Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayvancılıkta hedef; aşısız ari bölge - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayvancılıkta hedef; aşısız ari bölge 15.9.2020 - 11:31:08
Türkiye sınırları içersinde hayvancılıkta sadece Trakya’nın yer aldığı “aşılı ari bölge” statüsünü bir üst seviye olan ‘aşısız ari bölge’ statüsüne taşımak için Tarım ve Orman Bakanlığı bir genelge yayınladı. Genelge kapsamında Trakya’nın “aşısız ari” bölge olması hedeflenirken, yeni korunmuş alanlar yaratılması amaçlanıyor.Hayvancılıkta hedef; aşısız ari bölge

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçmiş yıllarda uzun ve özverili çalışmalar neticesinde 27 Mayıs 2010 tarihinde Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) tarafından Trakya bölgesi hayvancılıkta şap hastalığına karşı “aşılı ari” statüsüne yükseltildi.  Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul Avrupa yakası, Çanakkale Avrupa yakasını kapsayan alanların “aşılı ari bölge” statüsünün, “aşısız ari” bölge statüsüne yükseltilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı düğmeye bastı. Bakanlık bu konuda yeni bir genelge yayınladı. Genelgede, “Trakya'da şap hastalığı yönünden elde edilen aşılı ari statüsünü aşısız ari statüsüne ulaştırabilmek, Anadolu illerine de aşılı arilik statüsü kazandırabilmek ve yeni korunmuş bölgeler ilan edebilmek amacıyla bir genelge hazırlamak ve uygulamak zorunluluğu doğdu. Bu kapsamda; Şap hastalığından aşılı ari bölge olan ve aşısız ariliği hedeflenen Trakya'ya veya yeni ilan edilecek korunmuş bölgelere damızlık, besilik, kesimlik büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kurban dönemi de dahil olmak üzere şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevkleri OIE kriterlerine uygun olarak hazırlanan ve aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde yapılacak” denildi.

AŞILI ARİ STATÜSÜ

Şap hastalığından aşılı ari statüsünün tanımının yapıldığı genelgede, “Bir ülkenin ya da bir bölgenin OIE kurallarına göre şap hastalığından aşılı ari olarak tanımlanabilmesi için bölgede son 2 yılda şap hastalığının hiç görülmemiş olması, son 12 ayda virüs sirkülasyonunun tespit edilmemesi ve bu durumun epidemiyolojik çalışmalar ile ispat edilmesi gerekmektedir. Ülke sınırlarımız içerisinde sadece Trakya aşılı ari statüsüne sahip korunmuş bölgedir. Trakya'nın ve bundan sonra ilan edilecek korunmuş bölgelerin şap hastalığından aşılı ari statüsünün sürdürülebilirliğinin sağlanması için, Trakya'ya ve korunmuş bölgeye yapılacak hayvan sevkleri için şartları karşılaması durumunda, resmi veteriner hekim tarafından ‘Yurtiçi Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu’ düzenlenir. Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı ya da izolasyon süresinin bitiminde en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

HAYVANLARI TRAKYA’YA SEVK KURALLARI

Korunmuş bölgeye (Trakya)  sevk edilecek hayvanların bulunduğu işletmelerdeki izolasyon kurallarına dikkat edilmesi gerektiği belirtilen genelgede, sevk zinciri ise şöyle tanımlandı; “İl / ilçe müdürlüğü resmi veteriner hekimleri tarafından işletme sahipleri ve işletmenin bakımından sorumlu kişiler izolasyon kuralları konusunda bilgilendirilecek. İzolasyon başlangıcında işletmenin bulunduğu 10 kilometrelik yarıçaplı alan içerisinde en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır. İzolasyonun başladığı tarihten hayvanların sevk gününe kadar işletmenin bulunduğu 10 kilometrelik yarıçaplı alan içerisinde şap hastalığı mihrakı olmamalıdır. Hayvanlar sevk edilmeden önce 30 gün süre ile bir işletmede izole edilecek. Bu süre sonunda bütün hayvanlar şap virüsünün varlığı yönünden teste tabi tutulacak. Teste (serolojik-NSP)  tabi tutulan hayvanların tamamında sonuçlar negatif olarak raporlanmış olmalı. İzolasyon sonunda yapılacak testler "Test  İşlemleri İçin Gerekli Koşullar" çerçevesinde gerçekleştirilecek. Testlerin tamamı Şap Enstitüsü Müdürlüğünce yapılacak. Serumlar veya probank numuneleri doğrudan Şap Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilecek. İzolasyon kuralları bozulmadığı takdirde Şap Enstitüsü Müdürlüğü’nden alınan (serolojik-NSP) rapor, raporlama tarihinden itibaren 15 gün geçerli olacak.  Bu süreyi geçiren işletmedeki hayvanlara sevk verilmez ya da hayvanlardan kan numunesi alınarak yeniden teste tabi tutulur. Bu genelge hükümlerindeki şartlara uyan hayvanların sevklerine izin verilecektir. Nakledilecek hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar bulundukları işletmelerden  yüklemenin yapılacağı yere nakledilirken şap hastalığına maruz kalmamalı. İlçe müdürlükleri Trakya'ya ve korunmuş bölgelere yapılacak hayvan sevklerinde, il müdürlüğünün bilgisi dahilinde işlemleri yürütecek. Korunmuş  bölgelere  gönderilecek  olan  izolasyon  süresi  tamamlanmış  ve  test edilmiş hayvanlar ile diğer illere gönderilecek hayvanlar aynı araç ile sevk edilmeyecek. ‘Yurtiçi  Hayvan  Sevklerine  Mahsus  Veteriner  Sağlık  Raporuna’ büyükbaş hayvanlar  için  pasaport,  küçükbaş  hayvanlar  için  ‘Nakil  Belgesi,  Dezenfeksiyon  Belgesi, Hayvan  Nakilleri Takip  Formu’ ile  Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından  düzenlenmiş rapor eklenecek. ‘Hayvan Nakilleri Takip Formu’  doldurulacak ve hayvanların nakilleri sırasında ‘Veteriner Sağlık Raporu’na eklenecek. Korunmuş bölge girişlerinde oluşturulan ‘Hayvan Sevk Kontrol Noktası’nda hayvanların sağlık kontrolleri yapılacak, sevk için gerekli olan evraklar incelenecek.” Kaynak: Ercan BİTTİ 398 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.