Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ormana 4 yeni türbin projesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Keşan
Ormana 4 yeni türbin projesi 25.9.2020 - 10:35:34
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje ve etki alanı Edirne’nin Keşan ilçesi, Tekirdağ’ın Malkara ilçesi ve Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi sınırları içinde bulunan 14 RES türbinine 4 adet daha türbin eklenmesi amacıyla başvurulan Şadıllı RES Kapasite Artışı Projesi’nin ÇED sürecinin başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, projenin halkın katılımı toplantısının 13 Ekim Salı günü düzenleneceği belirtilirken; başvuru dosyasında proje alanı ve etki alanının orman sayılan yerler içerisinde yer alması dikkat çekti.Ormana 4 yeni türbin projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Müdürlüğü, Edirne’nin Keşan ilçesinde Çanres Elektrik A.Ş. tarafından yapılması planlanan Şadıllı RES Kapasite Artışı Projesi’nin halkın katılımı toplantısı tarihini açıkladı. ÇED Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan açıklamada, projenin ÇED sürecinin başladığı ve ÇED başvuru dosyasının halkın görüşüne açıldığı belirtildi. Projenin halkın katılımı toplantısının 13 Ekim Salı günü düzenleneceği belirtilen açıklamada; “ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık merkezinde veya Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

PROJE ALANI ORMANDA YER ALIYOR

ÇED başvuru dosyasında proje alanının Edirne’nin Keşan ilçesinin yanı sıra Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi ile Tekirdağ’ın Malkara ilçesi sınırları içinde yer aldığı açıklanırken; yeni yapılması planlanan türbinlerin ise yalnızca Malkara ilçesi sınırları içinde olacağı belirtildi. Projenin onaylanması halinde bölgede 14 olan türbin sayısı 18’e yükselecek. 18 ayda tamamlanması planlanan projenin alanı ve etki alanının Orman Kanunu’na göre orman sayılan yerler içerisinde yer aldığı ifade edildi.

İKİ PLANIN SINIRLARI İÇERİSİNDE

Proje alanı ve etki alanının 1/100.000 Ölçekli Balıkesir - Çanakkale Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı ile Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni planları içerisinde kaldığı açıklanan dosyada, proje ve etki alanında; tabii karakteri korunacak alan, biogenetik rezerv alanları, jeotermal alanlar ve benzeri alanların bulunmadığı da belirtildi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4077 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Keşan’da Kılınç ile devam Keşan’da Kılınç ile devam 19.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.