Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya Platformu’ndan termik açıklaması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Trakya Platformu’ndan termik açıklaması 24.9.2020 - 11:14:12
Trakya Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Mevzuattan iade/İptal’ kararı verilen termik santral projesi ile ilgili açıklama yaptı. 2 yıl önce gündeme getirilen projeye karşı gerçekleştirilen çalışmaların hatırlatıldığı açıklamada, Trakya Platformu’nun bilim ve hukuk kurullarının da bölge halkına destek verdiği belirtilirken; “Ne duruşumuzda, ne kararlılığımızda bir adım geri atmadık, atmayacağız” ifadeleri kullanıldı.Trakya Platformu’ndan termik açıklaması

Trakya Platformu, Kırklareli’nin merkez ilçesine bağlı Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiine Deba Madencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından kurulması planlanan termik santral projesine ‘Mevzuattan iade/iptal’ kararının verilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda projenin ‘Mevzuattan iade/iptal’ olduğunu açıklamasının ardından Trakya Platformu, ilk kez 2018 yılında gündeme getirilen projeye karşı gerçekleştirilen çalışmaları açıkladı.

“BİR ADIM GERİ ATMADIK, ATMAYACAĞIZ”

Trakya Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada, EREN-1 2x(245 MWe/250 MWm/585 MWt) Entegre Termik Santrali’ne ‘Mevzuattan İade / İptal’ denildiği belirtilirken; “Covid-19 pandemi sürecinde yaşanan birçok olumsuzluk varken, bu haber can suyu gibi, aşı gibi geldi. Can suyu gelen bu haber, dileriz ki termik santral olarak tekrar geri gelmez. Gelirse de 2 yıl önceki kararlılıkla aynı yerdeyiz. Ne duruşumuzda, ne kararlılığımızda bir adım geri atmadık, atmayacağız” ifadelerine yer verildi.

2 YILDA YAPILANLARI HATIRLATILDI

Açıklamada, 2 yıl önce gündeme gelen projeye karşı gerçekleştirilen çalışmalar hatırlatılırken; “Bölgede yaşayanlar olarak 27 Haziran 2018 yapılan duyuruda, 8500 yıldır yerleşik tarım yapılan bereketli topraklar üzerine Kömürlü Termik Santral duyurusu ile bölgede yaşayanlar,  köylüsü, kentlisi, meslek odaları, dernekler, muhtarlar, kooperatifler, sivil toplum örgütleri, siyasetçisi, kadını erkeği, genci yaşlısı, çocuklar, bilim ve hukuk insanları bir araya gelerek varlık nedeni olan yaşam alanlarını, toprağını, suyunu, havasını savunmak ve geleceğe miras bırakmak için hızlıca bir araya geldiler. Birçok salon toplantısının yanı sıra kahvelerde, evlerde sokalarda bilgilendirmeler yapıldı. Bu süreçte özellikle Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’ndaki gençlerimiz toplantı organizasyonlarının yanı sıra tarlalarda, evlerde, meralarda, sosyal medyada yerel ve ulusal basında sesimiz oldular” denildi.

“BİLİM VE HUKUK KURULLARIMIZ KATILDI”

Kırklareli Kent Konseyi öncülüğünde yürütülen çalışmalara Trakya Platformu’nun bilim ve hukuk kurullarının da destek verdiği söylenirken; “Kent Konseyi öncülüğünde yürütülen bu çalışmalara Trakya Platformu’nun bilim ve hukuk kurulları, köylerdeki düğün salonlarını dolduran insanları bilimsel ve hukuksal olarak bilgilendirdiler. Sürecin her aşamasında ne yapılması gerekiyorsa hepsi yapıldı. Trakya’nın bir bütün olarak ekolojik, kentsel, doğal, çevresel, tarihsel, kültürel değerleriyle birlikte korunması ve gelecek kuşaklara ve zamanlara taşınabilmesi bizlerin yaşamsal varlık sebebi olduğundan Trakya’nın değerlerinin, varlıklarının talan edilmesine, ranta açılmasına, sağlıklı ve dengeli bir çevre ve kent yaşamının yok edilmesine, zarar görmesine karşı mücadeleyi bütünlüklü sürdürebilmek için her şart ve koşulda, yaşamı savunmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 10469 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya barajlarında son durum Trakya barajlarında son durum 16.1.2021
Trakyalı digital asistan Trakyalı digital asistan 30.12.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.