Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Demir’den yanıt gecikmedi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Demir’den yanıt gecikmedi 15.10.2020 - 10:50:58
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından kente yapılan yatırımlar adıyla yayınlanan basın açıklamalarına cevap verdi.Demir’den yanıt gecikmedi

AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nın Edirne’deki kanal, barajlar ve sulama projelerine ilişkin geniş açıklamalarına İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem’den yanıt geldi. Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Edirne ile ilgili çok tepki çeken açıklamalarına cevap İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’den gelmişti. Demir, yaptığı yazılı açıklamada Edirne’nin durumuna dikkat çekerek, AK Parti döneminde yapılanları eleştirmişti. Aradan geçen sürenin ardından AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından gün gün “Varan 1” başlığıyla yayınlanacağı ifade edilen, içerisinde projelerle ilgili bilgilerin yer aldığı yazılı açıklamalar yerel basında yayınlandı. Konuyla alakalı İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir tarafından çok geçmeden cevap geldi. Yapılan yazılı açıklamada, her projenin tek tek anlatılacağı ve gün gün “Varmayan” adıyla basına geçileceği bildirildi.

“GEREKSİZ İŞLERİ PARA HARCANDI”

Başkanlık tarafından “Varmayan 1” olarak yayınlanan açıklamada, barajlara, sulama projelerine, Kanal Edirne Projesine ve harcanan paralara dikkat çekildi. Başka konularda da ellerindeki bilgilerin tam olduğuna değinilen Demir’in açıklamasında: “AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nca, yerel gazetelerde projelerle ilgili açıklamalar yer aldı. Bu kapsamda tarafımıza söz hakkı doğmuş ve cevap verme ihtiyacı hasıl olmuştur. Öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor, 18 yıllık AK Parti iktidarında Eroğlu’nun DSİ Genel Müdürlüğü ve Bakanlık yaptığı dönemde, DSİ tarihinde en yüksek harcamalar yapılmış, gereksiz birçok iş için para harcanmıştır. Edirne iline toplam 5 milyar 313 milyon 649 bin 708 TL (eski para ile 5 katrilyon üzerinde) yatırım yapılmıştır.  Edirne DSİ Bölge Müdürlüğünde görev yapan tecrübeli, liyakatli yetişmiş teknik personeller tayin veya emekli edilerek yönetim erki zayıflatılmıştır. Öyle ki 2006-2016 yılları arasında taşkınlar ve su yönetimi iyi yapılamadığı için Edirne zarar görmüş ve itibar kaybetmiştir. Ne yazık ki 18 yıllık AK Parti iktidarı döneminde projelendirilmiş temeli atılan bir baraj ve sulaması projesi yoktur. İktidar önceki yıllarda ihale edilen önemli projelerin ise yüzde 50’sini bile tamamlayamamıştır” denildi.  

“KANAL EDİRNE TAŞKIN ÖNLEYEMEZ”

Bahsi geçen ve yerel basında yer alan yatırımlar ile ilgili görüşlerini açıklayan Demir, “En önemli konuların başında şehrimizi yıllardır taşkınlardan koruyacak diye lanse edilen ‘Kanal Edirne Projesi’ gelmektedir. Eroğlu tarafından 2016 yılında uygulama projesi bile olmadan, aceleyle, kanala başlanacak açıklamasıyla, kazısına başlanmıştır. ‘Kanal projesi, bitirildi tamamlandı artık taşkınlardan kurtulacağız’ denilerek açıklanmıştır. Lakin gerekli mühendislik çalışmaları tamamlanamadığı için kanal sazlık halinde bırakılmıştır. Kanal, herhangi bir taşkını önleyebilecek durumda değildir. Karaağaç sakinlerinden de kanala karşı büyük tepkiler mevcuttur. Üstelik gereksiz yere yapılan 5 köprüden övünülerek bahsedilmektedir. Kanal üzerinden geçiş için 2 köprü yeterli olmasına rağmen 3 tanesi gereksiz yapılmış bir müsrifliktir” ifadelerine yer verdi.

HAMZADERE BARAJI

Hamzadere Barajı’nın yüzde 50’sinin tamamlandığını ifade eden Demir, “Önceki hükümetler döneminde ihale edilen Hamzadere Barajı, pompaj doldurmalı baraj olarak, imdat sulaması durumunda kullanılmak üzere planlanmış bir projeyken, Eroğlu, genel müdür olduktan sonra proje ihalesi revize edilerek inşaat hızlandırılmış fakat daha sonra yavaşlamıştır. 2016 yılında 581 milyon TL harcanarak baraj sedde gövdesi tamamlanarak su tutulmuştur. Lakin barajın sulama kısmının yüzde 50’si ancak tamamlanabilmiştir. İhale ödeneği bittiği için kalan işlerin ne zaman biteceği belli değildir” açıklamasında bulundu.

ÇAKMAK BARAJI

Eleştirilerine Çakmak Barajı ile devam eden Demir, “Gene önceki hükümetler döneminde planlanıp ihale edilen Çakmak Barajı projesi maalesef ihale edilen sürede tamamlanamamış tekrar ihale edilmiş ve uzun zaman sonra 2017 yılında baraj gövdesi bitirilebilmiştir. Ödenek yetersizliğinden Ne yazık ki sulama ihalesinin küçük bir bölümü ihale edilebilmiş durumda olup sulamanın genelinin ne zaman biteceği belli değildir” dedi.

SULTANKÖY BARAJI VE YENİKARPUZLU BARAJI

Yapılan harcamalara değinen Demir, “Önceki yıllar ihalesi yapılan pompaj doldurmalı Sultanköy Baraj inşaatı 2001 yılında tamamlanmış olup sulamasına devam edilmiş ve 2012 yılında sulaması tamamlanmıştır. Yenikarpuzlu Barajı 2002’den önce hizmete girmiş, sulamasının küçük bir kısmı 2003’ten sonra tamamlanmıştır. Lakin harcanan para dikkat çekicidir. Önceki yıllarda planlanan sulama projelerinin kademeli olarak sulamaya açılması geçte olsa kısım kısım yapılmaktadır. Lakin üzücü olan bu kadar çok para harcanarak ancak Edirne’de sulanabilecek arazilerin ancak yüzde 30’u işletmeye açılabilmiştir. Küplü Yamaç arazi sulaması, Lalapaşa Göletleri sulamaları yarıda bırakılmıştır. Daha ilginci yılan hikayesine dönen ‘Çömlekköy Barajı, İpsala Korucuköy Barajı’ projeleri unutulmuştur. Maalesef 18 yıl ve harcanan paralara heba edilmiştir. Edirne’nin ekonomisinde, tarımında, sosyal hayatında her türlü alanında AK Parti döneminde meydana gelmiş çarpıklıkları ve hataları aktarmaya devam edeceğiz. Gerekli tüm bilgilere sahibiz” ifadeleriyle sözlerini tamamladı. 

 

 Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 948 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş 24.10.2020
Öğrenciye ücretsiz terzi Öğrenciye ücretsiz terzi 24.10.2020
Karaağaç’a tek tip tezgâh Karaağaç’a tek tip tezgâh 24.10.2020
Kadının emeği Selimiye’de Kadının emeği Selimiye’de 24.10.2020
180’inci yıl dileği atanmak 180’inci yıl dileği atanmak 24.10.2020
Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri 24.10.2020
O muavin tutuklandı O muavin tutuklandı 24.10.2020
Sabuni Mahallesi isyanda! Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020
Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu 23.10.2020
“Uyum içersinde çalışacağız” “Uyum içersinde çalışacağız” 23.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.