Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Doğal olmayanlar var” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Doğal olmayanlar var” 22.9.2020 - 11:14:48
İşinsanı Salim Altunhan, Edirne’deki siyasi parti temsilcilerinin son günlerde dile getirdiği Kırsalın Doğal Pazarı ile ilgili açıklama yaptı. Altunhan, Edirne esnafının sorunlarına dikkat çekerek, Kırsalın Doğal Pazarı’nın sık sık gündeme getirilmesine tepki gösterdi. ETSO’nun küçük şeylerle uğraşmaması gerektiğini söyleyen Altunhan, Kırsalın Doğal Pazarı’nda satılan bazı ürünlerin ise doğal olmadığını iddia ederken; “Doğal olanları tenzih ederim ama doğal olmayanlar var” dedi.“Doğal olmayanlar var”

Altunhan Şirketler Gurubu ortaklarından Trakya Otobüsçüler Derneği Başkanı Salim Altunhan, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda, son günlerde Edirne’nin gündemini meşgul eden Kırsalın Doğal Pazarı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Edirne Belediyesi tarafından korona virüsü salgını nedeniyle kapatılan Kırsalın Doğal Pazarı’nın açılması için AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba ve MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan tarafından yapılan açıklamaların ardından işinsanı Salim Altunhan da konuyla ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi. Altunhan, Kırsalın Doğal Pazarı’nın açılması konusunun pandemi döneminde sık sık dile getirilmesine tepki gösterirken; pazarda satılan ürünlerle ilgili iddialarda bulundu. Edirne esnafının pandemi nedeniyle maddi sorunlar yaşadığı bir dönemde Kırsalın Doğal Pazarı’nın gündeme getirilmesini eleştiren Altunhan, kira, elektrik faturası, vergi ödeyen esnafın da düşünülmesi gerektiğini söyledi.

“TEK TARAFLI DÜŞÜNÜYORLAR”

Edirne’de birçok kişinin Kırsalın Doğal Pazarı’nı gündeme getirmek amacıyla konuştuğunu belirten Altunhan; “Bütün parti başkanları konuştu ama sadece tek taraflı düşünüyorlar. Edirne Belediye Başkanı dedi ki; ‘Pazarlar, belediyenin uhdesindedir. Biz açarız, biz kapatırız.’ O pazarda ne kadar büyük menfaat var ki herkes konuşuyor? Başka taraftan da bakmak lazım. Sonuçta tez ve antitez var” ifadelerini kullandı.

“KONUŞULACAK BİR ŞEY KALMADI MI?”

Altunhan, pandemi döneminde Kırsalın Doğal Pazarı’nın gündeme getirilmesine tepki gösterirken; “Pandemi döneminde hastalık almış başını gidiyor, yeni yasaklar çıkıyor, hükümet yeni yaptırımlar koyuyor. Bu haldeyken Edirne’de konuşulacak hiç mi bir şey kalmadı? ‘Kırsalın Doğal Pazarı açılmalıdır’ lafı herkesin ağzında sakız gibi. Burada seçilmiş belediye başkanı var. Senin gücün varsa seçimleri bekle, belediye başkanı ol, orasını aç” dedi.

“ETSO KÜÇÜK ŞEYLERLE UĞRAŞMASIN”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na da seslenen Altunhan; “Ticaret ve Sanayi Odası açamaz ki zaten böyle küçük şeylerle uğraşmasın. Ticaret ve Sanayi Odası büyük oynasın, fuarlar açsın. Girişimci kadınlar diyorlar; peynirin girişimciliği mi var?” sözlerine yer verdi.

“DOĞAL OLMAYANLAR VAR”

Altunhan, Kırsalın Doğal Pazarı’nda satışa sunulan ürünlerle ilgili de açıklama yaparken; “Kırsalın Doğal Pazarı’nda çok şey biliyorum. Benim bildiklerimi Belediye Başkanı Recep Gürkan da biliyor. Neler biliyor? Orada reçellerin toptancı marketlerden alındığını, yumurtaların dışarıdan geldiğini, 5 TL’lik tavukların köy tavuğu olarak satıldığını, peynirlerin çiğ sütten yapıldığı ve sonunda brusella hastalığı olacağını biliyor. Doğal olanları tenzih ederim ama doğal olmayanlar var. Dışarıdan alınanlar var” dedi.

“ESNAFI DÜŞÜNMEK LAZIM”

Edirne esnafının zor durumda olduğunu söyleyen Altunhan; “Bir sürü kahvaltı salonu var. Onlar lokma satmasın mı? Peynirciler peynir satmasın mı? Bunlar kira, elektrik parası, vergi veriyorlar. Biraz da bunları düşünelim. Ticaret ve Sanayi Odası, kayıtlı üyelerini düşüneceği yerde köylüleri düşünüyor. Köylü malını öyle ya da böyle satar. Yeter ki üretsin. Eğer köylü iyi mal üretiyorsa, köylere gidilerek satın alınıyor. Herkes köye gidip yumurtasını görerek alıyor. Edirne’deki esnafı biraz düşünmek lazım. Herkes at gözlüğünü takmış tek taraftan bakıyor; ‘Kırsalın Doğal Pazarı açılmalıdır’ diyor. Belediye Başkanı, senin emir kulun mu? Sen aç dedin diye açacak, birileri kapa deyince kapayacak. Belediye başkanını bırakın; yollarımızla, pandemiyle uğraşıyor. Koskoca Türkiye Cumhuriyet maske veremezken, belediye başkanı herkese maske, kolonya verip evine gönderdi. Bırakın belediye başkanı kendi işini yapsın” ifadelerine yer verdi.

“BAŞKA DERT YOK MU?”

Altunhan, pandemi döneminde ortaya çıkan ekonomik sıkıntılara da dikkat çekerken; “Edirne’nin, devletin başka dertleri yok mu? Leva olmuş 5 TL, Euro olmuş 10 TL; biz burada Kırsalın Doğal Pazarı’nı konuşuyoruz. Bizi Kırsalın Doğal Pazarı mı kurtaracak? Ben otobüsçüyüm; Altunhan ailesi, Türkiye’nin sayılı otobüsçülerindendir. Biz şu anda yüzde 10-15 randıman ile çalışamıyoruz ama sesimiz çıkmıyor” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 530 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş 24.10.2020
Öğrenciye ücretsiz terzi Öğrenciye ücretsiz terzi 24.10.2020
Karaağaç’a tek tip tezgâh Karaağaç’a tek tip tezgâh 24.10.2020
Kadının emeği Selimiye’de Kadının emeği Selimiye’de 24.10.2020
180’inci yıl dileği atanmak 180’inci yıl dileği atanmak 24.10.2020
Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri 24.10.2020
O muavin tutuklandı O muavin tutuklandı 24.10.2020
Sabuni Mahallesi isyanda! Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020
Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu 23.10.2020
“Uyum içersinde çalışacağız” “Uyum içersinde çalışacağız” 23.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.