Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Aksal’dan Gürkan’a bombardıman - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Aksal’dan Gürkan’a bombardıman 19.10.2020 - 10:08:49
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı sert bir dille eleştirdi. Partisinin merkez ilçe kongresinde konuşan Aksal, alt yapının layıkıyla yapılamadığını söylerken; Selimiye Camii Meydanı’ndaki Yemişkapanı Hanı projesinin atıl durumuna dikkat çekerek; “Recep Bey’in elini tutan hiç kimse yok. Selimiye’nin önünü yapsın” dedi. “Alt yapıyı layıkıyla yapamıyorlar” eleştirisinde bulunan Aksal, konuşmasında Gürkan’ın 15 Temmuz gecesi çekilen görüntülerini de hatırlattı.Aksal’dan Gürkan’a bombardıman

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı Fatma Aksal, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen 7’nci Olağan Kongresi’nde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı sert bir dille eleştirdi. Aksal, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan’ı andı. Gürkan’ın 15 Temmuz gecesi çekilen videoda kadeh kaldırdığı görüntüleri hatırlatan Aksal alt yapı çalışmaları ve Selimiye Camii Meydanı projesine ise tepki gösterdi.

GÜRKAN’I ESAYAN İLE VURDU

Aksal, AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan’ı anarak başladığı konuşmasında, Gürkan’ın 15 Temmuz gecesi çekilen görüntülerini hatırlatırken; “Biraz üzüntülü günler yaşıyoruz. Kıymetli yol arkadaşımız, MKYK üyemiz, İstanbul Milletvekilimiz Sayın Markar Esayan’ı kaybettik. Onun üzüntüsünü yaşıyoruz. Sayın Markar Esayan, bildiğiniz gibi bizim Ermeni vatandaşımızdı. Çok iyi bir vatanseverdi. Birileri 15 Temmuz akşamı darbeye kadeh kaldırırken, Markar Esayan, ‘Ezanlar susmasın’ diye haykırdı. Ben buradan kendisine rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

“AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ”

Azerbaycan’ın kurtuluş yıldönümünü kutlayan Aksal; “Bugün dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın kurtuluş yıldönümüdür. Azerbaycan ve Ermenistan bir çatışma yaşıyor. Ermenistan, Dağlık Karabağ’ı 30 yıldır işgal ediyor. Azeri kardeşlerimize orada yapmadıkları zulüm kalmadı. Sivil yerleşim yerlerine füze yağdırıyorlar. Ama Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır ve yanında olmaya devan edecektir. Bütün gücümüzle Azerbaycan’a destek vereceğiz. İnşallah Azerbaycan’dan çok güzel haberler alacağız. Azeri kardeşlerimize de buradan selamlarımı iletiyorum” dedi.

“BÜYÜK İŞLERE İMZA ATTIK”

AK Parti Edirne Merkez İlçe Kongresi’ni gerçekleştirdiklerini belirten Aksal; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarını izledik. İl Başkanımızın konuşmalarını dinledik. 18 yıllık AK Parti iktidarında bu ülkede ‘hayaldi’ denilen birçok projeyi gerçekleştirdik. Bugün burada yapılanları saymaya kalkarsak güneş altında oturan kıymetli delegelerimize haksızlık olur. Ama ben birkaç şeye değinmeden geçemeyeceğim. Bu ülkede sağlıktan ulaştırmaya, enerjiden savunmaya çok büyük işlere imza attık” sözlerine yer verdi.

“İYİ Kİ ŞEHİR HASTANELERİNİ YAPMIŞIZ”

Aksal, AK Parti iktidarının sağlık alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söylerken; “Geçtiğimiz süreçte dünyayı kasıp kavuran pandemide sağlık yatırımlarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Şehir hastanelerimizi yaparken, ‘Hastaneleri ne yapacaksınız? Bomboş kalacak’ diyenler gidip şehir hastanelerinde tedavi oldular. İyi ki şehir hastanelerini yapmışız, sağlık altyapımızı geliştirmişiz. Bugün sağlıkta dünyaya örnek olan bir başarı sergiliyoruz. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri dediğimiz Amerika’da, Avrupa’da insanlar bir tane ağrı kesici bulamazken; biz, bütün vatandaşlarımızı tedavi ediyoruz. ‘Ben hastalandım da sağlığa ulaşamadım’ diyen hiç kimse kalmadı” dedi.

HIZLI TREN PROJESİNİ HATIRLATTI

Edirne’de yapımı devam eden hızlı tren projesini hatırlatan Aksal; “Ulaştırmada geldiğimiz hizmetleri anlatmaya kalksam bugün yetmez. Edirne için Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi, bana göre hızlı tren projesidir. Edirne’mizi hızlı tren ile Halkalı’ya bağlıyoruz. Sadece Halkalı’ya değil; bu hızlı tren projesi, Londra’dan Pekin’e kadar olan demir ipek yolu dediğimiz bir projenin parçasıdır. İnşallah en yakın zamanda, 4 saat olan Edirne-İstanbul yolu, hızlı tren ile bir saate inecektir” ifadelerine yer verdi.

“405 MİLYAR METREKÜP OLDU”

Aksal, Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğalgaz rezervinin 405 milyar metreküpe yükseldiğini belirtirken; “Bugün hem masada, hem sahada güçlü bir Türkiye varsa, bunu savunma sanayimizde geldiğimiz noktaya borçluyuz. Bundan böyle hakkımızı kimseye yedirmeyeceğiz. Kimsenin hakkında gözümüz yok. Ama bizim olanı da kimseye vermeyeceğiz. Karadeniz’de, Akdeniz’de enerji kaynaklarımız var. Akdeniz’deki enerjiden bize payımızı vermemek için bütün dünya birlik oldu. Ama artık eski Türkiye yok. Kimseye fırsat vermeyeceğiz ve bizim olanı alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız dün Fatih sondaj gemimize gitti. Daha önce Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz bulmuştuk. Bu miktar daha yukarılara gitti ve bugün itibariyle 405 milyar metreküp oldu. Bazıları bunu küçümsüyorlar. Türkiye yılda 50 milyar metreküp doğalgaz tüketiyor. Bunun arkası da gelecektir. Akdeniz’den ve çok daha büyük müjdeli haberler alacağız. Biz çalışmaya devam ediyoruz. Edirne için, ülke için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“EDİRNE HAK ETTİĞİ PAYI ALAMADI”

Hizmetin yerelde başladığını söyleyen Aksal; “Keşan kongremizi dün gerçekleştirdik. Geçen hafta da Havsa kongremizi gerçekleştirdik. Hemşerilerimiz, Keşan’da, Havsa’da, Lalapaşa’da ve beldelerimizde bize inandılar ve güvendiler. Biz de mahcup olmamak için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. 1,5 yılda hem Havsa’da, hem Keşan’da, hem Lalapaşa’da çok güzel işlere imza attık. Önümüzdeki 5 yılda çok farklı bir Keşan, Havsa olacak. Benim en büyük üzüntülerimden bir tanesi, AK Parti iktidarının en güçlü olduğu alan yerel belediyecilikten serhat şehri Edirne’mizin hak ettiği payı alamamasıdır” sözlerine yer verdi.

“ALT YAPIYI LAYIKIYLA YAPAMIYORLAR”

Aksal, 2004 yılı yerel seçimlerinin, Edirne’nin kaderini değiştiren seçimler olduğunu belirtirken; “Eğer 2004 yılında 550 oy ile kaybettiğimiz Edirne Belediyesi’ni almış olsaydık, bugün hepimizi çok farklı bir Edirne’de yaşıyor olurduk. Makamlar, mevkiler hepsi geçicidir. Bugün kongremizi gerçekleştiriyoruz, önceki dönemde bazı arkadaşlarımız görev aldı ve belki bugün görev almayacaklar. Bugün ben milletvekiliyim, yarın başkaları olacak. Bu dava kalıcıdır, kişiler gelir ve gider. Bir de esas olan hizmettir. Maalesef Edirne’miz, belediyecilik anlamında hak ettiği hizmeti hiçbir şekilde almadı. Çünkü hizmet derdi yok. Milletvekili olduğumda dedim ki, ‘Edirne’ye hizmet edin, Edirne’ye hizmet edecek her projeye destek vereceğim.’ Bunun içinde çok ciddi bir altyapı projesi vardı. Kredi almaları konusunda elimden gelen her desteği verdim. AK Partili belediyelere verdiğimiz destekten daha büyük bir destek verdik. O gün dedik ki; ‘Desteği vereceğiz ama takipçisi olacağız.’ Yapılan işten, hizmetten siz memnun musunuz? Maalesef ben gezdiğimde bizim destek olduğumuz o projeyi bile layıkıyla yapamadıklarını görüyorum” dedi.

“RECEP BEY’İN ELİNİ TUTAN YOK”

Selimiye Camii Meydanı’nda bulunan Yemişkapanı Hanı projesinin atıl durumuna dikkat çeken Aksal; “Buradaki esnaflarımız hatırlarlar; tam yerel seçim öncesi Arasta’da Sayın Belediye Başkanımıza telefon ettik. Selimiye’nin önü 4 yılı aşkın süredir harabe bir şekilde duruyor. Telefonda dedik ki; ‘Başkanım ya yapın ya da verin Vakıflar yapsın.’ Oradaki esnafımızın huzurunda yetkiyi devredeceğine söz verdi. Yetkiyi devretmesi için 3 ay ısrar ettik. Yetkiyi devretti ama bir mahkeme süreci vardı. Davayı çekmesi gerekiyordu, çekmedi. Belediye, Yemişkapanı Hanı ile ilgili davayı kazandı. Davayı kazanalı en az 5 ay oldu. Recep Bey’in elini tutan hiç kimse yok. Ben buradan kendisine sesleniyorum; buyursun, vakıfların yapmasına izin vermediği Selimiye’nin önünü yapsın. Sadece Edirne’ye değil, dünyaya miras olmuş Selimiye’nin önünün bugün bu halde olması bir utanç kaynağıdır. Ama hizmet diye bir dertleri yok” ifadelerini kullandı.

“HDP İÇİN ATATÜRK’TEN VAZGEÇTİLER”

Aksal, konuşmasında ayrıca CHP’nin yıllarca Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasına sığındığını söylerken; “Yıllarca ‘Biz Atatürkçüyüz, siz değilsiniz’ dediler. Siyasete yeni girdiğimde, en ufak bir mesaj attığımda veya konuşma yaptığımda herkes ‘Atatürk dedi mi, demedi mi?’ diye dinliyordu. Ne oldu? Yıllarca Atatürk dediler ama Atatürkçülük lafla olmuyor, hizmetle oluyor. Artık Atatürk’ten de vazgeçtiler. Çünkü PKK’dan direktif alan HDP, Atatürk’ün adının kullanılmasından son derece rahatsız. HDP’ye şirin görünmek için Atatürk’ten de vazgeçtiler. Geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Başkanları Canan Kaftancıoğlu dedi ki; ‘Ben, Mustafa Kemal diyerek kendimi daha iyi ifade ediyorum.’ Düşünebiliyor musunuz? Biz, Atatürk demediğimizde neler yaşıyorduk? Genel Başkanları Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu’na destek çıkmak için; ‘Aman canım, ha Atatürk, ha Mustafa Kemal. İkisi de aynı şey’ dedi. Burada yerelde Atatürk’ün arkasına sığınsalar da, parti olarak artık Atatürk’ün arkasında değiller. Biz Sultan Alparslan’dan kıymetli hemşerimiz Fatih Sultan Mehmet Han’a, Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bu ülkenin kuruluşundan bugününe kadar gelmiş geçmiş, bu toprakları bize vatan yapmış herkesi rahmetle, minnetle anacağız. Atatürkçülük lafla olmuyor. Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetlere ulaşmak için gece gündüz çalışmakla oluyor. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere teşkilatımızın bütün mensupları, gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Hedefimiz artık sadece Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler değil; bizim hedeflerimiz çok daha ilerisidir. Bizim 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Atatürk’ün o gün için hedef gösterdiğinin çok daha ilerisi. Çünkü artık gördük ki Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler dediği batı medeniyeti bir pandemide vatandaşlarının sağlığını bile sağlayamıyor” diye konuştu. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 838 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.