Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Deniz çayırlarına Türk-Bulgar koruması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Deniz çayırlarına Türk-Bulgar koruması 15.9.2020 - 12:01:22
Türkiye ile Bulgaristan’daki iki sivil toplum örgütü, Karadeniz’e kıyısı bulunan İğneada ve Pomorie kentlerinin kıyısında bulunan deniz çayırlarını koruma amacıyla ‘Ortak Değer Karadeniz - Dünya Nefes Alsın’ adlı projeyi başlattı. Deniz yaşamı için hayati önem taşıyan deniz çayırlarının korunması amacıyla 40 metre derinliğe kadar olan bölgelerde yandan taramalı sonar tekniği ile yer tespitleri yapılacak. Karadeniz’de bir ilki gerçekleştirecek projenin, bölgede balık çeşitliliğini de arttırması bekleniyor.Deniz çayırlarına Türk-Bulgar koruması

Türkiye ile Bulgaristan’dan iki sivil toplum örgütü, Karadeniz’deki deniz çayırlarını koruma amacıyla ortak proje başlattı. Kırklareli’nin Istranca Ekolojik Yaşam Derneği ile Bulgaristan’ın Burgas iline bağlı Pomorie ilçesinde faaliyet gösteren ‘Europe and We’ adlı dernek, Karadeniz sahilindeki iki kent olan İğneada ve Burgas kıyılarındaki deniz yaşamı için hayati önem taşıyan deniz çayırlarının korunması amacıyla ortak çalışma başlatacak.

‘Ortak Değer Karadeniz - Dünya Nefes Alsın’ adlı proje, Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Avrupa Birliği’nden 97 bin 936,94 Euro fon desteği alan projenin tanıtım toplantısı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürlüğü’ne bağlı İğneada Longoz Ormanları Ziyaretçi Merkezi’nde düzenlendi. Toplantıya Istranca Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Üzeyir Onur Koçtürk, Başkan Yardımcısı ve Proje Müdürü jeoloji mühendisi Onur Soner Güneş ile yüksek jeofizik mühendisi Murat Özturan katıldılar.

40 METRE DERİNLİKTE SONARLI TARAMA

İğneada ve Burgas’ın Karadeniz kıyılarındaki deniz çayırlarının yaşam alanlarının ve yanlış avlanma nedeniyle tehlike altında olan balık nesillerinin korunmasının amaçlandığı projede 40 metre derinliğe kadar olan bölgelerde deniz çayırlarının yer tespitleri yapılacak. Yandan taramalı sonar tekniği ile yapılacak yer tespitlerinin çıktıları, mobil bir uygulamaya yüklenecek. Mobil uygulamayı telefonuna yüklemek isteyenler, projenin internet sitesinden ücretsiz ulaşabilecek.

AKADEMİK ÇALIŞMALARA DESTEK OLACAK

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Istranca Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Üzeyir Onur Koçtürk, proje için uygun gördükleri ismin, dünyadaki oksijenin yüzde 70’ini üreten deniz bitkilerine gönderme yaptığını belirtti. Koçtürk, deniz çayırlarının korunmasının oksijen tüketen tüm canlılar için elzem olduğunu vurgularken; proje ile ayrıca deniz çayırlarına ilişkin yapılabilecek olası akademik çalışmalara da bir zemin hazırlanacağına dikkat çekti.

“BU COĞRAFYAYA BORÇLUYUZ”

Istranca Ekolojik Yaşam Derneği’nin 28 Şubat 2017 tarihinde Istrancalar’ın korunması ve sürdürülebilir eko-turizm ile doğa sporları faaliyetlerinin artmasına yardımcı olma amacıyla kurulduğunu açıklayan Koçtürk; “Biz doğayı seven ve çocukluğu bu sahil, orman ve dağlarda geçmiş insanlar olarak kendimizi bu coğrafyaya biraz borçlu hissettik. Sürdürülebilir bir doğal yaşam, doğal yaşamın zorluklarına rağmen değil de doğa ile iç içe, doğaya zarar vermeden, doğal yaşamı Istancalar’da nasıl sağlarız konusuna kafa yormaya başladık. Kendimize küçük hedefler koyarak sonunda gençlere eğitimler verebilecek, atalık tohumlar üretebilecek ve aklınıza gelen nicelerini yapabilecek bir Ekolojik Yaşam Köyü büyük hedefine ulaşabilmek amacı ile bir dernek kurduk. Derneğimizi, 28 Şubat 2017 tarihinde kurduk. Derneğimizin tüzüğünde de yazdığı gibi başlıca amaçlarımız, Istrancalar’ın korunması ve burada sürdürülebilir eko-turizm, doğa sporları faaliyetlerinin artmasına yardımcı olmaktı” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE ÖNCELİĞİ VAR”

Koçtürk, derneğin kuruluşunun ardından projelerinin hayata geçirilebilmesi için Avrupa Birliği fonlarından faydalanmayı düşündüklerini söylerken; “Faaliyetlerimizi nasıl yapabileceğimizi düşünürken Avrupa Birliği fonlarından faydalanmak hep aklımızdaydı. Sınır Ötesi İşbirliği Fonu, açtığı her teklif çağrısında çevre önceliğinden hiç vazgeçmemiş bir yapı. Öncelikle bu işe başladığımızdan beri bizi hiç yalnız bırakmayan İğneada Belediyesi ve Belediye Başkanı Tahir Işık’a, biz bu denizde çalışma yapmak istiyoruz dediğimizde inanılmaz bir sıcaklıkla bize kucak açan ve yol gösteren Liman Başkanlığı ve İğneada Liman Başkanımız Resul Ulaş’a, bizleri bu güzel yeri tahsis eden İğneada Longoz Ormanları Milli Parklar Müdürü Zafer Kamay’a ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli izni alabilmemiz için büyük bir özveri ile bize destek veren Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Bakanoğulları’na çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ÇAYIRLAR, BALIK ÜREME ALANIDIR”

Koçtürk’ün konuşmasının ardından toplantıda açıklamalarda bulunan jeoloji mühendisi Onur Soner Güneş de deniz çayırlarının hem insanlar, hem de deniz canlıları için önemli bir bitki türü olduğuna dikkat çekerken; “Bu çayırlar balık popülasyonunun yumurtlama, üreme alanıdır. Ancak son yıllarda ülkemizdeki balıkçılıkta özellikle trol avcılığında yanlış yapılan avlar sonrasında çıpa atımı ve sintine boşaltımı dolayısıyla türleri tehlike altında. Deniz çayırları soluduğumuz oksijenin büyük bölümünü üretiyor. Değerli bir oksijen kaynağıdır” sözlerine yer verdi.

“KARADENİZ’DE İLK DEFA YAPIYORUZ”

Proje kapsamında İğneada ve Pomorie kıyılarında deniz çayırlarının yerleri ve sınırlarının belirleneceğini açıklayan Güneş; “Yerel halk, balıkçılar, liman başkanlığı, sahil güvenlik üzerinde farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Eğer biz bu projenin amaçlarına ulaşabilirsek daha sürdürülebilir bir balıkçılık sağlanabilecek. Bu sayede balık çeşitlerinin de artacağını göreceğiz. Avrupa Birliği aslında bu türü koruma altına almış durumda. Biz biraz da bundan yola çıkarak Karadeniz'de ilk defa böyle bir çalışma yapıyoruz. Elektromanyetik sonar yöntemiyle deniz tabanını tarayacağız. Bu taramada bitkilerin konumlarını elde edeceğiz. GPRS konumlarının olduğu haritalar üreteceğiz” ifadelerine yer verdi. Toplantı, jeofizik mühendisi Murat Özturan’ın İğneada kıyısında sonar araması yapılacak alanlarla ilgili sunumunun ardından sona erdi. Toplantının ardından katılımcılar, çalışmaların başlatılacağı sahayı ziyaret ettiler. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 418 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.