Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
3 boyutlu Türk tarihi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
3 boyutlu Türk tarihi 10.9.2020 - 12:09:58
Edirne’nin İstasyon Mahallesi’ndeki Sanayi Sitesi’nde oluşturduğu atölyesinde 3 boyutlu diorama projelerini hayata geçirmeye devam eden Hüseyin Ülker, Hıdırlık Tabya için 5, Şükrüpaşa Anıtı için de 2’si sürpriz olmak üzere 3 ayrı projeyi tamamlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Hiçbir ücret talep etmeden Türk tarihinin önemli olaylarını 3 boyutlu olarak sunan Ülker, Türk tarihinin unutulmaz anlarını geleceğe miras bırakmak istediğini söyledi. Ülker, çalışmalarını GÜNDEM’e anlattı.3 boyutlu Türk tarihi

Edirne’de İstasyon Mahallesi Sanayi Sitesi’ndeki atölyesinde diorama sanatı ile 3 boyutlu tarihi olayları anlatan Hüseyin Ülker, projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Diorama sanatı ile 11 yaşında Almanya’da tanışan ve 41 yıldır çalışmalarına devam eden Ülker, Edirne’deki Hıdırlık Tabya ve Şükrüpaşa Anıtı için Türk tarihindeki önemli zaferlerin 3 boyutlu projelerini yapıyor. Ülker, Ürdün’ün güneyinde önemli bir liman şehri olan Akabe’de ‘Arabistanlı Lawrance’danışmanlığındaki Arap isyancıların Türk kontrolündeki Akabe Körfezi’ni 6 Temmuz 1917’de ele geçirmesi ile sonuçlanan Akabe Savaşı’ndan 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u Fethi’ne, Tuna Nehri’ndeki Osmanlı kalesinden Balkan Harbi’ne kadar birçok projeyi hayata geçirmek amacıyla günde 3 saatini atölyesinde geçiriyor. Ülker, projelerinin maliyetini gönüllü olarak karşılarken; tamamlanmasının ardından önemsediği kurumlara ve kişilere ücretsiz olarak bağışlıyor. Bir dönem MHP Edirne Belediye Meclisi Üyeliği de yapan ve günümüzde siyasi hayatına sona veren Ülker, hayatını maneviyata adadığını söylerken; Türk tarihinin unutulmayacak anlarını gelecek nesillere hatıra olarak bırakmak istediğini ifade etti.

“HIDIRLIK TABYA İÇİN 5 PROJEM VAR”

Edirne’deki Hıdırlık tabyada açılacak müze için 5 ayrı projeyi hayata geçireceğini açıklayan Ülker; “İlk olarak unutulmuş şehitler için 6 Ağustos 1917’deki Akabe Savaşı’nı yaptım. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet için 1453 İstanbul’un Fethi’ni yaptım. Şu anda da Balkanlar’daki atalarımız için Tuna Nehri’ndeki bir Osmanlı kalesini yapıyorum. Balkanları unutmayalım, orası ata yadigârıdır. Ayrıca Sırpsındığı Savaşı’nı yapıyorum. Planlarım arasında Mustafa Kemal Atatürk için 30 Ağustos Zaferi ya da Sakarya Meydan Muharebesi de var. Bunların tamamını Hıdırlık Tabya’ya bağışlayacağım” ifadelerine yer verdi.

“ŞÜKRÜPAŞA İÇİN 2 SÜRPRİZ PROJEM VAR”

Ülker, çalışmaların devam ettiği Şükrüpaşa Anıtı için de 2 proje hazırlamayı planladığını belirtirken; “Şükrüpaşa Anıtı’ndaki Balkan Harbi sahnesini de tekrar elden geçireceğim. Balkan Harbi’nin haricinde 2 ayrı sürpriz projem var. Bunların yanında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi için de 20 Temmuz Harekâtını yaptım. Onu da bir kez sergiledikten sonra derneğe bağışlayacağım” dedi.

“2 HAFTA İÇİNDE 3 PROJEYİ BAĞIŞLAYACAĞIM”

1700’lü yılları temsil eden Tuna Nehri’nde bir Osmanlı kalesi diorama projesine yaklaşık 3 ay önce başladığını belirten Ülker; “Kaleyi plastik kalıptan yaptım. Tek tek işledikten sonra bu hale geliyor. Her şeyi tek tek kesiyorum ve boyuyorum. Şu anda Osmanlı yelkenlisi bitti. Şehrin kesiti var. Kanalizasyon ve yağmur suyu düzeneğini dahi düşündüm. Meyve bahçeleri olacak. Makedonya’daki evlerin orijinal halini yaptım. Sarmaşıklar, ağaçlar ve çalılıklar da olacak. Kalenin demir sürgünü kapısı da var. Su efektinde de dalgalar olacak. Kalenin içinde de at arabaları, içeri giren süvariler yapılacak. Bu projeyi de Hıdırlık Tabya için yapıyorum. 2 hafta içinde 3 projeyi Hıdırlık tabyaya bağışlayacağım” sözlerine yer verdi.

“10’UN ÜZERİNDE DİORAMA BAĞIŞLADIM”

Bugüne kadar 10’un üzerinde proje bağışladığını söyleyen Ülker; “Hiçbir karşılık beklemeden tamamen ücretsiz bağışlıyorum. Çünkü arkamda güzel hatıralar bırakmak istiyorum. Siyasete soyunmuştum, Türkiye için büyük hayallerim vardı ama kısmet olmadı. Siyaseti bıraktıktan sonra maneviyat olarak güzel, kalıcı ve tarihimizin unutulmayacak anlarını yarınlara hatıra olarak bırakmak için yapıyorum” dedi.

BAHÇELİ’YE ÖZEL BOZKURT DİORAMASI

Ülker, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için de bozkurt dioraması hazırladığını açıklarken; “Devlet Bahçeli için de güzel bir bozkurt yapıyorum. Bozkurt projesi tam olarak bitmedi. Arkasında Altay Dağları olacak. Biz Orta Asya’dan geldik, aslımız Göktürklerdir. Ayrıca Edirne’nin eski Tugay Komutanı Salim Afgün için Afrin Harekâtını yaptım. İl Emniyet Müdürümüz Ali Kemal Kurt için de Sakarya’da bir tepeyi savunan Türk birliğinin savunma hattını yapıyorum” ifadelerini kullandı.

DESTEK VERİLSEYDİ KALEİÇİ’Nİ YAPACAKTI

Diorama projelerini 11 yaşımdan bugüne yapmaya devam ettiğini söyleyen Ülker; “Yaşım 52 oldu ve 41 yıldır büyük bir keyifle projelerimi hayata geçiriyorum. Şu anda 5 tane öğrencim de var. Gençlere tüm tekniklerini ücretsiz öğretiyorum. Öğrencilerimden tek istediğim ise derslerinde başarılı olmalarıdır. Dersleri iyi olmayanları kabul etmiyorum. Bugüne kadar görüştüğüm hiçbir sivil toplum örgütü sözünde durmadı, yanımda yer almadı. Maddi değil, manevi destek istedim. Bir kuruma gidip öğrenci istedim. Edirne’nin Kaleiçi semtini birebir yapmak istiyordum. Kaleiçi’ndeki 100 tane konağı yapacaktık. Ama ne gelen oldu, ne giden. Malzemesini ben alacaktım, işçiliği yapmalarını istiyordum. Ama olmadı” diye konuştu. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1418 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Öğrencilere “Zeka Oyunu” hediyesi Öğrencilere “Zeka Oyunu” hediyesi 30.9.2020
Bulgar akını sürecek Bulgar akını sürecek 30.9.2020
Alkaya’dan destek çağrısı Alkaya’dan destek çağrısı 30.9.2020
   Tunca Köprüsü onarılıyor Tunca Köprüsü onarılıyor 30.9.2020
ETB, 22’nci yerli otomobile talip ETB, 22’nci yerli otomobile talip 30.9.2020
Saadet’ten duvar yazısı etkinliği Saadet’ten duvar yazısı etkinliği 30.9.2020
İzmir'de dolandırdı Edirne'de yakalandı İzmir'de dolandırdı Edirne'de yakalandı 30.9.2020
Kaçakların üzerinden servet çıktı Kaçakların üzerinden servet çıktı 30.9.2020
Palamutta rekor bekleniyor Palamutta rekor bekleniyor 30.9.2020
“5 milyon turist doğru değil” “5 milyon turist doğru değil” 30.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 73
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 338 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Haksız tahrik
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yılın ilk karı ve grip sezonu
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bulgaristan’da Türkçe Dili
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.