Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çeltik ekiminde Türkiye rekoru - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » İpsala
Çeltik ekiminde Türkiye rekoru 11.9.2020 - 11:16:38
İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, Türkiye’nin çeltik ambarı özelliğindeki İpsala Ovası’nda 210 bin dekar çeltik ekimi gerçekleştirildiğini açıkladı. Güngör, 2020 çeltik hasadı başlangıcında yaptığı konuşmada, çeltik ekiminde yeni bir Türkiye rekoru kırıldığını söylerken; “2020 üretim sezonunda, ülkemizdeki çeltik üretiminin yüzde 43’ü Edirne ilimizde ve yüzde 19’luk kısmı ise İpsala ilçemizde gerçekleştirilmiştir” dedi.Çeltik ekiminde Türkiye rekoru

Edirne’nin çeltik üretimindeki en önemli paya sahip ilçesi İpsala’da yeni bir çeltik rekoruna imza atıldı. İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, Türkiye’nin çeltik ambarı özelliğindeki İpsala Ovası’nda 210 bin dekar çeltik ekimi yapıldığını açıklarken; yeni bir Türkiye rekoruna imza atıldığını söyledi.

İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, bölgedeki 2020 yılı çeltik hasadını başlatırken; “2020 üretim sezonunda, ülkemizdeki çeltik üretiminin yüzde 43’ü Edirne ilimizde ve yüzde 19’luk kısmı ise İpsala ilçemizde gerçekleştirilmiştir. Pirincimiz, İpsala pirinci sofralarda birinci sloganıyla ünlenmiş, coğrafi işaretiyle bölgemize ait bir marka olarak tescillenmiş olmasının yanı sıra, ülkemiz genelinde bir ilçede toplu halde ekimi gerçekleştirilen en yüksek ekim alanlarına sahip bir tarım ürünüdür. Yıl boyunca İpsala’mızda çeltik ekim alanları toplamda 210.000 dekar düzeylerine ulaşmış ve böylece yeni bir Türkiye rekoru daha ilçemizde kırılmıştır” ifadelerini kullandı.

“PİRİNCİMİZ MİLLİ SERVETTİR”

İpsala’da üretilen pirinçlerin satış ve pazarlama sürecinin Türkiye genelinde büyük bir pazar değeriyle gerçekleştirildiğini belirten Kaymakam Güngör; “Yoğun olarak bölgemizde yetiştirilen Luna, Cammeo, Osmancık, Rekor, Baldo ve benzeri çeşitlerin ülke genelinde ciddi bir tüketici talebiyle karşılanıyor oluşu, uzun yılların tecrübesiyle üretilen beyaz altın pirinçlerimizin lezzeti ve kalitesiyle kendisini ispatlamış olmasının doğal bir sonucudur. Pirincimiz her yıl arazi, verim, kalite ve pazar değeri açısından yükselmeye devam eden önemli bir milli servettir. Bu duygu ve düşüncelerle üreticilerimize bereketli bir üretim sezonu dileklerinde bulunuyor, hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

İLK HASAT LUNA’DA

2020 üretim sezonunda yetiştirilen çeltiklerin ilk hasadı, Luna çeşidi ürünlerin ekili olduğu Hasan Yavaş’a ait çeltik tavalarında başlatıldı. Çeltik hasadına Kaymakam Güngör’ün yanı sıra İpsala Tarım ve Orman İlçe Müdürü Olcay Karbuz ve İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar da katıldı. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 964 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 145
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 404 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.