Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İYİ Parti nehirler üzerinden eleştirdi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İYİ Parti nehirler üzerinden eleştirdi 16.10.2020 - 10:29:47
AK Parti ile muhalefet partileri arasında yaşanan hizmet polemiği iyiden iyiye kızışıyor. İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı, bu sefer nehirler üzerinden iktidar partisini eleştirdi. İYİ Parti Ergene’nin temizliği ve Meriç Nehri’nde yatak temizliği üzerinden iktidarın icraatlarına yüklendi.İYİ Parti nehirler üzerinden eleştirdi

İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı, AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından yapılan yatırımlara ilişkin yayınlanan basın açıklamalarına, cevap vermeye devam ediyor. İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda bu sefer bölgedeki nehirler ve terör konusu ele alındı. Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Edirne ile ilgili tepki çeken açıklamalarına cevap İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’den gelmişti. Demir, yaptığı yazılı açıklamada Edirne’nin durumuna dikkat çekerek, AK Parti döneminde yapılanları eleştirmişti. Aradan geçen sürenin ardından AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından gün gün yayınlanacağı ifade edilen, içerisinde projelerle ilgili bilgilerin yer aldığı yazılı açıklamalara, İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı’ndan cevap niteliğindeki ikinci açıklama geldi. Açıklamada bölgedeki nehir projelerine ve AK Parti tarafından yapılan açıklamada yer alan “Terör örgütleriyle iş tutan partiler” ifadesine cevap verildi.

“ŞİMDİ MARMARA DENİZİ DE KİRLENECEK”

Ergene Nehri’nden Marmara Denizi’ne derin deşarj yöntemiyle buranın da kirletileceği belirtilen açıklamada, “Bölgemizin kangrene dönüşmüş ‘Ergene Nehri Kirliliği’ ne yazık ki AKP iktidarı döneminde ‘Nehir etrafındaki CHP’li belediyelerin evsel atıklarından oluşuyor’ siyaset kamuflajıyla endüstriyel kirlilik gündemden düşürülmeye çalışılmıştır. Özellikle Eroğlu’nun bu konuda gayreti çok fazladır. ‘Şafak Harekatı’ adlı Ergene eylem planı projesi binlerce ağaç dikilecek, dereler ıslah edilecek, Ergene’de yüzülecek, balık tutulacak diyen Eroğlu ve Müezzinoğlu bakanlarımız lütfedip Ergene’de hiçbir değişiklik olmadığını gelip görsünler. Ergene tam fiyaskoydu, Eroğlu yüzecekti, Müezzinoğlu balık tutacaktı şimdi Marmara denizi de kirletilecek. Ergene hala ciddi kirli olarak akmaya devam ediyor. Daha vahimi, arıtılacağı söylenen Ergene kirli suları derin deşarj ile ‘Marmara Denizine Deşarj’ edilmektedir. Yani Ergene vadisini yok eden kirli sular 2021 yılından itibaren Marmara denizini kirletmeye başlayacaktır. 2,5 milyar TL para harcandığı söylenen Ergene Havzası projesinde maalesef beklenen sonuç alınamamış zaman ve para israf edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“MERİÇ YATAĞI TEMİZLİĞİ”

Meriç Nehri’nde yapılan yatak temizliğine değinilen açıklamada, “Meriç yatağı temizliği de maalesef fiyasko olmuştur. 2008-2010 yıllarında Meriç nehri yatağının 7,5 km’lik kısmı 5,5 milyon Euro hibe destek ve milli bütçeden de desteklenerek kum dışarı çıkarıldı. Ertesi yıl kumlar tekrar yatağa geri çekildi. 2016-2019 arasında Meriç yatağı temizliği ve kıyı tahkimi işi ihale edildi, lakin nehir yatağı kumları sadece yüzeye dağıtıldı. Temennimiz inşallah son taşkınları tekrar yaşamayız” denildi.

TERÖR ORTAKLARI POLEMİĞİ

Tartışma terör örgütü liderinin üzerinden devam ederken, “Tüm bunların yanında çok çirkin bir davranış örneği göstererek, ayrımcılığı, çamur at izi kalsın siyaseti yaparak bizleri, terör destekçileri olarak ifade ediyorlar. Bizim teröre bakış açımızın bir kısmına siz sahip olsaydınız Oslo’daki çadır mahkemesine, dağdan inenlerle megri megri halay çekilmesine, Apo’nun mektubuna, Türkiye’nin kamu kanalında Apo’nun kardeşinin çıkarılmasına ses çıkarırdınız. Ama görüyoruz ki tek kelime edecek ne milliyetçiliğiniz ne de gücünüz var. Sizler bu suskunluğunuzla hem teröre destek oluyorsunuz hem de çirkin düşüncelerinizle bizlere leke sürmeye çalışıyorsunuz. Sizin Edirne’deki beceriksizliklerinizi tüm ülkeye göstereceğiz. İşimiz daha bitmedi. İlerleyen günlerde de açıklamalar yaparak aslında ne kadar başarısız olduğunuzu kanıtlayacağız” ifadeleri yer aldı.

“ÇÖMLEKKÖY BARAJI SORU ÖNERGESİ”

Milletvekili Orhan Çakırlar’ın zamanında Çömlekköy Barajı için verdiği soru önergesine atıfta bulunulan açıklamada, “Biz şimdi bu soru önergesini yine sunuyoruz. Milletvekilimiz nezdinde cevaplanmasını bekliyoruz.  Edirne ili Lalapaşa ilçesine yapılması düşünülen Çömlekköy Barajı proje çalışmaları 2014 yılında, sulama proje işleri ise 2014 yılının son çeyreğinde başlamış olup Çömlekköy sulama proje çalışmaları 2018 yılında tamamlanmıştır. Çömlekköy barajını ihale edilmesinden sonra ise sulama işinin ihalesi edileceği bilgimiz dahilindedir” ifadeleri kullanıldı. 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 470 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş 24.10.2020
Öğrenciye ücretsiz terzi Öğrenciye ücretsiz terzi 24.10.2020
Karaağaç’a tek tip tezgâh Karaağaç’a tek tip tezgâh 24.10.2020
Kadının emeği Selimiye’de Kadının emeği Selimiye’de 24.10.2020
180’inci yıl dileği atanmak 180’inci yıl dileği atanmak 24.10.2020
Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri 24.10.2020
O muavin tutuklandı O muavin tutuklandı 24.10.2020
Sabuni Mahallesi isyanda! Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020
Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu 23.10.2020
“Uyum içersinde çalışacağız” “Uyum içersinde çalışacağız” 23.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.