Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İYİ Parti’nin yol haritası; bilimsel siyaset - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İYİ Parti’nin yol haritası; bilimsel siyaset 12.10.2020 - 14:55:21
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siyaset Akademisi Başkanı Mehmet Akalın, siyaseti kavga üzerine değil, yapıcı bir siyaset yolu izleyeceklerini, bilimsel siyaset yapacaklarını belirterek, “Biz bunu sanayide de, tarımda da bilimsel metotları oturtarak yapmaya çalışıyoruz ve bundan sonra da yapacağız” dedi.İYİ Parti’nin yol haritası; bilimsel siyaset

İYİ Parti’de Genel Başkan Yardımcılığı ve Siyaset Akademisi Başkanlığı’na getirilen Prof. Dr. Mehmet Akalın’ın ilk durağı memleketi Edirne oldu. Partisinin İl Başkanlığı’na gelen Akalın, partisinin yol haritası hakkında önemli mesajlar verdi. Toplantıda, partisinin 2’nci Olağan Kurultayı'nın başarılı bir şekilde tamamlandığını belirten Akalın, hedeflerinin iktidara gelmek olduğunu ve bunun için çok çalışacaklarını ifade etti.

“KAVGA SİYASETİ GÜTMÜYORUZ”

İYİ Parti’nin yapıcı bir siyaset güttüğünü ifade eden Akalın, “Bundan sonra hedefimiz iktidara kilitlenmek olmalı ve olacaktır da. İYİ Parti olarak biz siyasetimizi kavga üzerine değil, iyi niyetle, iyilik üzerine, kardeşlik üzerine kuruyoruz. Bugün bildiğiniz gibi siyasette bir kavga, bir ayrıştırma söz konusu. Biz siyasetimizi birleştirme üzerine kurmak istiyoruz. Yapıcı bir siyaset güdüyoruz. Biz iyi olan şeylere iyi diyoruz, kötü olan şeylere kötü diyoruz. Biz daha iyisini yapacağız diyoruz. Örnek vermek gerekirse, bugünkü hükümetin Azerbaycan konusundaki tavrını, yaklaşımını olumlu buluyor ve destekliyoruz. Kendisine de Azerbaycan konusunda teşekkür ediyoruz. Ama Türkiye’de yanlış giden bir şeyler var. Bunları da söylüyoruz. Bunlar için çözüm önerileri getireceğiz. İşte Siyaset Akademisi de bu tür işlerle meşgul olacak” diye konuştu.

“MEVCUT SİSTEM ÇALIŞMIYOR”

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek için çaba göstereceklerini anlatan Akalın, “İYİ Parti olarak ülkemizdeki mevcut sistemin çalışmadığını görüyoruz. Güçlendirilmiş bir parlamenter sisteme dönmemiz gerektiğini savunuyoruz. İşte bunun altyapısını hazırlıyoruz. Nasıl olması gerektiğini milletimizle paylaşacağız. Akademide bunlar üzerinde duracağız. Bununla ilgili de kendi partimizi ve milletimizi bilgilendireceğiz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem demek. Güç ayrılıklarını yani yasama, yürütme ve yargıyı birbirinden ayırmak demektir. Maalesef bugün yasama, yürütme ve yargı bir elden kontrol edilmekte. Böyle bir demokratik sistemin yürümesi mümkün değil. Demek ki; ülkemizde böyle bir problem var, demokrasi problemi var. Demokrasideki sıkıntıları gidermek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“PROBLEMLERE ÇAREMİZ VAR”

Ekonominin iyi gitmediğini buna çareleri olduğunu söylen Akalın, bunlara ve birçok soruna bilimsel yöntemlerle çare üreteceklerini ve bunun üzerinde çalıştıklarını aktardı. Akalın, “Ekonomimiz maalesef iyi gitmiyor. Bunu hepimiz yaşıyoruz. 550-600 milyar dolar borç var, gayri safi milli hasılamız 9 bin dolarlara düştü. Bunların çarelerini üreteceğiz. İYİ Parti çareleriyle gelen bir partidir. Bunların nasıl çözeceğimizi biliyoruz. Orta gelir tuzağına düşmüş olan Türkiye’yi bu tuzaktan kurtaracağız. Bu yolu biliyoruz, ekonomik reçetelerimiz var. Bunları Siyaset Akademisi’nde bilimsel yöntemlerle çözeceğiz” dedi.

“LİYAKATLİ İNSANLARI GÖREVE GETİRECEĞİZ”

Türkiye’nin bir diğer probleminin ise liyakatli insanların görevde olmamasından kaynaklandığını savunan Akalın, “İYİ Parti bilim siyaseti yapıyor ve yapacak. Bilimi esas alan siyaset yapacağız. Biz bunu sanayide de, tarımda da bilimsel metotları oturtarak yapmaya çalışıyoruz ve bundan sonra da yapacağız. Bu problemlerin hepsine çaremiz var. Ülkemizde bir diğer problem liyakatli insanların görevde olmaması. Liyakatli insanları görevlere getirmediğimiz zaman geldiğimiz durumu görüyoruz. Anayasamız göreve liyakatli insanları getiriniz diyor. Biz bunları uygulayacağız. Bizden olması önemli değil. Bu ülkenin kalkınmasını istiyorsanız, bunu böyle yapmalısınız. Siyasetin temeline bilimsel çalışmaları koyacağız. Bunların hepsinin çözümü var” diyerek sözlerini tamamladı.

“SEÇİMLERDE HEDEF EN AZ 2 MİLLETVEKİLİ”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, ise olası bir seçimde en az 2 milletvekilini Edirne’den Ankara’ya göndermek istediklerini ifade etti. Demir, “Partimiz 25 Ekim 2017’de kuruldu. 3’ncü yılımızı kutlayacağız. Bu süre zarfında partimiz çok badireler atlattı. Milletimiz sağ olsun bizi bugünlere getirdi. Partimiz bu süreç içerisinde 2 olağanüstü, 2 de kongre yaşadık. Bir genel seçim, bir de yerel seçim geçirdi. Bu seçimlerden partimiz çok güzel sonuçlar aldı. Edirne’de 4 milletvekilinden birini almayı başararak seçimi taçlandırmış olduk. Yerel seçimlerde ve Edirne merkezde belediyeleri kazandık. Genel Başkanımızın Edirne’ye vermiş olduğu değeri bir kez daha anlıyoruz. Partimiz 2’nci olağan kongrede tüzüğümüz gereği 50 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi, 25 de yedek üyemizi seçtik. Merkez Disiplin Kurulu ile birlikte. Edirne baktığınız zaman küçük bir il. Ama Edirne’den genel idare kuruluna 50 kişiden 2’sini Edirne’den gönderdik. Başkanlık Divanına da 2 tane çok değerli siyasi büyüğümüzü gönderdik. Onlardan biri de Mehmet Akalın ilk ziyaretini Edirne’mize yaparak bizleri memnun etmiştir. Genel Başkanımızın ve genel merkezimizin bu kadar değer verdiği bir ilde biz gecemizi gündüzümüze katarak daha fazla çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Olası bir genel seçimde 4 milletvekilimizi hepsini almak isteriz. Arzumuz bu yönde. Olmadı 3’ünü istiyoruz. Ama 2’sinden asla vazgeçmeyeceğiz. Siz değerli dava arkadaşlarımızdan bir kez daha söz istiyorum” ifadelerini kullandı. Kaynak: Ercan BİTTİ 973 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş 24.10.2020
Öğrenciye ücretsiz terzi Öğrenciye ücretsiz terzi 24.10.2020
Karaağaç’a tek tip tezgâh Karaağaç’a tek tip tezgâh 24.10.2020
Kadının emeği Selimiye’de Kadının emeği Selimiye’de 24.10.2020
180’inci yıl dileği atanmak 180’inci yıl dileği atanmak 24.10.2020
Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri 24.10.2020
O muavin tutuklandı O muavin tutuklandı 24.10.2020
Sabuni Mahallesi isyanda! Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020
Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu 23.10.2020
“Uyum içersinde çalışacağız” “Uyum içersinde çalışacağız” 23.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.