Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sınırları aşan temassız menü - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sınırları aşan temassız menü 29.9.2020 - 10:47:18
Edirneli reklamcı Güray Torozdır, korona virüsü salgını ile işletmelerde kullanımı artan temassız karekodlu menü sistemine yeni bir soluk getirecek uygulamaya imza attı. Makro Menu adını verdiği uygulamada müşteriler, sisteme kayıtlı işletmelerden paket servis siparişi verebilecek. Mobil uygulamanın yanı sıra bilgisayardan internet sitesine girilerek de kullanılabilen uygulama, başta Bulgarca’dan Türkçe’ye çeviri olmak üzere birçok dil seçeneği de sunuyor.Sınırları aşan temassız menü

Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan korona virüsü, insanların günlük yaşamında değişimlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Korona virüsü tedbirleri kapsamında insan hayatındaki en önemli etkenler olan maske kullanımı, sosyal mesafe kuralı ve dezenfeksiyon, girişimciliği de teknolojik tedbirlere yönlendiriyor.

Yaklaşık 10 yıldır reklamcılık sektöründe çalışan Edirneli Güray Torozdır, korona virüsü salgınında özellikle işletmeler tarafından tercih edilen karekodlu menü sistemine yeni özellikler getiren isimlerden. Antalya’nın Alanya ilçesinde özellikle turizm sektöründe gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çeken Torozdır, pandemi sürecinde işletmelerin müşteri ile iletişimini sağlayan en önemli uygulamalardan biri olan karekod sistemi için yeni özellikler geliştirerek uygulama hazırladı.

Müşterilerin işletmeye ait menüye temassız bir şekilde mobil yöntemle ulaştığı uygulamada dil seçeneğinden paket servis siparişine, müşteri tercihine bağlı üründen fiyat değişikliklerine kadar birçok yenilik getiren Torozdır, ‘Makro Menu’ adını verdiği uygulamasını GÜNDEM’e anlattı. Torozdır, Makro Menu ile işletmeci ile müşteri arasındaki dil problemine önemli bir çözüm sağlarken; kişiye özel ihtiyaçları da ön plana çıkararak memnuniyeti arttırmayı hedefliyor.

“HEM MOBİL, HEM BİLGİSAYAR KULLANIMLI”

Edirne’de başladığı fotoğrafçılık serüvenine Antalya’nın Alanya ilçesinde reklamcılık sektörü ile devam eden Torozdır; “Reklamcılık sektöründe çalıştığım için birçok işletmenin menülerinin de yer alacağı QR kod uygulaması tasarlamaya karar verdim. Makro Menu uygulamasının yapımına yaklaşık 5 ay önce başladık ve geliştirerek devam ediyoruz. Öncelikle sistemin içine işletmelerin menülerini attım. Bu sistem birçok yerde pandemi süreciyle birlikte başlatıldı. Bu nedenle sistemde yenilikler oluşturdum. Uygulamaya özel bir yazılım yazdırdım. Uygulamanın son halinde internet üzerinden hem evden, hem de işletmede mobil ve bilgisayar sistemleri ile sipariş verebilme, garson çağırma, tercih edilen ürünün görselini koyarak beğenmediğin bir içeriğini değiştirme, fiyat güncellemeleri gibi birçok yenilik var. Örneğin; müşteri tercih ettiği salatanın içeriğinde neler olup olmaması gerektiğini kendisi seçebilecek” ifadelerini kullandı.

“DİL ÇEVİRİ SİSTEMİ VAR”

Makro Menu uygulamasında en önemli özelliklerden birinin dil seçeneği olduğunu belirten Torozdır; “Uygulamamızın dil sistemi, “google translate” hizmetinin altyapısını kullanıyor. Fakat bu çeviri hizmetinde hatalar olduğu için sistemin içine kendi dil seçeneğimizi de oluşturuyoruz. Google “translate” altyapısını kullanmak isteyenler, orada bulunan tüm dillerde menüyü kullanabiliyor. Bizim oluşturduğumuz dil seçeneklerinde ise şu anda Almanca, İngilizce, Arapça, Rusça gibi belirli diller olsa da dil seçeneklerini genişleterek devam edeceğiz” dedi.

“PAKET SERVİS SİPARİŞİ VERİLEBİLİYOR”

Torozdır, Makro Menu uygulamasının, diğer karekod sistemlerinden en önemli farkının paket servis sistemi olduğunu açıklarken; “Biz bu uygulama ile paket servis sistemini de kolaylaştırdık. İşletmenin QR koduna sahip müşteri, sadece işletmeye gittiğinde değil, internet üzerinden de sipariş verebilecek. Bu sistem interneti olan her yerde çalışıyor. Müşterinin QR kodu okuma gibi bir alışkanlığı yoksa da devreye internet sitemiz giriyor. ‘www.makromenu.com’ sitemize giren herkes, uygulamamızı telefonda kullandıkları gibi bilgisayar sistemleri üzerinden kullanabiliyor” sözlerine yer verdi.

“İŞLETMECİ MENÜDE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİYOR”

Makro Menu uygulamasının işletmeciler için de birçok faydalı özelliği olduğunu söyleyen Torozdır; “İşletmeci ise menüye kendi hesabı üzerinden girerek ürün ve fiyat değişiklikleri yapabiliyor. Bununla birlikte işletmeci ne kadar ürün satışı gerçekleştirdiğine dair günlük rapor da tutabiliyor. Yeni planımız da müşterinin hesabını nakit mi yoksa kredi kartı ile ödemesi ile ilgili. Uygulama ile işletmeler ve müşterileri hem korona virüsüne karşı tedbirli bir hale geliyor, hem de teknolojinin yararlarından çok uygun bir fiyata yararlanabiliyor” dedi.

“BULGARCA SİPARİŞİ TÜRKÇE’YE ÇEVİRİYOR”

Torozdır, Makro Menu uygulamasının Edirne’deki işletmeler için en önemli özelliğinin de Bulgarca dil seçeneğinin bulunması olduğunu belirtirken; “Edirne için en önemli bölümlerden biri makro menu uygulamamızın çok kolay bir şekilde Bulgarca kullanılabilmesidir. Bulgar turistler, Bulgarca sipariş verdikten sonra işletmeci siparişi Türkçeye çevirebiliyor. Sistemimiz de böylece dil konusunda sınırsız bir alışveriş ağı imkânı sağlıyor. Bu nedenle de sistemimizi en küçük işletmeden en büyüğüne kadar tüm işletmeler kullanabilir. Uygulamada her şey tüketici ile işletmecinin iradesinde gelişiyor” ifadelerine yer verdi.

“MALEZYA’DA KULLANILIYOR”

Makro Menu uygulamasını Malezya’daki bir işletmenin kullanmaya başladığını açıklayan Torozdır; “Bu sistemi Malezya’daki bir işletmeye sundum. Şu anda orada sistemi kullanıyorlar. Ayrıca yaşamımı devam ettirdiğim Alanya’da da birçok işletme ile görüşüyorum. Kıbrıs’ta da görüştüğüm işletmeler var. Turizm bölgesinde çalıştığım için Alanya’ya gelen Almanya, İsveç gibi ülkelerdeki işletmecilerle de görüşmeye devam ediyorum. Görüşme yaptığım işletmeler de uygulamayı çok olumlu buluyor” diye konuştu. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2280 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 6 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda Doç. Dr. Çetin yeniden Bilim Kurulu’nda 28.11.2020
16 okula temiz belgesi 16 okula temiz belgesi 28.11.2020
“Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” “Ayçiçeğindeki sorun sofraya yansıdı” 28.11.2020
Yatılı okul istihdam yaratacak Yatılı okul istihdam yaratacak 28.11.2020
CHP’den Saros çıkarması CHP’den Saros çıkarması 28.11.2020
TURİSTE DE AF YOK! TURİSTE DE AF YOK! 28.11.2020
Barajların çaresi kapalı şebeke Barajların çaresi kapalı şebeke 28.11.2020
İyilik peşinde koştular İyilik peşinde koştular 27.11.2020
Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası Gaytancıoğlu’ndan eksiklik iddiası 27.11.2020
Hibe programı belirlendi Hibe programı belirlendi 27.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 121
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 350 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.