Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tarım arazisine santral yok! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Tarım arazisine santral yok! 23.9.2020 - 12:32:02
Kırklareli’nde köylüler başta olmak üzere sivil toplum örgütleri ve siyasilerin yoğun tepkisini çeken termik santral projesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Mevzuattan iade/iptal’ kararı verildi. Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, halkın karardan dolayı mutlu olduğunu belirtirken; “ÇED süreci şimdilik bitti. Tekrar gelirlerse de bizim aynı yerde, aynı kararlılıkla, aynı mücadeleyi yapacağımızdan da kimsenin şüphesi olmasın” dedi.Tarım arazisine santral yok!

Kırklareli’nin merkez ilçesine bağlı Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiine Deba Madencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından kurulması planlanan termik santral projesi, bölgedeki köylülerin yoğun tepkisi sonucu iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda projenin ‘Mevzuattan iade/iptal’ olduğunu açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018 yılında duyurduğu ve Kırklareli’nin İnece beldesinde ilk kez düzenlenmek istenen halkın katılımı toplantısına bölge halkı ve sivil toplum örgütleri tarafından yoğun tepki gösterilmesi sonucu toplantı yapılamazken; proje 2020’de yeniden gündeme getirildi.

İTİRAZ DİLEKÇELERİ VERİLDİ

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından projenin ÇED raporunun duyurulması üzerine CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, TEMA Vakfı Kırklareli ve Edirne temsilcilikleri ile bölgedeki köy muhtarları ve köylüler, imza kampanyası başlattılar. Çevre ve Şehircilik Kırklareli İl Müdürlüğü’ne iletilen imzalı itiraz dilekçelerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje ile ilgili kararını internet sayfasından duyurdu.

“TEKRAR GELİRLERSE MÜCADELE EDERİZ”

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, termik santral projesi için açıklanan kararı değerlendirirken; “Şimdilik sevinelim. Bunlar tekrar gelebilir. Çünkü bu işi bir ya da iki kere denemekle bırakmıyorlar. Ama şimdilik iyi haber ve herkes mutlu. Proje için ‘Mevzuattan iade/iptal’ kararı çıktı. Bunun İDK süreci devam ediyor. Ankara’daki İDK toplantıları artık yapılmıyor. Korona virüsü salgınında bu toplantıları iptal ettiler. Bu yüzden kurullar görüş gönderiyor. Herkes yazılı görüş bildiriyor. Biz de yazılı olarak itiraz yaptık. Ama projenin hangi gerekçe ile iptal edildiğini şu anda bilmiyoruz. Ama sonuçta ÇED süreci şimdilik bitti. Tekrar gelirlerse de bizim aynı yerde, aynı kararlılıkla, aynı mücadeleyi yapacağımızdan da kimsenin şüphesi olmasın. Bu kararın alınmasındaki en önemli unsur Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’ndaki gençler ve yerel halktı” diye konuştu.

PROJE SAHASININ YÜZDE 83’Ü TARIM ARAZİSİYDİ

Eren-1 Entegre Termik Santrali projesinin ÇED raporunda termik santralin yanı sıra atık düzenli depolama sahası, maden sahaları, kömür stok sahası, kırma eleme tesis ve beton santraline de yer verilmişti. Proje sahasında Ulukonak, Dokuzhöyük, Karahalil, Bostanlı, İnece, Ürünlü, Hazinedar, Demirkapı ve Yenimahalle gibi yerleşimler yer alırken; 8 adet sahadan ise kömür çıkarılması planlanıyordu. 50 hektardan oluşan proje sahasının toplam alanının 41,7 hektarlık kısmı tarım alanı, 8,3 hektarlık kısmının ise hazine arazisi olduğu ifade edilen ÇED raporunda, inşaat aşamasısının da 42 ay süreceği açıklanmıştı. Projenin ekonomik ömrünün ise 35 yıl olacağı ifade edilirken; proje sahasının yaklaşık yüzde 83’ünün tarım arazilerinden oluşuyordu.

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4872 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.