Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Köylünün termik isyanı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Köylünün termik isyanı 8.9.2020 - 12:41:45
Kırklareli’nin merkez ilçesine bağlı Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiinde kurulması planlanan termik santral projesine bölgede yaşayan köylüler tepkili. Projede termik santralin yanı sıra 8 adet sahadan da kömür çıkarılacağı dikkat çekerken; Dokuzhöyük ve Yenimahalle köylüleri projenin iptal edilmesini istediler. Projenin ÇED raporunda sahanın yüzde 83’ünün tarım arazisi olduğu açıklanırken; köylüler, projenin hayata geçmesi halinde bölgeki yaşamın sona ereceğini dile getirdiler.Köylünün termik isyanı

Kırklareli’nin merkez ilçesine bağlı Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiine Deba Madencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından kurulması planlanan termik santral projesi, bölgedeki vatandaşlardan tepki çekiyor. 2018 yılında Kırklareli’nin İnece beldesinde bölge halkı tarafından düzenlenmesine izin verilmeyen halkın katılımı toplantısının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından projenin ÇED raporunu duyurdu.

Eren-1 Entegre Termik Santrali projesinin ÇED raporunda termik santralin yanı sıra atık düzenli depolama sahası, maden sahaları, kömür stok sahası, kırma eleme tesis ve beton santraline de yer verilmesi dikkat çekerken; Dokuzhöyük köyündeki vatandaşlar, projenin iptal edilmesini talep ettiler. Proje sahasında Ulukonak, Dokuzhöyük, Karahalil, Bostanlı, İnece, Ürünlü, Hazinedar ve Demirkapı gibi yerleşimler yer alırken; 8 adet sahadan ise kömür çıkarılması planlanıyor. Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Yenimahalle köyünde proje kapsamında gerçekleştirilmek istenen numune alımı çalışmasına ise köy halkı engel oldu.

Termik santral sahası, atık düzenli depolama sahası ve kül stok alanında oluşan proje sahasının toplam alanının 50 hektardan oluşması dikkat çekerken; alanın 41,7 hektarlık kısmının tarım alanı, 8,3 hektarlık kısmının ise hazine arazisi olduğu ifade ediliyor. İnşaat aşaması 42 ay sürecek projenin ekonomik ömrünün ise 35 yıl olacağı, ÇED raporundaki bilgiler arasında yer alıyor.  Proje sahasının yaklaşık yüzde 83’ünün tarım arazilerinden oluştuğu belirtilirken; köylüler, projenin hayata geçmesi halinde bölgedeki tarım ve hayvancılığın sona ereceğini söylediler.

“NUMUNE ALIMINA İZİN VERMEDİK”

Projedeki 8 adet kömür sahası içinde bulunan 180 nüfuslu Yenimahalle köyünün muhtarı Mustafa Paydak, proje kapsamında köyün merasından numune alımı yapılmak istendiğini açıklarken; “Tarladan geliyordum, meranın orta yerine makine inmiş. Ne olduğunu sordum. Köyün mülki amiri olduğumu ve bana sormadan bunu yapamayacaklarını söyledim. Projenin şefi bir araştırma yapacaklarını ve numune alacaklarını söylediler. Numune almamalarını söyledim ve Jandarma ekiplerini çağırdım. Onlar da çalışmayı durdurdu. Daha sonra Tarım İl Müdürlüğü’nü aradım. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri geldi ve yerinde tespit yaptı. Ekipler de firma yetkililerine il müdürlüğüne izin almak için müracaat etmelerini söyledi” ifadelerine yer verdi.

“BABAESKİ OVASI SİT ALANIDIR”

Paydak, köy merasına giren makinelerin, Dokuzhöyük köyünde planlanan termik santral projesi ile ilgili olduğunu söylerken; “Köyümüzden kömür çıkararak termik santralde kullanmayı düşünüyorlar. Kömür ocağı projesi, 17 bin dönümlük alanda planlanıyor. Bunun içinde Yenimahalle’nin yanı sıra Karahalil, Kuzuçardağı ve Taşağıl köyleri de var. Köyümüzde 1500 dönüm mera, 15 bin dönüm tarım arazisi var. Yenimahalle köyü olarak buğday, mısır, ayçiçeği ekiyoruz. Ayrıca meyve ve sebzecilik de var. Eğer bu proje hayata geçerse bu alanlar tamamen bitecek. Termik santral ve kömür ocakları olursa burada yaşam olmaz. Burası Babaeski Büyük Ovası olarak geçiyor ve SİT alanı özelliği var. Burada hepimiz aç kalırız, batarız. Arama yapılmak istenen yerin hemen yanında da köyümüzün su deposu var. Köyümüzün suyu zehir akacak. Bu insanlara yazıktır” dedi.

“YAŞAMIMIZI BU TOPRAKLARDAN KAZANIYORUZ”

Yenimahalle köyü üreticilerinden Elmas Biner ise projenin bölgedeki yaşamı yok edeceğini belirtirken; “Bizim, köy halkı ve etraftaki köylüler olarak böyle bir şeye müsaade etmemiz mümkün değil. Biz yaşamımızı bu topraklardan kazanıyoruz. Birkaç kişinin çıkarına izin verilirse, bütün bölgedeki insanlar olarak tavrımız, müsaade etmeyeceğiz” sözlerine yer verdi.

“3 KÖYÜN ORTASINA KURULACAK”

Dokuzhöyük Doğa ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Mustafa Bilik ise bölgede 2018 yılından bugüne termik santral kurulmak istendiğini hatırlatırken; “Termik santral; Karahalil, Ulukonak ve Dokuzhöyük üçgeninin orta yerinde kurulmak isteniyor. Ulukonak köyüne 700 metre, Dokuzhöyük’e 1800 metre, Karahalil’e 3 bin 200 metre uzaklıkta olacak. Termik santralin bacalarından ilk etkilenecek olan 3 köy biziz ki bu santralin etkileri daha da ilerilere uzuyor. Dokuzhöyük köyü, tarımsal üretimde sebze, meyve ve buğday ile ayçiçeği üretimi yapan, ülke ekonomisine katmadeğer kazandıran bir köydür” dedi.

“TOSBAĞALAR DEĞİL TERMİK SANTRAL GİTSİN”

Dokuzhöyük köyünde ileri düzeyde hayvancılık yapıldığını açıklayan Bilik “Hayvancılığı geliştirmek adına 1969 yılında kurulmuş Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’miz var. Köyümüzün ürettiği sütü, kendi işletmemizde peynir haline getirerek, Dokuzhöyük markası ile piyasaya pazarlamasını yapıyoruz. Tarımsal üretimin yoğun olduğu böyle bir köyde kömürlü termik santral kurulmasını istemiyoruz. 2018 yılında yapılan halkın katılımı toplantısına verdiğimiz tepki artarak devam edecek. Termik santralin yapılmak istendiği bölgede ÇED raporu açıklandı. ÇED raporunda uluslararası koruma niteliğinde olan Trakya Tosbağası’nın termik santral bölgesinde rastlanması halinde Demirköy’ün İğneada bölgesine taşınacağı söyleniyor. Biz, tosbağaların taşınmasını değil; termik santralin ve bunu kurmak isteyen kişilerin burada olmamasını istiyoruz. Bu köydeki üretimin durdurulmaması ve insanların göçe zorlanmaması için termik santralin bir an önce yürütmesinin durdurulmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

TEZATLIĞA DİKKAT ÇEKTİ

Termik santrali kurmak isteyen şirketin 8 adet arama ruhsatı olduğunu belirten Bilik; “Bunlardan birisi de Yenimahalle köyüdür. Orada da sondaj makinelerinin arama çalışması için geldiğini duyduk. Yenimahalle köyünün de tepkisini sonuna kadar destekliyoruz. Bu ova toprakları, daha önce tescillenmiş. Termik santral, Kırklareli Ovası’nın dibine kurulmak isteniyor. İlk olarak tarım ovası olarak tescilleniyor, ardından termik santral yapılmak isteniyor. Böyle bir tezatlığı kabul edemiyoruz” dedi.

“KABUL ETMİYORUZ”

Dokuzhöyük köyünde 5 bin dönüm mera ve 13 bin dönüm tarım arazisi bulunduğunu söyleyen köy muhtarı Adem Balsak ise termik santral girişiminin 2 yıl önce başladığını ifade ederken; “2 yıldır sessizlik vardı ama bugünlerde yeniden gündeme gelmeye başladı. Bizim köyümüz, üretken bir köydür. 1969 yılında kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’miz, kesintisiz üretim yapmaktadır. Nüfusumuz, genç nüfustur. Çalışmayı ve üretmeyi seven bir gençliğimiz var. Fakat termik santral yapıldığında kül, atık gibi sıkıntılar olacak. Buraya termik santralin yapılmasını kabul etmiyoruz. Ülkemizin yetkililerinden bizim bu tepkimizi duyarak ilgilerini buraya yönlendirmelerini istiyoruz. Bir an önce bu projeye dur desinler. Biz bu topraklarda doğduk, büyüdük ve bu yaştan sonra gidecek bir yerimiz yok. Geleceğimiz için mutlaka buna engel olmamız lazım. Daha önce halkın katılımı toplantısında bir araya gelip tepkimizi gösterdik. Bugün yine aynı kararlılıkla tepkimizi göstereceğiz” sözlerine yer verdi.

“TERK ETMEK ZORUNDA KALIRIZ”

Balsak, köyde üretilen süt ile Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde peynir üretimi gerçekleştirdiklerini söylerken; “Günlük 8 ton civarında süt üretiyoruz. Biz yapılan her güzel işin yanındayız. Devletimiz ile herhangi bir problemimiz yok. Bugün termik santralin depoları bile belirlenmiş. Günlük yaktığımız sobanın külü bile bize artıyor. Eğer bu santral yapılırsa burada yaşam biter. İnsanları burasını terk etmek zorunda kalır. Karahalil, İnece, Ulukonak, Dokuzhöyük, Yenimahalle, Haznedar, Bostanlı, Koyunbaba gibi yerleşim alanlarında hayat biter” dedi.

“TARIM ARAZİSİNİ ÖLDÜRECEKLER”

Dokuzhöyük köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan Hüseyin Canseven de bölgenin verimli topraklara sahip olduğuna dikkat çekerken; “Burada yetişen mısır, hiçbir yerde yok. Böyle bir ovaya termik santral kurarak bizi zehirlemeye kalkıyorlar. Amaçları nedir? Birkaç kişiye rant mı sağlıyorlar? Böyle güzel bir ovayı batıracaklar. Biz de mücadelemizi edeceğiz. Türkiye’nin tarıma bu kadar ihtiyacı varken, tarım arazisini öldürmeye çalışıyorlar. Sebzenin her çeşidi burada var. Trakya’nın en büyük hayvancılığının yapıldığı yerlerden biri bizim köyümüzdür. Yaklaşık bin 500 tane hayvan var. Ayrıca kooperatifimiz var. Süt ve peynirimizi kendimiz üretiyoruz. Trakya’nın en gözde yeri burasıdır” diye konuştu. Bölgedeki köylüler, termik santral projesine karşı imza kampanyası başlattıklarını da açıklarken; toplanan imzaları ilgili kurumlara ileterek projenin iptal edilmesini talep edeceklerini söylediler. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4435 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.