Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclisin gündemi Uzunköprü - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Uzunköprü
Meclisin gündemi Uzunköprü 3.10.2020 - 12:18:30
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olan tarihi Uzunköprü’nün restore edilmesini isteyen Edirne İl Genel Meclisi üyesi CHP’li Ahmet Sarıgül, ilçedeki Meslek Yüksekokulu’nun tarihi binasının akıbetini sordu. AK Partili İl Genel Meclisi üyesi Nedret Akbulut ise okul binası konusunda CHP’li Uzunköprü eski Belediye Başkanı Enis İşbilen’i suçladı.Meclisin gündemi Uzunköprü

Tarihi Uzunköprü’nün restorasyona muhtaç hali ve ilçede Meslek Yüksekokulu olarak kullanılan tarihi binanın akıbeti Edirne İl Genel Meclisi’nde gündeme geldi. İl Genel Meclisi Ekim ayı ikinci oturumunda, Uzunköprü’de ‘Huzurevi’ yapılmak üzere Trakya Üniversitesi’nin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne devrettiği bina tartışma yarattı. Toplantıya CHP Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Sarıgül’ün, ilçeye adını veren Uzunköprü’nün restorasyonu ve Trakya Üniversitesi’nin Huzurevi yapılmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne devrettiği binayla ilgili gündem dışı konuşma damgasını vurdu. Uzunköprü’nün halen onarım beklediğini ifade eden Sarıgül, Üniversite’ye ait binanın akıbetini de öğrenmek istediklerini dile getirdi. Toplantıda söz alan Ak Parti Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut ise Huzurevi yapılacak bina ile ilgili yaşanan gecikmeden dolayı eski belediye başkanı Enis İşbilen’i sorumlu tuttu.

“KÖPRÜMÜZ YIKILMAYA YÜZ TUTTU”

CHP’li Sarıgül, tarihi Uzunköprü’nün kaderi ile baş başa bırakıldığını ifade etti. Sarıgül, “Türkiye’de, hatta dünyada eşi benzeri olmayan en uzun taş köprü Uzunköprü eski adıyla Cisr-i Ergene Köprüsü, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan tarihi taş köprümüz özel bir köprü olmasına rağmen, bunun bilincinde olmayanlar köprüyü kaderi ile baş başa bırakmışlardır. Şu anki görüntüsüyle biz Uzunköprülülerin, gurur kaynağımız değil utanç kaynağı olarak karşımızda. Köprümüz yıkılmaya yüz tuttu, tarihimizin yıkılmasına daha ne kadar seyirci kalacağız? Yetkililerden konuyu ele almalarını, bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz” dedi. Sarıgül ayrıca Üniversite’nin Meslek Yüksekokulu olarak kullandığı binanın akıbetini de merak ettiklerini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

BİNA KONUSUNDA İŞBİLEN’İ SUÇLADI

Gündem dışı olarak konuyla ilgili söz alan Ak Parti Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, ilçenin önceki dönem Belediye Başkanı Avukat Enis İşbilen’i suçlayarak: “Üniversite tarafından daha önce bu binanın belediye başkanlığı yapılması için teklif götürülmüştü. Dönemin belediye başkanı Avukat Enis İşbilen kabul etmedi. Sonra vali bey, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşerek burasının Huzurevi yapılmasının isabetli karar olacağı kararına varıldı. Kararlar çıktı, parası geldi 4 milyon kadar. Fakat dönemin Avukat Belediye Bakanı mahkemeye gitti Huzurevi olmaması için. 4 – 5 mahkeme geçirdikten sonra karar bakanlıkta kaldı ve şu anda Huzurevi yapılmak üzere imza bekliyor durumda. Ama o 4 milyon geri gitti bu mahkeme sürecinden dolayı. Yani dönemin belediye başkanı Uzunköprü’ye çok büyük yazık etti. Keşke o zaman mahkemeye gidilmeseydi, belediye başkanı ‘okey’ deseydi. Bölgeye 150 kişilik istihdam sağlayacak bir yatırım bu” ifadelerine yer verdi. 

 

 

 Kaynak: Ercan BİTTİ 7950 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Bugün Bu Hafta Bu Ay
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ
EDİRNE'NİN SOKAK LEZZETİ "TENC..
Edirne'nin sokak lezzetlerinden "tencere köfte", Türk M..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.