Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
CHP’den esnaf için 17 talep - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
CHP’den esnaf için 17 talep 10.10.2020 - 11:12:31
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, pandemi sürecinde maddi sıkıntılar yaşayan esnafın sorunlarının çözümü için CHP tarafından hazırlanan ‘Esnafımız için 17 Talep’ başlıklı öneriyi açıkladı. Pekcanlı, konuşmasında hükümete yüklenirken, esnafa destek istedi. Toplantıda Edirne Belediyesi tarafından pandemi sürecinde kapatılan Kırsalın Doğal Pazarı’nın sorulması üzerine cevap veren Pekcanlı, pazar için yeni bir düzenleme yapıldığını söyledi.CHP’den esnaf için 17 talep

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Örgütü, korona virüsü salgınında Türkiye’deki esnafın yaşadığı problemlerle ilgili basın toplantısı düzenledi. CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun katıldığı toplantıda, esnafın yaşadığı problemlerin çözümü için 17 talep açıklandı.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, açıklamada Türkiye’nin ağır bir salgın sürecinden geçtiğini belirtirken; “Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnafımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkânını kapatırken, iktidar sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz, iktidar tarafından gündeme alınmamıştır” ifadelerini kullandı.

“335 BİN ESNAFIMIZ KEPENK KAPATTI”

Esnafın her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezildiğini ve dayanacak gücünün kalmadığını söyleyen Pekcanlı; “Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaf ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir. TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken bu yıl hem pandeminin, hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 iş yeri kapanırken bu rakam son beş yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır” dedi.

“ESNAFA IBAN NUMARASI GÖNDERDİLER”

Esnafla beraber ekonomik problemler yaşayan diğer kesimleri de hatırlatan Pekcanlı; “Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken bu emekçilerde hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir. İktidar bu güne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir” sözlerine yer verdi.

“ESNAFIN BORCUNA YENİ FAİZLER EKLENDİ”

Pekcanlı, hükümetin 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi topladığını açıklarken; “26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kâğıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray hükümetinin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken, kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir” dedi.

17 TALEBİ AÇIKLADI

CHP’nin ‘Esnafımız için 17 Talep’ başlıklı önerisini açıklayan Pekcanlı; “Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği ‘Esnafımız için 17 Talep’ başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz. Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. Küçük esnafımızın yanında çalışanların kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“ESNAFA DESTEK SUNULMALI”

Pekcanlı, pandemi sürecinin sosyal devletin önemini bir kez daha gösterdiğini söylerken; “Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanları, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz” dedi.

KIRSALIN DOĞAL PAZARI’NA YENİ DÜZENLEME

Toplantıda pandemi sürecinde Edirne Belediyesi tarafından kapatılan ve hâlâ hizmete açılmayan Kırsalın Doğal Pazarı’nın sorulması üzerine cevap veren Pekcanlı; “Belediye Başkanımız ve belediyedeki kurum müdürlerimiz yeni bir düzenleme ile Kırsalın Doğal Pazarı konusunda çalışmalar yapıyor. Kırsalın kendi özüne dönmek şartıyla pazarın açılması gündemde. Edirne Belediyemizin ciddi bir çalışması var. Halk pazarları, belediyenin izni ve kontrolüyle açılıp kapanır. Bu anlamda Kırsalın Doğal Pazarı açılacaktır. Süre olarak bir süre veremiyorum ama belediyede bununla ilgili yeni bir çalışma yapılıyor. Belediye Başkanımız tarih ve süreçle ilgili açıklamayı yapacaktır. Belediye Başkanımız, halkımızdan gelen talebi yerinde görüyor ama bir taraftan da esnaflarımız var. 17 maddelik bir paket açıkladık ve esnafımızı da düşünmek zorundayız. Pazarın açılmasıyla alakalı çalışma bitince en somut açıklamayı Belediye Başkanımız yapacaktır” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 699 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yağışlar nedeniyle ara verilen hasat devam ediyor Yağışlar nedeniyle ara verilen hasat devam ediyor 22.6.2021
“GEÇEN İŞ YILINI KARLI ŞEKİLDE KAPATMAYI BAŞARDIK “GEÇEN İŞ YILINI KARLI ŞEKİLDE KAPATMAYI BAŞARDIK" 22.6.2021
"Aşı en önemli silahtır" 22.6.2021
Gurbetçilerin yurda girişleri arttı Gurbetçilerin yurda girişleri arttı 22.6.2021
Edirne'de nüfusun yarısından fazlasına ilk doz aşı yapıldı. Edirne'de nüfusun yarısından fazlasına ilk doz aşı yapıldı. 22.6.2021
 16 zanlı gözaltına alındı 16 zanlı gözaltına alındı 22.6.2021
TED Koleji öğrencileri altın madalyalarına kavuştu TED Koleji öğrencileri altın madalyalarına kavuştu 22.6.2021
Onkoloji servisinde hastalara moral konseri Onkoloji servisinde hastalara moral konseri 22.6.2021
İsmailoğlu, güven tazeledi İsmailoğlu, güven tazeledi 22.6.2021
Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da Tam normalleşmeye ilk adım 1 Temmuz'da 21.6.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 95
Web Siteleri 143
Facebook 128
Twitter 10
Instagram 7
Youtube 14


Ankete 397 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.