Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İki ülke tek rota - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İki ülke tek rota 26.9.2020 - 10:18:27
Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği, Bulgaristan’ın Burgas kentinde faaliyet gösteren ALEF Derneği ile ortak yürüttüğü ‘Sınırı Olmayan Efsaneler’ projesi kapsamında Edirne, Kırklareli ve Burgas kentlerinde oluşturulacak turizm rotalarını bir araya getirecek. Selimiye, Bolca Nine, Hasan Sezai gibi efsanelere konu olan turizm destinasyonlarından oluşturulacak rotalar ile sınırları aşan turizm potansiyelinin arttırılması hedefleniyor.İki ülke tek rota

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği ile Bulgaristan’ın Burgas kentinden ALEF Derneği’nin ortak projesi olan ‘Sınırı Olmayan Efsaneler’ (Legends Without Borders) projesinin ilk ayağı Edirne’de başladı. Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interrag-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 19 Ocak 2020 tarihinde başlayan projenin Edirne’de düzenlenen ilk toplantısında, Burgas kentinden 10 gazeteci ile Edirne ve Kırklareli’nde 10 gazeteci bir araya geldi.

Park Otel Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Türk ve Bulgar gazetecilere, Trakya Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Çelik ve Öğr. Gör. Erman Trak, kapasite geliştirme eğitimi verdiler. İki ülke arasındaki turizm potansiyelini geliştirme amacıyla düzenlenen projede; Edirne ve Kırklareli’ndeki Selimiye Camii, Bolca Nine Türbesi, Hasan Sezai Türbesi, Kaynarca beldesindeki su efsaneleri ile ilgili bilgiler verilirken; bölgenin Bulgaristan’da tanıtımı amacıyla gerçekleştirilebilecek çalışmalar anlatıldı.

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği Başkanı Ersin Demir, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, proje kapsamında iki ülkede de turizm rotaları belirlendiğini belirtirken; projenin sonunda birleştirilecek rotaların, bölgedeki turizm potansiyelini arttıracağını söyledi. Demir, Türk ve Bulgar katılımcıların, proje kapsamında oluşturulan rotaları yerinde inceleyeceğini ve ülkelerinde tanıtım amaçlı çalışmalar gerçekleştireceklerini açıkladı.

DERNEĞİ TANITTI

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği’nin 2013 yılında kurulduğunu söyleyen Demir; “Kuruluş amacımız; gençlerimizi projelerle tanıştırmak, bölgemizdeki turizm potansiyelini değerlendirerek bunlarla ilgili projeler üretmektir. 2013 yılından itibaren IPA projeleri, gençlik projeleri ve ERASMUS projeleri ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

19 ŞUBAT 2021’DE SONA ERECEK

‘Sınırı Olmayan Efsaneler’ projesinin koordinatörünün Bulgaristan’ın Burgas şehrinden ALEF Derneği olduğunu belirten Demir; “Biz de dernek olarak proje ortağıyız. Projemiz, 20 Şubat 2020 tarihinde başladı, 19 Şubat 2021 tarihinde sona erecek. Bu projede amacımız; efsanevi yerlerle ilgili turizm potansiyelini geliştirme, sürdürülebilir turizm potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarmaktır” dedi.

“GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Projenin Edirne’deki ilk ayağında gazeteciler için kapasite geliştirme eğitimi verildiğini söyleyen Demir; “Efsanevi yerlerdeki potansiyelin, gazetecilerin yardımıyla görünürlüğünü ve ziyaret edilebilirliğini çoğaltmayı hedefliyoruz. Projemizin ilk aktivitesini bugün gerçekleştiriyoruz. Bugünkü aktiviteye benzer 5 ayrı aktivitemiz daha olacak. Önümüzdeki hafta efsanevi yerlerle ilgili tiyatro çalışmamız var. Bir sonraki hafta turizm temsilcileriyle görüşmemiz olacak. Son aktivitemizde de yerel yönetimlerle turizm ile ilgili bir toplantımız olacak” sözlerine yer verdi.

“TURİZM ROTALARINI BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Demir, Edirne’de düzenlenen toplantıya Bulgaristan’ın Burgas şehrinden 10 gazeteci ile Edirne ve Kırklareli’nden 10 gazetecinin katıldığını açıklarken; “Gazetecilerin turizmdeki etkileri, efsanevi yerlerin turizmdeki etkileri ve reklam çalışmalarıyla ilgili bir toplantı yapıyoruz. Efsanevi yerlerden örnek verecek olursak; Selimiye’de, Bolca Nine’de, Kırklareli’nin Kaynarca beldesinde, Hasan Sezai’de efsanelerimiz var. Bunlarla ilgili 3 tane rota belirledik. Bulgaristan’daki partnerimiz de sınırın diğer tarafından 3 rota belirledi. Projenin sonunda bu rotaları birleştirerek turizme kazandırmayı ve turizmi çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“TURİZME ÇEŞİTLİLİK GETİRECEĞİZ”

Bulgaristan’dan gelen proje katılımcıları ile bugün Kırklareli’nde oluşturulan turizm rotasını ziyaret edeceklerini belirten Demir; “Kaynarca, Kıyıköy ve Bolca Nine’yi ziyaret edeceğiz. Böylece rotaları yerinde görme imkânına sahip olacaklar. Biz de 3 hafta sonra Bulgaristan’daki rotaları ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretlere katılacak kişiler de ziyaret ettikleri yerlerin görünürlüğünün artması ve farkındalık oluşması için çalışmalar gerçekleştirecekler. Bu sayede Türkiye ve Bulgaristan’daki insanların birbirleriyle etkileşimini sağlayarak turizme çeşitlilik getireceğiz” ifadelerine yer verdi. Proje katılımcıları, projenin Edirne ve Kırklareli’nde gerçekleştirilecek programlarının ardından Bulgaristan’da düzenlenecek programlara katılacaklar. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 599 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş 24.10.2020
Öğrenciye ücretsiz terzi Öğrenciye ücretsiz terzi 24.10.2020
Karaağaç’a tek tip tezgâh Karaağaç’a tek tip tezgâh 24.10.2020
Kadının emeği Selimiye’de Kadının emeği Selimiye’de 24.10.2020
180’inci yıl dileği atanmak 180’inci yıl dileği atanmak 24.10.2020
Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri 24.10.2020
O muavin tutuklandı O muavin tutuklandı 24.10.2020
Sabuni Mahallesi isyanda! Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020
Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu 23.10.2020
“Uyum içersinde çalışacağız” “Uyum içersinde çalışacağız” 23.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.