Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’ye Floransa örneği - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’ye Floransa örneği 14.10.2020 - 09:45:43
Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi ve Balta Hotel İşletmecisi Gökhan Balta, Edirne’de sık sık dile getirilen, “Avrupa’da Floransa kentinden sonra metrekareye en çok tarihi eserin düştüğü ikinci Avrupa kenti Edirne” söylemini değerlendirdi. Floransa’yı 3 kez ziyaret eden Balta, kentin tarihi bölgesindeki yapılaşmanın Edirne’ye olan benzerliğine dikkat çekerken; Edirne’ye Floransa’daki turizm çalışmalarını örnek gösterdi.Edirne’ye Floransa örneği

Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi ve Balta Hotel İşletmecisi Gökhan Balta, yerel yönetimden kamu kurumlarına kadar Edirne turizmi için gerçekleştirilen çalışmalarda kullanılan “Avrupa’da Floransa kentinden sonra metrekareye en çok tarihi eserin düştüğü ikinci Avrupa kenti Edirne” söylemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Balta, 3 kez ziyaret etme şansı bulduğu Floransa kenti ile Edirne’nin benzer kent yapısını karşılaştırırken; Edirne turizminin geliştirilebilmesi için yapılması gerekenleri gözler önüne serdi. Balta, “Avrupa’da Floransa kentinden sonra metrekareye en çok tarihi eserin düştüğü ikinci Avrupa kenti Edirne” söyleminin sık sık gündeme getirildiğine dikkat çekerken; “Avrupa’da Floransa kentinden sonra metrekareye en çok tarihi eserin düştüğü ikinci Avrupa kenti Edirne diyorlar. Bu cümleyi kuranların kaç tanesi Floransa’ya gitti merak ediyorum. Ben 3 defa Floransa’ya gittim. En son 2 sene önce gittim. Floransa’nın içerisindeki tarihi eserleri bakmıyorum çünkü artık biliyorum. Ben oluşuma bakmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

“TRENDEN İNİNCE İNFORMASYON KARŞILAR”

Yapımı devam eden Edirne-İstanbul hızlı tren hattı projesi gibi İtalya’nın Roma ile Floransa kentleri arasında tren hattının bulunduğunu belirten Balta; “Roma’dan kalkan tren, en geç 1 saat 20 dakika sonra Floransa’ya gelir. Sabah 07.00’de hızlı trene binersin, en geç saat 08.30’da Floransa’da olursun. Tarihi bir tren istasyonunda inersin. İstasyondan çıkar çıkmaz seni tarihi bir binanın altında büyük bir informasyon (turizm danışma bürosu) karşılar. O trenden inen herkes o informasyonu görür. Herkes oraya girer, eline haritasını ve bilgileri alır. Oradan yürümeye başlarsın” dedi.

“MANZARA SATIYORLAR”

Floransa ziyaretinde ilk gezilecek yerlerden birinin Floransa Katedrali olduğunu söyleyen Balta; “Floransa’da ilk gideceğin yer Katedral’dir. Bunu Roma-Floransa olarak anlatıyorum ama gözümüzde İstanbul-Edirne olarak canlandırabiliriz. Floransa Katedrali’ne gidersin ve etrafındaki bir mekânda kahve içersin. Katedrali izleyerek kahveni içersin ve 50 Euro ödersin. 10 Euro’ya kahve içmek istiyorsan arka sokaklarda içeceksin. Çünkü orada manzara satıyorlar. Ama o mekândaki sandalyeden masaya, garsona kadar her şey sana hesabına göre hizmet verir” sözlerine yer verdi.

“EDİRNE İLE ÇOK BENZERLİK VAR”

Floransa’da gezilmesi gereken bir diğer yerin de ana çarşısı olduğunu belirten Balta; “Çarşısının ortasında tarihi kemerlerden oluşan geniş bir alanı vardır. Orada uzun vadeli ama çok güzel düzenlenmiş bir pazar yeri görürsün. Bizim de Saraçlar Caddesi’nin sonunda bir pazar yeri var. Pazar yeri seni cezbeder ve otomatik olarak oraya girersin. Oradan çıktıktan sonra ana çarşısındaki tarihi yapıların tabelasız, tablosuz, klimasız fotoğraflarını çekersin. Ne kadar güzel bir bina dizilişi olduğunu düşünürsün. Oradan devam ettiğin zaman bir nehre ulaşırsın. Floransa’yı anlatıyorum ama Edirne ile çok benzerlik var. Ama bu anlattığım yerler Floransa’nın tarihi bölgesidir. Çünkü Floransa sadece tarihi bölgeden ibaret değil, geniş bir alana sahiptir” dedi.

“HER ŞEYİ İNFORMASYONDAN ÖĞRENİRSİN”

Balta, Floransa’nın tarihi bölgesindeki gezisinin saat 17.00’de sona erdiğini söylerken; “Saat 19.00’da da trenin gelmesini beklersin. Tren gelir ve Roma’ya geri dönersin. Saat 21.00’de de otelinde olursun. Bu ziyaret sadece bir günlüktür. İstersen Floransa’da 2-3 gün daha kalabilirsin. Çünkü Floransa’nın müzeleri, sergileri, az ama iyi ve pahalı otelleri, yiyecek ve içecek restoranları var. Da Vinci’nin bir sergisini de görebilirsin, ünlü İtalyan bir sanatçının sergisi ve sokakta caz konseri de olabiliyor. Bunların hepsini öğrenebileceğin yer, trenden indikten sonra ilk girdiğin informasyondur” ifadelerine yer verdi.

“SARAÇLAR CADDESİ BİTTİ”

Turizmin, Floransa gibi turistik kentleri ziyaret ederek gözlemleyebilen kişiler tarafından yapılabileceğini belirten Balta; “Karar vericilik de gidip gözlemleyebilecek insanların işidir. Döndüklerinde de bazı şeyleri kanun gibi karar mercilerine bunu uydurabilecek cesarette olanların işi turizmdir. Turizm, önüne gelenin her şeyi bildiği egosantrik bir bilgi durumu değildir. Maalesef ki bu konularda bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Biz, otelciler olarak bile bazen bir araya gelmekte sıkıntılar yaşıyoruz. Çarşıda 5 tane esnaf bir araya gelmekte sıkıntı yaşıyor. Saraçlar’da aylarca toz içindeyken bireysel birkaç tane esnaf çıkınca ve diğerleri sessiz kalıp içten içe tepki gösterince bu iş olmuyor. Benim çocukluğumun, gençliğimin geçtiği, gecenin 22.00’sinde cıvıl cıvıl olan Saraçlar Caddesi bitti” dedi.

“ARTIK SİLKELENİP DEĞİŞİM GEREKİYOR”

Edirne’nin gelişmesi için değişim yaşaması gerektiğini söyleyen Balta; “Başta Alipaşa Çarşısı olmak üzere kapalı çarşılarımız var. Bunlar zamanının AVM’leridir. Dernekler de var. Ama bazı şeyler artık cesaret gerektiriyor. Artık silkelenip değişim gerekiyor. O değişimin sancıları olacak mı? Olacak ama sonuna bakmalıyız. Artık bazı yerlere gitmeye bile gerek yok. İnternet ortamından istediğin şehrin sokağını gezebiliyorsun. Bunları yapmak kolay bir şey değildir. Herkes bir şeyler anlatıyor ve biliyor. İşin ekonomik boyutu da var. Bütün bunları yapabilmek para gerektiren şeylerdir. Ama bunların hepsi olabilir. Belki eleştirel bir bakış açısı oldu ama bunları da konuşmalıyız. Bizim iyi yanlarımız da var. Biz çok iyi bir noktadayız. Geçtiğimiz günlerde bir dostum; ‘Mimar Sinan bugün yaşıyor olsaydı ve şuraya Selimiye Camii’ni yapacağım deseydi, Edirne Belediyesinden, Anıtlar Kurulundan imar izni alamazdı’ dedi. Her şeyi kulbuna göre yapıyor olsam dahi o süreçleri yaşamak zor. Kurumların eli ayağı bağlı, bürokrasinin duvarını yıkmak zor. Bazı iyi yöneticiler, bürokrasinin arkadan gelmesini isterler. O zaman şehir ilerlemeye başlar” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1185 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Demir, yine kan bağışı üzerinden yüklendi Demir, yine kan bağışı üzerinden yüklendi 28.10.2020
Çocuk müzesi açılıyor Çocuk müzesi açılıyor 28.10.2020
Sağlık ödülü Edirneli gazetecinin Sağlık ödülü Edirneli gazetecinin 28.10.2020
Saros’a 2 ayrı bilirkişi incelemesi Saros’a 2 ayrı bilirkişi incelemesi 28.10.2020
Edirne açık hava müzesi olacak Edirne açık hava müzesi olacak 28.10.2020
Türk-İş, torba kanun teklifine karşı Türk-İş, torba kanun teklifine karşı 28.10.2020
Babacan’a DEVA ikramı Babacan’a DEVA ikramı 28.10.2020
 Doktor Akpınar koronayı anlattı Doktor Akpınar koronayı anlattı 27.10.2020
İYİ Parti’de 3’üncü yıl coşkusu İYİ Parti’de 3’üncü yıl coşkusu 27.10.2020
Babacan bugün Edirne’de Babacan bugün Edirne’de 27.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pişman olmayalım
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Basın görmezden gelemez!
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.