Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’yi karıştıran rapor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’yi karıştıran rapor 16.10.2020 - 10:12:40
Edirne İl Genel Meclisi’nde kentteki televizyon, bilgisayar ve interneti olmayan ailelerin tespit edildiğini ve öğrencilerin mağduriyetinin giderildiğini açıklayan rapor ile ilgili tartışma büyüyor. Eğitim-İş Edirne Şubesi ile CHP’lileri sosyal medyada karşı karşıya getiren rapor yoğun tepki çekti. Sendika temsilcileri, siyasetçilerin Edirne’deki eğitim konularından habersiz olduğunu ifade ederken; CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın tartışmaya dahil olması tartışmayı alevlendirdi. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı’nın, tartışmadaki; “Açtırmayın bayramlık ağzımı” sözleri ise dikkat çekti.Edirne’yi karıştıran rapor

Edirne İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarında Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Üyesi Önder Cin tarafından sunulan rapor, eğitimcilerle siyasileri karşı karşıya getirdi.

CHP’li İl Genel Meclisi Süloğlu Üyesi Önder Cin tarafından sunulan raporda, Edirne’de televizyon, bilgisayar ve interneti olmayan ailelerin tespit edildiği ve öğrencilerin mağduriyetinin giderildiği belirtilirken; rapora Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Edirne Şubesi sosyal medya platformu ‘Facebook’ üzerinden yoğun tepki gösterdi.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar ve Şube Sekreteri Olcay Dal, CHP’li Meclis  üyesi Önder Cin tarafından sunulan ve İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Mehmet Geçmiş tarafından da desteklenen rapora sosyal medya üzerinden tepki gösterirken; CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da tartışmaya dâhil oldu. Tartışma sırasında binasında alınan yıkım kararı nedeniyle kapatılan Gazi İlkokulu da gündeme gelirken; Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı da tartışmaya katıldı.

“SİYASETÇİLER EĞİTİMDEN HABERSİZ”

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, İl Genel Meclisi’nde sunulan raporun, Edirne’deki siyasetçilerin eğitim konularından habersiz olduklarının göstergesi olduğunu belirtirken; “Edirne İl Genel Meclisi’nde geçen hafta açıklanan rapora göre Edirne’de interneti ve televizyonu olmayan öğrenci kalmamış. Edirne’de siyasetçiler, eğitimde en doğru bilgileri alabilecekleri eğitim sendikalarından neden bilgi almak istemez?” ifadelerini kullandı.

“TATLI YALANLAR DAHA ÇEKİCİDİR”

Zobar’ın sosyal medya paylaşımına Şube Sekreteri Olcay Dal da destek verirken; “Gerçekler acıdır da ondan. Kimse acı gerçekleri duymak istemez, tatlı yalanlar daha çekicidir” sözlerine yer verdi. Dal’ın yorumunun ardından Zobar’ın paylaşımına yorum yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, tartışmaya dahil oldu. Pekcanlı, Zobar tarafından sorulan soruya yanıt vermezken; “Hocam keşke aynı ilgiyi Eğitim-Bir Senin uğraştığı sendika üyeniz öğretmenimize de gösterseniz” dedi. Pekcanlı’nın ifadelerine cevap veren Dal ise konuyu yüz yüze konuşabileceklerini ifade ederken; “Başkan siyasette işler nasıl yürüyor bilmiyoruz ama bizde işler sosyal medya üzerinden yürümüyor. Konuyla ilgili yüz yüze konuşabiliriz. İlgiden ne kastediliyor anlatabilirsiniz, anlatabiliriz” ifadelerine yer verdi. Dal’ın yorumuna kinayeli bir cevap veren Pekcanlı; “Doğru söylüyorsun hocam sosyal medya üzerinden siyasilere atış serbest, özür dilerim” diye konuştu.

“GAZİ İÇİN HANGİ ADIMI ATTINIZ?”

Tartışmaya dâhil olan Zobar ise Pekcanlı’nın niyetinin üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğunu belirterek; “Başkanım, ilgi göstermediğimizi, kendisiyle görüşmediğimizi kim söylediyse sizi de kandırıyorlar, haberiniz olsun. Henüz soruşturma sürecinde ve üyemizin daha kendisinden ifadesi bile alınmamış bir olayla ilgili bu tarz ithamda bulunmanız sizin niyetinizin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek niyetinde olduğunuzu göstermez mi? Ayrıca paylaşımımda siyasetçilerin eğitim sendikalarından bilgi almadığını yazdım ki yanlış olduğunu da düşünmüyorum. Örneğin; Edirne’de iki mahallenin tek okulu olan Gazi İlkokulu kapatılırken muhtarlar, aile birlikleri, sendikalar, dernekler mücadele verirken siyasi partiler neredeydi? Hangi siyasi parti olduğu önemli değil ama mesela siz Edirne CHP İl Başkanı olarak Gazi İlkokulu’nun kapatılmaması için hangi adımı attınız, bu konuyla ilgilenen hangi dernek veya sendikadan bilgi aldınız?” ifadelerine yer verdi.

“KAÇAK GÜREŞİYOR”

Tartışmada Pekcanlı’nın sendika temsilcileri tarafından sorulan soruları cevaplamadığına dikkat çeken Dal ise Pekcanlı’nın kaçak güreştiğini söylerken; “Yukarıda sorulan soruya istenen cevap çok basit, herkesin anlayabileceği türden. Siyasilerin eğitim sendikalarıyla görüşüp görüşmediği, yani ya ‘evet görüşüyoruz’ ya da ‘hayır görüşmüyoruz’ yanıtı verilecek. Ama cevap vermek yerine, kaçak güreşerek içi doldurulmamış iddialar ortaya atmak lafügüzaflık yapmaktan başka bir şey değil” dedi.

“BAYRAMLIK AĞZIMI AÇTIRMAYIN!”

Zobar, Dal ve Pekcanlı arasında alevlenen tartışmaya dâhil olan son isim ise Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı oldu. Şallı, yıkım kararı alınarak kapatılan Gazi İlkokulu için düzenlenen eylemlere katılan siyasi partilere dikkat çekerken; “Partilerden SOL Parti’nin açıklaması ve İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir yanımızda yer aldı. Konuşma hakkımı şimdilik saklı tutuyorum. Kimse bayramlık ağzımı açtırmaya zorlamasın” sözlerine yer verdi.

“KİM KİMİ KORUYOR?”

Raporla ilgili tartışmaya son noktayı Şube Başkanı Nedim Zobar koyarken; “Halkın oylarıyla oturulan makamlarda, halka yalan yanlış bilgiler verilemez” ifadelerini kullandı. Zobar’a destek veren Dernek Başkanı Turan Şallı da Edirne’deki siyasetçilerin yalan bilgilere ortak olduğunu söylerken; “Maalesef Edirne'de bazı siyasetçiler yalan bilgilere ortak olmuş. İhale mi var, bana dokunma korkusu mu var? Peki ya çocukların binlercesi eğitimden mahrum ve çaresiz. Siyasetçiler çalmaz ama Çingene çocukları çalar. Kim kimi koruyor?” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyon üyesi Önder Cin, meclis toplantısında sunduğu raporda; “Eğitim-öğretim kurumlarında yüz yüze eğitime hazırlık kapsamında hijyen kurallarına uygun temizlik işlemleri yapılmaktadır. Okulların açılması için Bakanlıktan gelecek talimat beklenmektedir. Edirne ilimizde uzaktan eğitim sürecinde maddi imkânı elverişli olmayan öğrencilerin mağdur olmaması için bütün okullarımızda EBA destek noktaları kurularak hem EBA TV yayınlarını, hem de EBA canlı derslerini izleme imkânı sağlanmaktadır.  Ayrıca imkânı olmayan öğrencilerin bulunduğu köylere gitmek üzere internet erişimi ve bilgisayarlar bulunan EBA mobil araç ile EBA desteği sağlanmaktadır. Ayrıca Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından televizyon, bilgisayar ve interneti olmayan aileler tespit edilerek bu öğrenci ve ailelerimizin mağduriyeti giderilmiştir” sözlerine yer vermişti. Raporun sunulmasının ardından konuşan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise Edirne genelinde televizyonu ve interneti olmayan öğrenci kalmadığını iddia etmişti. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3622 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.