Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çevreye "Ayıp Beya" - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Çevreye "Ayıp Beya" 9.9.2020 - 11:35:44
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinin Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, çevre kirliliğine karşı toplum bilincini yükseltmek amacıyla Temizlik ve Çevre Müdürlüğü ekipleri ile örnek bir uygulamaya imza attı. Sakızköy Korusu’nda yaklaşık 150 poşet çöp toplayan işçiler, Trakya bölgesi ağzı ile poşetlerden, ‘Ayıp Beya’ yazdı. Görüntüyü sosyal medyadan paylaşan Gerenli, uygulamanın ortaya çıkış hikâyesini anlattı.Çevreye

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinin belediyesi, çevre temizliğine dikkat çekmek amacıyla örnek bir uygulama gerçekleştirdi. Lüleburgaz Belediyesi Temizlik ve Çevre Müdürlüğü ekipleri, Sakızköy Korusu’nda piknik yapan vatandaşların bıraktığı çöpleri toplarken; ortaya çıkan kirliliğe dikkat çekmek amacıyla çöp poşetlerinden Trakya bölgesinin yerel ağzı ile ‘Ayıp Beya’ yazdılar.

Yaklaşık 150 poşet toplayan temizlik işçilerinin gerçekleştirdiği çalışmayı Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, sosyal medyada paylaştı. Gerenli’nin paylaşımı, sosyal medyada beğeni toplarken; Gerenli, çevre kirliliğine dikkat çeken uygulamanın ortaya çıkış hikayesini anlattı.

“FARKINDALIK YARATMALIYDIK”

Gerenli, Temizlik ve Çevre Müdürlüğü ekiplerinin kentin sokakları başta olmak üzere mesire ve piknik alanlarını temizlemek için emek vermeye devam ettiklerini belirtirken; “Ama öncelikle kirletenin temizlemesi ve pis bırakmamak çok önemlidir. Bu süreç içerisinde özellikle pandemiden sonraki bu rahatlama döneminde mevcut mesire yerimizden çok ciddi şikâyetler gelmeye başladı. Ama her hafta düzenli olarak temizliyorduk. En sonunda da temizlik işçilerimiz bana da kirlilikle ilgili bilgi verdiler. Ben de mesire yerinin çok kötü durumda olduğunu yerinde gördüğümde ve artık bir farkındalık yaratmamız gerektiğini düşündüm. Çünkü temizlik hepimizin sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.

‘AYIP BEYA’ FİKRİ İŞÇİLERDEN ÇIKMIŞ

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2021 yılını Çevre Yılı ilan ettiğini açıklayan Gerenli; “Lüleburgaz Belediyesi olarak hem ilçemizde, hem Kırklareli, hem de Trakya’da temizlik konusunda çok hassas olmaya çalışıyoruz. Öncü olmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki yılı da Çevre Yılı ilan ettik. Çevre ve iklim değişikliğiyle ilgili yapılabileceklere dikkat çekmek ve toplum bilincini yükseltmek amacıyla bu yönde faaliyetlerimizi arttıracağız. Ama böyle bir şeyi yaşıyor olmak bizi çok üzdü. Ben de bu kirliliği gördükten sonra işçilerimize ne yapabileceğimizi sordum. Onlar da bana, ‘Ayıp Beya Başkanım’ dediler. Bu fikir çok hoşuma gitti ve böyle bir farkındalık oluşturmaya karar verdik. Önemli olan bundan sonra temiz bırakmayı öğrenmektir. Doğa hepimizin ve hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Amacımıza ulaştığımızı da düşünüyorum” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2427 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya Platformu’ndan termik açıklaması Trakya Platformu’ndan termik açıklaması 24.9.2020
Tarım arazisine santral yok! Tarım arazisine santral yok! 23.9.2020
Termik santrale dilekçeli itiraz Termik santrale dilekçeli itiraz 11.9.2020
Çevreye Çevreye "Ayıp Beya" 9.9.2020
Köylünün termik isyanı Köylünün termik isyanı 8.9.2020
Termik santral ısrarına tepki Termik santral ısrarına tepki 5.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.