Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Genç avukattan yürütmeye tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Genç avukattan yürütmeye tepki 15.10.2020 - 10:37:01
Edirne Barosu avukatlarından Yüksel Görkem Erbek, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi Engin Yıldırım ile İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medyada dikkat çeken ‘Işıklar yanıyor’ polemiği ile ilgili açıklama yaptı. Erbek, hukukun üstünlüğüne dikkat çekerek, yürütmenin yargıya meydan okuyamayacağını söylerken; “Anayasa’nın kendisi, cumhur ittifakı veya millet ittifakından üstündür” dedi.Genç avukattan yürütmeye tepki

Edirne Barosu avukatlarından Yüksel Görkem Erbek, Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım ile İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medyada dikkat çeken ‘Işıklar yanıyor’ polemiği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Av. Erbek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, AYM’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararı tanımaması sonrası AYM Üyesi Engin Yıldırım sosyal medyadan AYM binasının fotoğrafını paylaşarak ‘Işıklar yanıyor” ifadelerini kullanması ve İçişleri Bakanlığı’nın da AYM üyesine benzer fotoğrafla yanıt vermesi polemiğini değerlendirdi.

Hukukçu olarak doğru bildiğini söyleme yükümlülüğü hissettiğini belirten Erbek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 11’nci ve 148’inci maddelerini hatırlattı. Erbek, İçişleri Bakanlığı’nın tutumunda yetkisizlik olduğunu belirtirken; Anayasa’nın millet ittifakından üstün olduğunu söyledi.

“ANAYASA’YA UYGUN HAREKET ETMEK ZORUNDALAR”

Erbek, açıklamalarına İtalyan Ceza Hukukçusu Giuseppe Maggiore’nin; ‘Hukuk, döneminin kristalize olmuş ahlakıdır.’ sözüyle başlarken; “Kristalize olmuş ve değişiklik yapılması en çok zorlaştırılmış yasamız ise devletin yapısı, temel hak ve hürriyetlere ilişkin içeriğe sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’dır. Anayasa, kuvvetler ayrılığı ilkesini benimser (7, 8 ve 9. maddeler). 11. maddeye bakıldığında ise Anayasa’nın yasama, yürütme ve yargı organlarını bağladığı görülür. Yani yürütme organı ve fraksiyonları, ki bunlar başta Cumhurbaşkanı ve Bakanlar oluyor, Anayasa’ya uygun hareket etmek zorunluluğundadır” ifadelerini kullandı.

“AYM’NİN YARGILAMA YETKİSİ VAR”

Anayasa’nın 148’inci maddesinin 6’ncı fıkrasını hatırlatan Erbek; “Anayasa’nın 148. maddesi 6. fıkrasına bakıldığında ise Anayasa Mahkemesi’nin yüce divan sıfatıyla Cumhurbaşkanını, Bakanları yargılama yetkisinin bulunduğu görülecektir. Anayasa’nın değiştirilebilmesi için ise 400 milletvekili oyu gerekir (175. madde). Bu maddelerin yanı sıra, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolunun neden getirildiğine de değinmek gerekir. Temel hak ve hürriyetlerin önceden oldukça fazla ihlal edildiği ülkemizde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği tazminat ödenmesi kararları, halen Avrupa Birliği uyum sürecinde olan ve bir hukuk devleti iddiasında olan ülkemiz açısından prestij ve para kaybına sebep olmaktaydı. “Kol kırılsın yen içinde kalsın, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurular azalsın, kendi içimizde konuları halledelim” düşüncesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkânı getirildi. Özellikle devletimizin daha fazla uluslararası arenada prestij kaybetmesinin önüne de Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerinin arttırılarak kısmen geçildiğini söylemek mümkündür” dedi.

“YÜRÜTME YARGIYA MEYDAN OKUYAMAZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Anayasa Mahkemesi Başkanına yönelik makam aracı ve Enis Berberoğlu kararına ilişkin söz ve tutumunda yetkisizlik ve yersizlik söz konusu olduğunu söyleyen Erbek; “Kuvvetler ayrılığı ilkesi, yürütmenin yargıya müdahale etmesini engellemektedir. Makam aracı söyleminde Bakan Soylu, adeta Anayasa Mahkemesi Başkanına aba altından sopa göstermektedir ki İçişleri Bakanının, hatta Cumhurbaşkanının dahi böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Işıklar polemiğinde ise adeta İçişleri Bakanlığı kendini Anayasa Mahkemesi’ne denk görür bir tutum sergilemektedir. Ancak böyle bir tutumu Anayasa’ya göre değil İçişleri Bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığımız dahi sergileyemez. Hukuk üstün ise yürütme yargıya meydan okuyamaz” sözlerine yer verdi.

“ANAYASA, CUMHUR İTTİFAKI VEYA MİLLET İTTİFAKI’NDAN ÜSTÜNDÜR”

Erbek, Anayasa’nın, Türk milletinin tecelli etmiş iradesi olduğunu belirtirken; “Yetkilerini bu iradeden, yani Türk milletinin iradesinden alan Anayasa Mahkemesi hakkında ortaya atılan vesayet iddiası ise yersiz olarak nitelendirilebilir. Günümüzde yürütme organı, kendisini millet iradesinin külli temsilcisi olarak görmekte ve tanıtmaktadır. Oysa çoğunluk oyunu alan AK Parti ve müttefiki MHP’nin meclisteki toplam sandalye sayısı Anayasa’yı değiştirmek için yeterli değildir. Buradan anlaşılması gereken şudur; AK Parti ve MHP, Türk milletinin iradesini ancak kısmen temsil edebilmektedir. Anayasa’nın kendisi, Cumhur ittifakı veya Millet ittifakından üstündür. Yürütme organının başındaki isim dahi olmadığı halde kendisini millet iradesinin tamamının temsilcisi olarak gören Sayın Soylu’nun, kendisini yargılama hakkı bulunan Anayasa Mahkemesi hakkındaki söylem ve tutumunda hukuki açıdan yetkisizlik ve milli irade temsili bakımından ise yetersizlik bulunmaktadır” diye konuştu.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1068 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.