Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Belediyeye dava açtım - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Belediyeye dava açtım 2.9.2020 - 11:03:04
Edirne’mizin her semtinde olmasa da bazı kesimlerinde bisiklet yolları var. Yavaş yavaş tüm şehrimize yayılmasını ümit ediyorum.



Bisiklet ile işe ya da okula gidip gelmek hem zevkli hem de daha sağlıklı diye düşünüyorum. Gözlemlerime göre toplu ulaşımda birçok sıkıntılar yaşanıyor, özellikle araçların geç kalması konusunda vatandaşın tepkisi olduğunu biliyorum. Edirne’ye yakın zamanda hafif raylı tramvay sistemi gelmeyeceğini bildiğimize göre bisiklet aslında en makul çözüm olabilir. Avrupa’nın birçok şehrinde bisiklet ile ulaşım yaygın. Bisiklet kültürü olarak tanımlayabileceğimiz bu alışkanlık için doğan bir takım gereksinimlerde var mesela; bisikletlerin bırakılması için bisiklet park yerleri birçok dükkan, alışveriş merkezi ya da berber, tren istasyonu gibi yerlerde mevcut. Bizde henüz böyle bir park yeri görmedim. Var ise benim gözümden kaçmıştır, yapanlardan özür dilerim. Yapmışlar ise tebrik ederim. Edirne Gündem Gazetesi 31 Ağustos 2020 tarihli “Bisiklet yolu değil otopark” haberini okuduktan sonra bu haftaki yazımı bisiklet yolu hakkındaki görüşlerime ayırmaya karar verdim. Sıklıkla bisiklet ile yolculuk yapan birisi olarak söylüyorum, yapılan hatalı park büyük bir ayıp. Bisiklet ile yola çıktığınız zaman kendinizi güvende hissedeceğiniz tek yer üzerinde seyir ettiğiniz size ayrılmış o şerittir çünkü bu yolun dışında risk çok yüksektir. İtalya’nın birçok yerindeki bisiklet yolları araçların girmemesi için şeritlerin hemen bitiminde taşlarla örülüdür. Bu şekilde araçların sizin alanınıza girmesi bir nebze de olsa önlenmiş oluyor. Şimdi bana sorabilirsiniz; “Orada yok mu bu şekilde park edenler?” Olmaz olur mu, var tabi ki. Bu; eğitim ve birazda görgülü olmakla alakalı olsa gerek. Benim birebir karşılaştığım olaylarda telefonumu çıkarıp aracın fotoğrafını çekiyorum ve gerekli yerlere ulaştırıyorum. Cezası evine ulaştığı zaman büyük bir ihtimalle bana sövüyordur ama umurumda değil çünkü o yol bana ait ve sen aracını kafana göre park edemezsin. Güvenlik ekiplerinin her yeri kontrol etmesi bazen mümkün olmayabilir. Bu yüzden sizin de başınıza gelirse benim yaptığım gibi fotoğrafını çekip trafik şubeye iletin derim.

Gelelim belediyeye dava açma olayına; geçen hafta eşime hediye almak için evden bisikletimle çıktım. Tam tamına 52 yaşında bir bisiklet; eşimin annesi genç kız iken işine gidip geliyormuş. Benim normalde 2 tane bisikletim var; birisi sportif daha hızlı, diğeri şehir içi - günlük kullanım için, o bildiğimiz önünde sepet olan tarzdan. Bu 52’lik bisikleti garajda görünce hemen el koyup boya - bakım işlerini hallettim ve ara sıra kullanmaya başladım. Katlanabilir o eski bisikletleri hatırlarsınız. Küçükken “Pinokyo” derdik. Aklımda öyle kalmış. İşte onlardan. Alacağım hediye yaşadığım şehirde olmadığı için aynı mağazanın (teknolojik mağaza zincirlerinden birisi) başka bir şehirdeki şubesine gitmek üzere yola çıktım. Tren istasyonuna 10 dakika mesafe kalmıştı ki bisikletin tekerleği patladı. Bisiklet yolu üzerindeki çukuru son anda gördüm ve kaçamadım. Çukur derin olunca jant iç lastiği kesmiş olsa gerek. Tekerlek bir anda söndü. Birkaç fotoğraf çekip işimi taksi ile hallettim ve eve döndüm. Eve döndükten sonra avukat bir arkadaş ile görüşüp durumu anlattım. “Hemen Forli Belediye’sine dava açalım” dedi. Burada patlayan lastiğin mevzusunu yapmıyorum. Tabii ki düşüp yaralanabilirdim. Konu güvenlik ve insan sağlığı olduğu için, başkalarının da başına gelmesin diye iletişime geçtim avukat arkadaşımla. Yoksa 5 lira, 10 lira verip lastiği yaptırmak nedir ki? Amaç farklı; belediyenin sorumluluğunda olan yolun yapılması ve bisikletlilerin güven içinde seyir etmesi. “Tamam, açalım” dedim. Bakalım sonuç ne olacak? İleride sonucu sizlerle de paylaşırım. Bu sıralar Covid-19 dolayısıyla işler eskisi gibi yürümüyor ama sıkıntı yok. Geç olsun, güç olmasın. Zaten dava dosyası ulaşır ulaşmaz o yolu da yaparlar, adım gibi eminim. Çünkü benim evin önündeki yolun kenarında 5 yıldır koca koca çukurlar vardı, geçenlerde sürücünün birisi çukurdan kaynaklı bir kaza yaptı. Baktım bir gün geçmedi gelip mıcırla çukurları kapattılar ve yol düzeldi. Bazen bir şey olmadan hizmet gelmiyor maalesef. Dünyanın birçok yerinde hep aynı hikaye. Bizler de inatla bu hikayeyi değiştirmeye çalışan oyuncularız belki de...



Kaynak: Cüneyt Özdemir 1606 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
ALGILANAN ZAMAN 27.1.2021
Yürüyen Merdivenler 20.1.2021
Bu aşılar neden araştırılmaz? 13.1.2021
Sana ne çıktı? 6.1.2021
Mutlu yıllar Türkiye'm 30.12.2020
Vejetaryen bir dilenci 23.12.2020
Gidin başka yerde oynayın! 16.12.2020
Virüs vergisi gelir mi? 9.12.2020
Ben de Maradona’ya selam verdim 2.12.2020
Gidişat kötü 25.11.2020
Bir Baba Hindi ile Yılbaşısız Yılbaşı 18.11.2020
Karantinaya dönüş ve sokağa çıkma yasağı 11.11.2020
İzmir depremi 4.11.2020
Basın görmezden gelemez! 28.10.2020
Neden koşuyoruz? 21.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Çoğunuz oradaydınız, yalan mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
ALGILANAN ZAMAN
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
“Sal bizi”
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor




Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.