Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eğitim tarihinde utanılacak durum - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Eğitim tarihinde utanılacak durum 18.9.2020 - 10:43:15
Eğitim-İş Edirne Şubesi, pandemi sürecinde yüz yüze eğitimin başlamasına sayılı günler kala Edirne’deki okullarda yaşanan problemlerle ilgili açıklama yaptı. Şube Başkanı Nedim Zobar, okullardaki temizlik personeli sıkıntısına dikkat çekerken; kentteki 2 okul binasının boşaltılmasına tepki gösterdi. 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi binasında 1 yıldır tadilat yapılmaması ve Gazi İlkokulu hakkında verilen yıkım kararı sonucu öğrencilerin sınıf mevcudu konusunda zorluklar yaşayacağını belirten Zobar; “Edirne eğitim tarihi açısından utanılacak bir durum” dedi.Eğitim tarihinde utanılacak durum

Eğitim-İş Edirne Şubesi, 21 Eylül Pazartesi gününden itibaren tüm Türkiye’de başlayacak olan 2020-2021 eğitim öğretim yılı öncesi kentteki okullarda yaşanan sorunlara dikkat çekti. Anasınıfı ve İlkokul 1. Sınıf öğrencileri ile başlayacak yüz yüze eğitimde okullardaki temizlik personeli sıkıntısına dikkat çeken Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, okul idarecilerinin ise korona virüsü salgınındaki olmazsa olmaz tedbirlerden maske, dezenfektan ve temizlik ürünleri karşılamak için yaşadıkları problemleri açıkladı. Zobar, Edirne’nin Meydan ve Umurbey mahallelerindeki öğrencilerin eğitim öğretim gördüğü Gazi İlkokulu’nun binasına verilen yıkım kararı ile 1 yıl önce güçlendirme ve tadilat çalışmaları nedeniyle boşaltılan 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ndeki öğrencilerin derslik ihtiyacına dikkat çekerken; bölgedeki okullarda artacak sınıf mevcutları sonucu öğrencilerin pandemi sürecinden olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

“SORUNLARLA BAŞLIYOR”

2020-2021 eğitim öğretim yılının sorunlarla başlayacağını belirten Zobar; “Her yıl olduğu gibi eğitim-öğretim yılı bu yıl da sorunlarla başlıyor. Fakat bu yılın diğer yıllardan bir farkı var, bütün dünyayı etkileyen salgın hastalıkla karşı karşıyayız. 2020 Mart ayından bu yana okullarından uzak kalan öğrenciler şimdilik 21 Eylül Pazartesi gününden itibariyle Anasınıfları ve İlkokul 1. sınıf öğrencileri düzeyinde okullarına, öğretmenlerine, arkadaşlarına kavuşuyor” ifadelerini kullandı.

“İŞKUR PERSONEL ALIMINI ERTELEDİ”

Yeni başlayacak eğitim-öğretim yılı başında okullarda hâlâ yardımcı personel eksikliğinin görüldüğünü söyleyen Zobar; “Okulların açılmasının ertelenmesi ile okullara İŞKUR tarafından görevlendirilen yardımcı personel alımı da ertelendi. İŞKUR’un bir aylık erteleme kararı okullardaki en önemli hazırlık olan temizlik hazırlığını zaten yeterli sayıda olmayan yardımcı personellerin üzerine yıkmış oldu. Pandemide en önemli konu ise okulların hijyen kurallarına göre okulları hazırlama çalışmaları. MEB’in ‘Okulum Temiz Belgesi’ alamayan okullarda eğitim-öğretimin başlayamayacağını açıklaması da garip ve utanılacak bir durumdur” dedi.

“İHTİYAÇLARDAN BAKANLIK SORUMLU”

Zobar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütün okulların temizlik ihtiyaçları bakımından hazırlamakla görevli ve sorumlu olduğunu vurgularken; “Okullarda temizlik ürünleri, dezenfektan malzemesi, maske v.b. ihtiyaçları karşılama görevi okul idarecilerine, velilere ve öğretmenlere bırakılmıştır. Okullara bu konuda yeterli bütçe ayrılmamış, okul idarecileri adeta bir yardım toplama, sponsor bulma yarışı içinde bırakılmıştır. Okul idarecileri enerjilerini eğitim-öğretimden çok ‘okulun bütçesini nasıl iyileştiririm’, ‘kimden nasıl yardım alabilirim’, ‘nereden daha ucuz temizlik, dezenfektan malzemesi bulabilirim’ derdine düşmüştür” sözlerine yer verdi.

“EĞİTİM TARİHİNDE UTANILACAK DURUM”

21 Eylül Pazartesi günü ana sınıfI ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin eğitim-öğretime başlamasının, kalabalık sınıfları ve okullardaki derslik ihtiyacını da gün yüzüne çıkaracağını söyleyen Zobar; “Edirne’de bazı ilkokullarda 40 kişilik 1. sınıflar, 25 kişilik anasınıfları olduğu bilgileri mevcuttur. Örneğin; yakın zamanda Gazi İlkokulu’nun kapatılması ile o bölgedeki okullarda sınıf mevcutlarını etkileyecek, mahallesinden uzak okullara gitmek zorunda kalan öğrencilerimiz zorluklar yaşayacaktır. Edirne merkezdeki iki mahallenin tek okulu olan Gazi İlkokulu’nun kapatılması ve yerine yenisinin yapılmayacak olması, Edirne eğitim tarihi açısından utanılacak bir durum olarak hafızalarda kalacaktır” dedi.

“2 LİSE AYNI ORTAMDA NASIL EĞİTİM ALACAK?”

Zobar, Edirne 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi binasının da güçlendirme ve tadilat çalışmaları nedeniyle 1 yıl önce boşaltıldığını hatırlatırken; “Öğrenciler geçen yıl İlhami Ertem Anadolu Lisesi öğrencileriyle birlikte aynı binada eğitim görmüşlerdir. Bir yıl geçmesine rağmen 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde henüz bir tadilat yapılmamış, yine bürokrasi engeline takılmış, öğrencilerin mağduriyetleri devam etmiştir. Salgın şartlarında iki lisenin nasıl bir ortamda eğitim alacağı, bu konuda planlanan çalışmalar hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kamuoyuna aydınlatıcı, açıklayıcı ve inandırıcı bilgiler vermesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

“ÇOCUKLAR EŞİT VE ADİL BİÇİMDE YARARLANMALI”

Uzaktan eğitimin faydaları konusunda tartışmaların da bulunduğunu belirten Zobar; “Bu sebeple uzaktan eğitime ulaşmakta zorluk çeken öğrencilerin durumu çözüm bekleyen diğer sorunlardır. Evinde internet bağlantısı olmayan öğrenciler için okullarda EBA Destek Noktaları açılmaya başlanmış fakat uzaktan eğitimdeki bazı derslerin geç saatlerde olduğu düşünüldüğünde öğrencilerin EBA Destek Noktalarından da yararlanmasının zor olduğu görülmektedir. Çünkü bazı dersler saat 18.00-19.00-20.00 saatlerinde de olabilmektedir. Uzaktan eğitime ulaşamayan dezavantajlı bölgelerde yaşayan ve maddi imkânsızlar sebebiyle bu imkânları olmayan çocuklarımızın eğitimde fırsat eşitliği açısından bu sorunları da bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Bu sorunları çözmek için teknik altyapı, ücretsiz internet, tablet dağıtımı gibi zorunlu çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Eğitim, bir hak ve kamu hizmetidir. Sosyal devlet ilkesi gereğince her bir çocuğumuz bu haklardan ve hizmetten eşit ve adil biçimde yararlanabilmelidir” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1392 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş İlk telgraf hattı Edirne’den geçmiş 24.10.2020
Öğrenciye ücretsiz terzi Öğrenciye ücretsiz terzi 24.10.2020
Karaağaç’a tek tip tezgâh Karaağaç’a tek tip tezgâh 24.10.2020
Kadının emeği Selimiye’de Kadının emeği Selimiye’de 24.10.2020
180’inci yıl dileği atanmak 180’inci yıl dileği atanmak 24.10.2020
Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri Tayakadın’da 14 günlük korona tedbiri 24.10.2020
O muavin tutuklandı O muavin tutuklandı 24.10.2020
Sabuni Mahallesi isyanda! Sabuni Mahallesi isyanda! 24.10.2020
Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu Şallı’dan “askıda ekmek” yorumu 23.10.2020
“Uyum içersinde çalışacağız” “Uyum içersinde çalışacağız” 23.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 117
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 344 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bravo sana müdür!
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Neden koşuyoruz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Dünya Gazeteciler Günü
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.