Edirne -4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kentsel dönüşüm deyince aklına TOKİ gelenlere… - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
Kentsel dönüşüm deyince aklına TOKİ gelenlere… 1.2.2018 - 11:24:27
Bu güne değin TOKİ konusunda birçok yazı yazdım. Bu konularda zaman zaman tepkiler de aldım. Bugün artık Edirne’de TOKİ’nin bir güncelliği kalmadı, Kentsel dönüşüm daha ilgi çekici bir başlık. Nitekim bu konuda yazdığım yazı rekor sayıda okuyucu tarafından okundu.Yazımı merak edenler aşağıdaki linkten erişebilirler:
http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/323/yoksa-kentsel-donusum-bir-kose-donusum-araci-mi.html
Bu yazım ile ilgili Mehmet İşler adında bir okurumun yaptığı yorum Gündem Gazetesi web sitesinde ilgili yazımın altında yer alıyor:
http://www.gundemedirne.com/detay/510-yoksa-kentsel-donusum-bir-kose-donusum-araci-mi?.html
Yorulmak istemeyenler için yorumu aynen yayınlıyorum:
“Bilgilendirme yanlışlığı
Bşkn. yrd. görevli iken yapılmayanları şimdi başka şekilde izah etmek hata. Toki İki kez Edirneye geldi. 1. de Bldynn arsasına yapılacak binalardan vermek üzere Bldynn alanına binalar yaptı. 2.de Hazine yerine bina yaptı. Resen İmar Pln. yapma yetkisini kullandı imara bakmadı. Bun iyi biliyorsun” (yazım hataları yorumu yazana aittir NKD).
BELGELER YALAN SÖYLEMEZ
Yaşamım boyunca birçok görev ve sorumluluk aldım. Başarılı olduğum ve olamadığım konular elbette var. Doğru yaptıklarım, yanıldıklarım oldu. Ancak yeteri kadar gürültü çıkarmayı beceremediğim için bazı konularda yüksek sesle konuşanların dedikleri akılda kaldı. Benim tek dayanağım belgeler, tanıklıklar, yazdıklarım.
Birisi çok yeni 22.11.2017 tarihli yazımda konuya ilişkin bir bölüm var:
“Şu anda 2. TOKİ konutlarının bulunduğu bölgenin imar planını hazırlayarak Edirne Belediyesi’ne onaya gönderdiler. Ancak net bir karşı duruş gösteren Belediye 1. TOKİ konularının bulunduğu alanı teklif etti. Bu durumda geri adım atan TOKİ önerilen yeri kabul etmek zorunda kaldı... 
…Ve sonunda bir gün Belediye Başkanının direncini kırarak onunla bir protokol imzaladılar…… ve 2. TOKİ imar planları onaylandı.” 
Yazının tamamı için:
http://www.gundemedirne.com/detay/151-ne-yazik-ki-onleyemedik-diyecegiz.html
veya
http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/295/ne-yazik-k-nleyemedk-dyecez.html
Bir konuyu Sayın Mehmet İşler ve ilgilenenlerin bilgisine sunmak isterim. TOKİ Edirne’de imar planı yapma yetkisini hiç kullanmadı. İmar planlarını hazırladı ve Edirne Belediyesi’nin onayına sundu. Her iki alanda da imar planı hazırlayan TOKİ ancak onaylayan Edirne Belediyesi’dir. Bunu Belediye Meclis kararlarında görmek çok zor değil.
TARİH BENİM TANIĞIM…
Ancak benim konuyla ilgimin bugün başladığını sananlar için üç yazımdan söz edeceğim. Yazılarım 2006 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında Hudut Gazetesinde yayınlandı.
Birinci yazımın başlığı: “GÖZÜMÜZ AYDIN: EDİRNE’YE PLANLI KENTLEŞME GELİYOR…”
http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/8/alintilar/326/gozumuz-aydin-edirneye-planli-kentlesme-geliyor.html
25.01.2006 tarihli o yazımda şunu demişim:
“Bir sayın milletvekili, hem de adının başında “prof.” ünvanı taşıyan bir siyasetçi hemen her hafta yapmayı bir alışkanlık haline getirdiği “çok önemli” bir açıklamalarına bir yenisini ekledi. “Planlı kentleşme ve konut üretimi”(!) programı kapsamında Edirne ilimizde 1.500 toplu konut yapılacağını müjdeledi. Milletvekili kendi gayreti ile bulduğu 352.000 m2 arazinin TOKİ’ye (Toplu Konut İdaresi) devri için işlemler başlamış.
Zaten sayın Başbakan da helikopter ile uçarken Edirne’nin çarpıklığını görmüş ve kendi belediye başkanlığı deneyimlerine dayanarak Edirne’yi “İstanbul gibi planlı, konut sorunu çözülmüş bir kent haline getirilmesi” talimatını vermiş.
Önce kayıp iken bulunan araziden başlayalım. Söz konusu taşınmaz 2003 öncesi planlara kent parkı olarak işlenmiş ancak 2003 imar planında hipodrom ve hara olarak planlanmıştır. Bu plan kararı idare mahkemesince iptal edilmiştir. Bu güne değin birçok politikacı ve önde giden kişinin iştahını kabartan bu arazi geçtiğimiz günlerde beş yıldızlı otel yapımı için gündeme gelmiş ancak kamu oyunda ve basında açılan yaylım ateşi sonucu gündemden düşmüştür…… 
….bu planlarda toplu konut alanları veya kentsel dönüşüm alanları ayrılmamış mıdır? Tam tersine Toplu Konut İdaresine başvurusu yapılmış 800 konutluk Edirne Belediye’sine ait  bir arsa altyapısı, ulaşım yolları ile hazırdır. Ayrıca yine planlanmış ve büyük ölçüde kamulaştırılmış sosyal ve ekonomik açıdan güçsüz kesimler için kentsel dönüşüm projesi uygulama alanı bulunmaktadır.”
İkinci yazım 05.02.2006 tarihli, başlığı ise: “TOKİ, YATIRIMLAR, GAZETECİLİK VE DE İNSANLIK ÜZERİNE DERSLER”
http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/8/alintilar/327/toki-yatirimlar-gazetecilik-ve-de-insanlik-uzerine-dersler.html
“Nitekim Milletvekilleri ve Ankara’daki bürokratlar uyarımız üzerine yapılan yanlışlığı fark ederek Edirne Belediyesince planlanarak Kamulaştırılmış, toplu konut alanı ve kentsel dönüşüm alanları ile ilgili çalışmalara başlamışlardır. TOKİ yönetici ve uzmanlarının konuya yerel siyasetçi ve amatör gazetecilerden daha farklı yaklaşması önemli bir derstir.”
Ve 09.03.2006 tarihli üçüncü yazımda da aynı konuda devam etmişim: “FENA HALDE “TOKİ”LEŞİYORUZ”
http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/8/alintilar/328/fena-halde-tokilesiyoruz.html
Bu yazımda ise:
“Ocak ayı sonunda yazdığım yazıda bu soruyu sormuştum. Daha sonraki yazımda ise biraz da fazla iyi niyetli bir bakış açısıyla TOKİ’nin (Toplu Konut İdaresi) doğruya yöneldiğini belirtmiştim. Ancak TOKİ’nin Edirne Belediyesince önerilen arsaya ilgisinin bir oyalamaca olduğu açığa çıkmaya başladı. Hedef Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne tahsis edilmiş araziler!
Öncelikle meslek odalarına ve sivil toplum örgütlerine seslenmek istiyorum. Aylardır tartıştığımız imar planlarında tarımsal niteliği korunacak alan olarak  tanımlanmış bölgede kalan parsellerde toplu konut yapılması talebini nasıl karşılıyorlar? Ey basının kaleminden kam damlayan yiğitleri, ya sizler? Üç maymuna devam mı edeceksiniz?”
Diyerek bu konulardaki olanları kamuoyu ile paylaşırken açık bir duruş sergilemişim. Aslında ilk yazımda önemli bir haykırış var. Benim ile ilgili acımasızca eleştiri yapan tüm dostlarıma saygılarımla ithaf ederek aynen alıyorum :
“Şimdi hepimiz gerçek bir sınavdan geçiyoruz. Daha önce gösterilen aşırı hassasiyet kişisel hesaplardan kaynaklanmıyorsa aynı tepkilerin yine gösterilmesi gerek. Böylesi kamu arazilerini çeşitli teknikler kullanarak özel şahıslara peşkeş çekmekte usta “sivil yöneticiler”, her konuda gösterdikleri saldırgan tavırlarını yineleyebilecekler mi? Bazı politikacıların yaptıklarını nedense diğerlerinden daha sevimli göstermeyi alışkanlık haline getiren bazı basın organları ne tavır alacak. Çevrecilik ise çevrecilik, Edirne sevgisi ise Edirne sevgisi, Toplumculuksa toplumculuk, katılımcılıksa katılımcılık. Bir görelim bakalım ne olacak?”
Ve bu yazımı şöyle bitirmişim:
“Gerçekten çok merak ediyorum: N’olacak şimdi?
Takkeler zor duruyor başlarda. Keller ha göründü ha görünecek…”  
Görünen o ki daha çok bekleyeceğiz görebilmek için…


Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 1010 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 64
Facebook 84
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 206 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pazar tezgâhı
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Toprak, çocuk, doğa… Çöp
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.