Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gaytancıoğlu konuştu, Meclis karıştı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gaytancıoğlu konuştu, Meclis karıştı 3.9.2020 - 11:34:01
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun dün katıldığı İl Genel Meclisi toplantısında CHP ile AK Partili meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı. Gaytancıoğlu AK Parti iktidarını eleştirirken; AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Uzunköprü üyesi Nedret Akbulut tepki gösterdi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de tartışmaya katılırken; gerginlik büyüdü. Tartışma, Gaytancıoğlu’nun toplantıdan ayrılmasının ardından da devam etti.Gaytancıoğlu konuştu, Meclis karıştı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, önceki dün Eylül ayı toplantılarına başlayan Edirne İl Genel Meclisi’ni ziyaret etti. İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde düzenlenen toplantıda söz alan Gaytancıoğlu, başta Edirne merkez olmak üzere ilçelerde yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Gaytancıoğlu’nun konuşması sırasında AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Nedret Akbulut ise tepki gösterdi. Akbulut, Gaytancıoğlu’nun hükümeti eleştirdiğini belirtirken; cevap vermek amacıyla söz istedi. İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Akbulut’a tepki gösterirken; Gaytancıoğlu’nun sözünü kesmemesi gerektiğini söyledi. Gaytancıoğlu, tartışma sırasında konuşmasına devam ederek sözlerini sonlandırırken; Meclis’te CHP ile AK Parti meclis üyeleri arasında tartışma çıktı.

“SÜT FİYATI 50-60 KURUŞA ÇIKMALI”

Çiftçinin, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin faizlerinin çok yüksek olduğunu dile getirerek yapılandırma talep ettiğini açıklayan Gaytancıoğlu; “Yaptırım gücü Tarım ve Orman Bakanlığı’ndadır. Sanayici de zor durumda. En azından bunu 50-60 kuruşlara çıkarsınlar. Yaptığım tespitlere göre Türkiye’de bir yıl içerisinde 1 milyon süt ineği kesilmiş. Çünkü süt ucuz, yem pahalı. Damat bakan çıkıp dedi ki, ‘Dolarla ne işiniz var?’ Yemin yüzde 60’ını dolarla alıyoruz” dedi.

“2 BİN 200 DEKAR SATIŞA ÇIKMIŞ”

Pandemi sürecinde Uzunköprü ilçesindeki 2 bin 200 dekar orman vasfını kaybetmiş arazinin satışa çıkarıldığını açıklayan Gaytancıoğlu; “Herkes pandemi sürecinde evinde otururken, bazı arkadaşlar hiç evinde oturmamışlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda oturmuşlar, Türkiye’de nerede orman vasfını kaybetmiş arazi varsa yandaşlarına parsellemişler, haritalarla da işaretlemişler. 1-30 Nisan tarihleri arasında e-Devlet üzerinden 2 bin 200 dekar orman vasfını kaybetmiş arazi satışa çıkmış. Özel ağaçlandırma, karşı çıktığımız, Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğumuz bir uygulamadır. Eğer verilecekse, köylüye verilmesi lazım. Her bir köylü, orman arazilerine ceviz ve badem dikme için bireysel veya toplu halde başvurdu. Projeler hazırlanacak” sözlerine yer verdi.

“FSRU LİMANINA ARTIK GEREK YOK”

Gaytancıoğlu, Saros Körfezi’nde büyük bir yağma ve saldırının olduğunu söylerken; “Pandemi döneminde FSRU Doğalgaz Limanı’na hız verildi. Yargı kararına karşı gelerek buranın yapımına onay veriyor. Geçen hafta güzel bir müjde verildi; ülkemizde doğalgaz bulundu. Doğalgaz bulunduysa, FSRU Doğalgaz Limanı’na artık gerek yok. Kendi doğalgazımızı kullanalım ve çevreyi de talan etmeyelim” dedi.

“SAROS KÖRFEZİ BİZİMDİR”

TÜGVA’nın Vakıf köyündeki İl Özel İdare’ye ait araziyi 20 yıllığına kiraladığını hatırlatan Gaytancıoğlu; “Pandemi döneminde kimse dışarı çıkmazken TÜGVA, bizim gözümüz gibi baktığımız, küçükken pikniğe gidip denize girdiğimiz bakir olan yerleri, örneğin Vakıf köyündeki İl Özel İdare’ye ait araziye 20 yıllığına kiralama yapmış. Kimsenin haberi yok. Aynısını Gökçetepe köyünde yaptılar. TÜRGEV etrafı çevirmiş ve halk kapalı. Hani sahiller halkındı, herkes denize girip yararlanabilirdi? Anayasa’ya aykırı hareketler yapılıyor, işler yönetmeliklerle idare edilmeye çalışıyor. Saros Körfezi bizimdir” ifadelerine yer verdi.

“SAROS KÖRFEZİ ERGENE’YE DÖNER”

Keşan ilçesine bağlı Mecidiye köyünde bulunan taş ocaklarına da dikkat çeken Gaytancıoğlu; “Mecidiye köyünde görüyoruz ki yeni ruhsat verilmese bile var olanların kapasiteleri arttırılıyor. Bu yanlış bir uygulamadır. Saros Körfezi, 10 sene sonra Ergene’ye döner ve bizim de olmaz” sözlerine yer verdi.

“TRAKYA BİRLİK’İ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Gaytancıoğlu, Edirne’de yaz mevsiminde ciddi bir kuraklığı ortaya çıktığını söylerken; “Süloğlu ve Lalapaşa ilçelerimiz çok ciddi anlamda etkilendi. Çiftçiler, 40-50 kilo ayçiçeği biçiyorlar. İsteğimiz bir fiyat belki oluştu ama borsada fiyat yükseldi. Trakya Birlik’i tekrar göreve çağırıyorum. Türkiye ciddi anlamda etkilendi 3,5 TL olan yüzde 44 yağlı ayçiçeğinin, 4 TL’yi geçmesi lazım” dedi.

CHP İLE AK PARTİLİ ÜYELER TARTIŞTI

Gaytancıoğlu’nun konuşması sırasında AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Uzunköprü üyesi Nedret Akbulut, eleştirilere cevap vermek istediğini söyleyerek tepki gösterirken; Meclis’te tartışma çıktı. Gaytancıoğlu’nun meclis ziyaretlerinde sürekli hükümeti eleştirmesi nedeniyle tartışma yaşandığını savunan Akbulut, Meclis Başkanı Geçmiş’ten söz istedi. Geçmiş ise tüm meclis üyelerinin Gaytancıoğlu’nu sakinlikle dinlemesine rağmen Akbulut’un sürekli tepki gösterdiğini belirtirken; milletvekilinin özgürce konuşabileceğini ve meclis üyelerinin cevap verme hakkının bulunmadığını söyledi. Gaytancıoğlu, konuşmasının ardından Meclis’ten ayrılırken; CHP ve AK Parti meclis üyeleri, bir süre daha tartışmaya devam etti. Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 735 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Demir’den Kızılay sitemi Demir’den Kızılay sitemi 20.10.2020
Anız yakmaya karşı dayanışma çağrısı Anız yakmaya karşı dayanışma çağrısı 20.10.2020
Muhtarların dileği korona aşısı Muhtarların dileği korona aşısı 20.10.2020
MHP’den askıda ekmek kampanyası MHP’den askıda ekmek kampanyası 20.10.2020
Demirkıran’dan alt yapı uyarısı Demirkıran’dan alt yapı uyarısı 20.10.2020
TUNCA DUYARSIZLIĞI TUNCA DUYARSIZLIĞI 20.10.2020
Maske üreten fabrikada korona çıktı Maske üreten fabrikada korona çıktı 20.10.2020
Edirne deplasmanda kayıp Edirne deplasmanda kayıp 19.10.2020
Bulgar otobüsü kamyonetle çarpıştı Bulgar otobüsü kamyonetle çarpıştı 19.10.2020
Yağışlar can suyu oldu Yağışlar can suyu oldu 19.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 116
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 343 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Mütecavizler
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Algıyı yönetenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Karaağaç’ın İtalyan Bakkalı Liborio
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
Kıtlık
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.