Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ANIZ YAKMAYIN! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
ANIZ YAKMAYIN! 13.10.2020 - 10:34:49
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, çiftçilerin bilinçlendirilememesi denetim eksikliği sonucu anız yangınlarının artmaya devam ettiğini söyledi. Çoğal, anız yakmanın çevreye, topraklara, ormanlara, su varlığına, biyolojik çeşitliliğe ve ekonomiye büyük zarar verdiğini belirtirken; çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.ANIZ YAKMAYIN!

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Edirne ve ilçelerindeki ekim alanlarında artan anız yakma olayları sonrası yazılı açıklama yaptı. Çoğal, anız yangınlarının, çiftçilerin yeterince bilinçlendirilememesi ve denetim eksikliği nedeniyle her geçen gün endişe verici şekilde artmaya devam ettiğini söyledi. Çiftçileri anız yakılmaması konusunda uyaran Çoğal; “Anız yakmak geleceğimizi yok etmektedir” ifadelerini kullandı.

Anız yakmanın çevreye, topraklara, ormanlara, su varlığına, biyolojik çeşitliliğe ve ekonomiye büyük zarar verdiğini belirten Çoğal; “Anızın yakılması sırasında toprakta yaşayan, toprağı havalandıran, verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizma yok oluyor. Çocuklarımıza bırakacağımız geleceğin mirası olan tarım topraklarının önemli bir kısmı anız yangınlarıyla yok oluyor. Anız yakma işlemi çevreye, topraklara, ormanlara, su varlığına, biyolojik çeşitliliğe ve ekonomiye büyük zarar veriyor. Anızın yakılması sırasında toprakta yaşayan, havalandıran, verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizma yok oluyor. Anız yakma ile toprağın 1-3 cm’lik üst katmanında ısının 50-75 santigrat dereceye yükselmesi mikroorganizmaların yüzde 70’ine zarar veriyor. Topraktaki biyolojik aktivite azalarak verim düşüyor. Mikroorganizma faaliyetleri ile humusa dönüşecek organik atıklar ortadan kalkıyor, toprak fakirleşiyor, su tutma kapasitesi ve verim gücü düşüyor” dedi.

“DOĞAL DENGE BOZULUYOR”

Çoğal, sap ve anızların yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon ve azotun kaybının da arttığını söylerken; “Örneğin 300 kg sap yandığında 7 kg şeker gübresine eşdeğer 1,5 kg saf azot kaybı meydana geliyor. Yakılarak üzeri çıplak kalan toprak, rüzgâr ve sellerle taşınarak erozyona uğruyor, doğal denge bozuluyor. Öte yandan anız yangınları yakındaki diğer tarla ve bahçelere sıçrayabildiği gibi orman yangınlarına hatta yerleşim alanlarının yanmasına da sebep oluyor” dedi.

“DEKAR BAŞINA 73 TL CEZA”

Anız yakılmasının İl Tarım ve Orman Müdürlükleri, Valilikler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Orman İşletme Müdürlükleri, Jandarma Komutanlıkları ve köy muhtarlıklarının hem yetkili, hem de sorumlu konumunda olduğunu belirten Çoğal; “Muhtarlar ve kamu görevlileri anız yakma olayının olduğu tarlanın durumunu, duyum aldıktan sonra tutanakla tespit edip, idari ve adli mercilere bildirmelidir. 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesine dayanılarak 2020 yılında kanuna aykırılık halinde uygulanacak idari para cezaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 31 Aralık 2019 tarih ve 30995 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2020/1 nolu Tebliğinin (l) bendine göre belirlenmiştir. Söz konusu tebliğde; ‘2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun, Ek -1 inci maddesinin (Ek: 26/4/2006 – 5491/23 md.) (c) bendine aykırı olarak anız yakanlara ve ikinci ürün ekilen yörelerde Valiliklerce hazırlanan eylem plânı çerçevesinde ve Valiliklerin sorumluluğunda kontrollü anız yakmaya izin verilebilir.’ açıklamasına göre ‘ikinci ürün ekilişi yapılan illerde, Valilik Makamının izni ile kontrollü anız yakmaya izin verilebilir’ denilmektedir. 2872 sayılı Çevre Kanununun 20.maddenin (l) bendinde ‘anız yakanlara her dekar için 73,68 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır.’ hükmü yer almaktadır” sözlerine yer verdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1335 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş 24.10.2020
Öğrenciye ücretsiz terzi Öğrenciye ücretsiz terzi 24.10.2020
Karaağaç’a tek tip tezgâh Karaağaç’a tek tip tezgâh 24.10.2020
Kadının emeği Selimiye’de Kadının emeği Selimiye’de 24.10.2020
180’inci yıl dileği atanmak 180’inci yıl dileği atanmak 24.10.2020
Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri 24.10.2020
O muavin tutuklandı O muavin tutuklandı 24.10.2020
Sabuni Mahallesi isyanda! Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020
Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu 23.10.2020
“Uyum içersinde çalışacağız” “Uyum içersinde çalışacağız” 23.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.