerini ustalıkla kullanarak diğer ülke ordularına da örnek olmuşlardır. Kutsal değerler uğruna canlarını ortaya koyarak en çok şehit veren mesleklerden birisi olmuştur. Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda her zaman göreve hazır olacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” sözlerine yer verdi.

EMEKLİ ASTSUBAYLARA ÇAĞRI

TEMAD Edirne İl Başkanlığı’nın bölgede yaşayan emekli astsubay ve ailelerini bir araya getirme ve kaynaştırma amacıyla yoğun bir faaliyet yürüttüğünü belirten Bildiş; “Bir asker olarak çalışmanın ve emekli olduktan sonra da yeni bir yerde, yeni bir yaşam kurmanın zorluklarını yaşayarak öğrenenlerdeniz. Üyelerimizin ve ailelerinin emeklilik dönemlerinde kendilerini yalnız hissetmemeleri ve dayanışma halinde olmaları TEMAD olarak bizleri öncelikli görevidir. Bu nedenle emekli olan her meslektaşımızın öncelikli olarak aramıza katılmasını ve bu aileyi büyütmesini önemsiyoruz. Bu çağrımıza uyarak Edirne ve ilçelerinde yaşayan mevcut üyelerimize her geçen gün yenilerinin eklenmesi ile bölgemizde güçlü bir STK haline gelmiş bulunmaktayız” dedi.

“HAK MAĞDURİYETİNE UĞRATILIYORUZ”

Bildiş, astsubay emeklilerinin özlük haklarındaki beklentilerin karşılanmasının en büyük temennileri olduğunu belirtirken; “Bu öncelikli taleplerimizi ana başlıklar halinde sıralayacak olursak; bugün ülkemizde devlet memurluğuna başlama derece ve kademesi, ön lisans mezunları için 9’uncu derecenin 2’nci kademesi, lisans mezunları için ise 8’inci derecenin 1’inci kademesidir. Ama nedenini bir türlü anlayamadığımız bir şekilde ön lisans mezunu astsubaylar göreve 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden, lisans mezunları ise 9’uncu derecenin 3’üncü kademesinden başlatılmaktadır. Bu durumda astsubaylar göreve başlarken diğer bütün devlet memurlarının aksine 1 kademe geriden başlatılarak hak mağduriyetine uğratılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“EKONOMİK OLARAK ZOR DURUMDA KALIYORUZ”

Astsubay emeklilerinin ekonomik sorunlarına dikkat çeken Bildiş; “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan subayların değişik adlar altında aldıkları tazminatlar ile en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 80’i tutarında bir maaşla emekli olurken; bu tazminatların hiçbirisinin astsubay emeklilerine yansıtılmaması sonucu astsubaylar, en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 45-50’si ile emekli olabilmektedir. Bu durum astsubay emeklilerini ekonomik olarak zor durumda bırakmaktadır” dedi.

“HAKLI TALEPLERİMİZ KARŞILANSIN”

Bildiş, günümüzde astsubay okullarının halen ön lisans seviyesinde mezun verdiğini hatırlatırken; “Ancak astsubayların tamamına yakını mezun olduktan sonra kendi nam ve hesaplarına okuyarak lisans, bir kısmı da lisansüstü eğitimlerini tamamlamaktadır. Ayrıca dışarıdan temin edilen muvazzaf astsubay ve yedek astsubayların temin kaynağı olarak da ön lisans veya lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Muvazzaf astsubay kaynağı olan okulların günün koşullarına uygun olarak ön lisans seviyesinden lisans seviyesine çıkarılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz. Açıkladığımız taleplerden bir kısmı devletin en yetkili makamlarınca haklı görülmüş ve çözüme kavuşturulacağı yönünde sözler verilmiştir. Bütün temennimiz, bu halkı taleplerimizin bir an önce karşılanmasıdır” sözlerine yer verdi.

“KARABAĞ AZERBAYCAN TOPRAĞIDIR”

TEMAD ailesinin, Türk milleti üzerinde oynanan kirli oyunların farkında ve devletinin yanında olduğunu belirten Bildiş; “Bugün ülkemizin sınırları içerisinde birliğimize kasteden hainlerle mücadele ederken, aynı zamanda sınırlarımızın dışında milletimizin ve devletimizin bekası için ter döken Mehmetçiğimize, karasularımızda sismik araştırma amacıyla günlerini denizde geçiren ve bütün engellemelere rağmen oralarda Türk bayrağını dalgalandıran kahramanlara selamlarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz. Aynı zamanda bugün işgal altındaki topraklarının özgürlüğü için mücadele eden Azerbaycan Türk’ünü haklı davalarında sonuna kadar desteklediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır ve işgal altındadır. Bugüne kadar haklının yanında olma konusunda iyi bir sınav verememiş dünya devletlerini, en azından bugün Azerbaycan’ı haklı davasında desteklemeye çağırıyoruz” diye konuştu. Bildiş, konuşmasının sonunda 17 Ekim TEMAD kuruluş yıldönümü ve Astsubaylar Günü’nü kutladı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 479 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.