Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Şallı: Uzaktan eğitim bize çok uzak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Şallı: Uzaktan eğitim bize çok uzak 21.9.2020 - 10:31:20
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, bugün ana sınıf ve ilkokul birinci sınıf öğrencileriyle başlayacak yüz yüze eğitim öncesi Roman öğrencilerin sorunlarına dikkat çekti. Roman öğrencilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle uzaktan eğitime katılamadığını açıklayan Şallı, Gazi İlkokulu’nun Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğünce de yıkım kararı alması üzerine de sorunlar yaşanacağını söyledi.Şallı: Uzaktan eğitim bize çok uzak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2020-2021 eğitim öğretim yılı açıklamasına göre, bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de yüz yüze eğitim başlayacak. Anasınıfları ile ilkokul birinci sınıfların korona virüsü tedbirleriyle yüz yüze eğitim öncesi Edirne Roman Eğitim Gönülleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Roman öğrencilerin yüz yüze ve uzaktan eğitimde yaşayabileceği problemlere dikkat çekti. Şallı, Roman öğrencilerin uzaktan eğitimden mahrum kaldığını belirtirken; ekonomik imkânsızlıkları hatırlattı. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, kentteki Roman çocuklarının eğitim birliğini koruyamadığını savunan Şallı, Gazi İlkokulu için alınan bina yıkım kararının ise Roman çocuklarını ve velilerini üzdüğünü açıkladı.

“ROMANLARIN EĞİTİM ERİŞİMİNİ ETKİLEDİ”

Şallı, Roman öğrencilerin uzaktan eğitimden mahrum olduğunu belirtirken; “Dünyamızı saran korona virüsü, ekonomik ve sosyal yaşantımızı derinden etkilemeye devam etmektir. Ekonomik ve sosyal yaşantımızda derin sorunları artırmaya devam etmesinin yanında, okul eğitimini de derinden etkilemeye devam etmektedir. Yaşadığımız pandemi sürecinde okulların düzenli bir eğitim yapma olanağı olmayacağı anlaşılmaktadır. Pandemi sürecinde eğitimden kopmamak, eğitim birliğini sağlamak amaçlı yeni öğrenme metotları olan uzaktan eğitim uygulamalarına ihtiyaç duyulmuştur. Soruna tek çare uzaktan eğitime devam edilmesi görünmektedir. Pandemi süreci daha çok dezavantajlı kesim olan Roman öğrencilerin eğitime erişimini etkilemeye devam edecek gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR KENDİ HALLERİNE BIRAKILMAMALI”

Zamanının büyük bir çoğunluğunu sokakta geçiren çocukların risk yaratabileceğini söyleyen Şallı; “Özellikle dezavantajlı grupların çocukları okulların kapatılma zorunluluğundan dolayı zamanının büyük bir kısmını sokaklarda geçirmektedir. Ekonomik yoksunluk içinde bulunan aileleri bekleyen diğer bir tehlike ise; zamanının büyük bir kısmını sokaklarda geçiren çocukların istenmeyen sosyal sonuçlar doğurma olasılığını göz ardı etmemek gerekir. Anne ve babalar sorumluluğunun farkına varması gerekir. Roman aileler çocuklarına pandemi sürecinde daha da ilgi göstermek zorundadır. Çocuklarını kendi hallerine bırakmamalıdır. Yaşanan zorlu süreçte şartlar daha da zorlaşsa da çocuklarına daha da özen göstermek ve takip etmeleri gerekir” dedi.

“UZAKTAN EĞİTİME KATILAMIYORLAR”

Şallı, Roman öğrencilerin, ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle bilgisayar, tablet ve internete sahip olamadığı için uzaktan eğitime katılmadığını açıklarken; “Uzaktan eğitim uygulamalarına maalesef Roman öğrenciler, ailelerinin ekonomik imkânsızlıkları nedeniyle bilgisayar, tablet ve internet imkânları olmadığından uzaktan eğitim uygulamalarına çok büyük bir çoğunluğu katılamamaktadır. Roman öğrencilerin eğitim süreçlerine dâhil edilmesinde daha önceden bilinen sıkıntıların yanında pandemi sürecinde daha da zorlaşacağı bellidir. Roman vatandaşlarımızın sosyal eşitsizliğinin yanında durum bir kez daha Romanlar ve diğer dezavantajlı grupların eğitim eşitsizliğini daha net olarak çıkarmıştır. Roman çocuklarının eğitim süreçlerine dâhil edilmesinin zorluğu, pandemi sürecinde Roman çocuklarını daha da eğitimsiz olmalarına yol açacaktır. Roman çocuklarına ve diğer dezavantajlı gruplara yönelik ücretsiz internet hizmeti bilgisayar ve tablet verilmesine ihtiyaç vardır” sözlerine yer verdi.

“ROMANLARIN EĞİTİM BİRLİĞİNİ KORUYAMADI”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Roman çocukların eğitim birliğini koruyamadığını söyleyen Şallı; “Roman çocuklarının büyük bir kısmının devam ettiği Gazi İlkokulu’nun kapatılması, yeni bir okul yapılmayacağı açıklamaları, bu okula giden öğrencileri ve velilerini üzmüştür. Roman çocukların eğitim birliğinin yok edildiği Gazi İlkokulu’nun kapatılmaması için başta Edirne VELİ-DER olmak üzere Edirne Kent Konseyi, Meydan Mahallesi, Umurbey Mahallesi, Medrese Alibey Mahallesi muhtarlıkları, Eğitim-İş Sendikası, Eğitim-Sen Sendikası ve diğer sivil toplum örgütlerinin istekleri kabul görmemiş ve kapatılması kararı Edirne’de hiç de hayırla anılmayacaktır. Kapatılan Gazi İlkokulu, aileleri ve öğrencilerimizi çok zor durumda bırakmıştır. Roman Zekiye kardeşim, ‘Bu okulun kapatılmasına kim ön ayak olmuşsa iyi gün yüzü gülmesin!’ diyor. Çingenenin bedduası tutar mı bilmem ama çingenelere göre; Gazi İlkokulu’ndaki Roman çocukların eğitim birliğini İl Milli Eğitim Müdürlüğü koruyamadı” diye konuştu. Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 384 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Demir’den Kızılay sitemi Demir’den Kızılay sitemi 20.10.2020
Anız yakmaya karşı dayanışma çağrısı Anız yakmaya karşı dayanışma çağrısı 20.10.2020
Muhtarların dileği korona aşısı Muhtarların dileği korona aşısı 20.10.2020
MHP’den askıda ekmek kampanyası MHP’den askıda ekmek kampanyası 20.10.2020
Demirkıran’dan alt yapı uyarısı Demirkıran’dan alt yapı uyarısı 20.10.2020
TUNCA DUYARSIZLIĞI TUNCA DUYARSIZLIĞI 20.10.2020
Maske üreten fabrikada korona çıktı Maske üreten fabrikada korona çıktı 20.10.2020
Edirne deplasmanda kayıp Edirne deplasmanda kayıp 19.10.2020
Bulgar otobüsü kamyonetle çarpıştı Bulgar otobüsü kamyonetle çarpıştı 19.10.2020
Yağışlar can suyu oldu Yağışlar can suyu oldu 19.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 116
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 343 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mütecavizler
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Algıyı yönetenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Karaağaç’ın İtalyan Bakkalı Liborio
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.