Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mülteciler açlıktan köpek yiyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Cüneyt Özdemir
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir
gundemgazetesi22@gmail.com
Mülteciler açlıktan köpek yiyor 12.8.2020 - 01:47:15
Lampedusa Adası, Tunus’un yanı başında yunusların üremek için tercih ettikleri, kaplumbağaların yumurtalarını bıraktıkları suyun tertemiz, berrak olduğu küçücük bir İtalyan adası. 20 kilometre kare civarındaki adada 6 bini aşkın insan yaşıyor.Yazımı kaleme aldığım sırada İtalyan kaynaklardan ada ile ilgili son bilgileri kontrol ederken 286 Tunus vatandaşının daha Lampedusa Adası’na iltica ettiğini okudum. Bizim Edirne’miz gibi çok uğranılan bir yer, geçiş noktası diyebiliriz çünkü karşınız Tunus yani Kuzey Afrika toprağı. Bulunduğunuz ada ise Avrupa’ya bağlı bir İtalyan adası. Hal böyle olunca tekneye atlayan soluğu Lampedusa’da alıyor. Ada sakinleri yaka silker duruma gelmişler bu mülteci olayları yüzünden. Bir ara bizim halkımızı da bunaltmışlardı yeterince. Sınır köylerde evlere gelip yemek isteyen mülteci kaynıyordu piyasa. Yemek isteseler iyi, sıkıntı yok fakat para isteyen ya da farklı rahatsızlıklar verenler de vardı tabii. Onlarda insan bir şey demiyoruz lakin devletimizin tedbirli bir şekilde bu insanları kontrol altına almasını istiyoruz. Gece sulama yapmak için tarlaya giden bir arkadaşın dilinin tutulduğunu hatırlıyorum. Kavak gibi uzun uzun Arapları su boyunda görünce korkudan ne yapsın garibim, olduğu yerde kalıvermiş. Kendi memleketinde yaşadığı travmaya bakar mısınız? Bir hafta on gün kendine gelememişti.

Neyse isterseniz Lampedusa’ya geri dönelim ve olayı size anlatayım. Mülteciler gecenin geç saatlerinde adaya bir tekne ile çıkıyorlar. Bindikleri tekneler zaten tıka basa dolu ve yanlarına yük alamıyorlar. Batmadan ulaşan tekne yeterince şanslı, yemek kimsenin umurunda bile değil. İşte bu yemek konusundaki sorun adadaki gariban çiftçinin tavuğu, hindisi, kedisi ya da köpeği ile çözülüyor. Diyeceksiniz ki “domuz yok mu? Olmaz olur mu? Domuz da var ama adaya çıkanlar Müslüman oldukları için domuzları çalıp yemiyorlar. Domuz sonuçta bizlere haram, hepiniz biliyorsunuz. Bu sebeple domuzlar şanslı diyebiliriz. Hırsızlık mı? Aç olunca belki de günah sayılmaz diye düşünüp çalmış olabilirler o konuya bir yorum yapamayacağım. Adada yaşayan ve çiftliği olan bir kadının yerel polisleri araması sonucunda ortaya çıkan olay tüm İtalya’da şaşkınlık yarattı. Bir kısım İtalyan ise haberin yalan olduğuna, ada sakinlerinin bu soruna dikkat çekmek için kendilerinin uydurduğuna dair düşünceleri var. Köpekler ortada yok, gösterilen videoda hayvan kemikleri var ve köpek olduğunu insan görür görmez anlayabiliyor fakat yenilip yenilmediğinin kanıtını bulmak çok zor. Aç olan insan her şeyi yapabilir, bu da bir gerçek. Aman sizler dikkat edin, malum Edirne’mizde Avrupa’ya sınır ve binlerce mülteci Meriç boyunda cirit atıyor. Tanımadığınız ve sizde şüphe uyandıran şahısları güvenlik güçlerimize ihbar etmekten çekinmeyiniz. Dünya hali insanın başına her şey gelebilir. Demiyorum ki her mülteci böyledir, bu tarz işleri yapar ama tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

İtalya’nın birçok yerinde mülteci kampları var ve yaşam şartları o kadar berbat ki inanın tavuk çiftliği açmak istediğinizde onlarca şart önünüze koyulurken, bu insanları tuvaleti banyosu bile olmayan kamplarda tutmak gerçekten de insanlık dışı bir muamele. Yaşam hakkı en doğal haktır. Avrupa Birliği standartları, yok İnsan Hakları Sözleşmesi, yok bilmem ne diyerek ülkemize onlarca kötü ithamda bulunan ülkelerin ilk önce kendi rezilliklerini görmelerini ve bunu ortadan kaldırmalarını tavsiye ediyorum. İnsan her yerde insandır. İnsanın İtalyan’ı, Fransız’ı, Alman’ı, Türk’ü ya da Gineli olması hiçbir şeyi değiştirmez. İnsanlar ikiye ayrılırlar; iyiler ve kötüler diye. İşte olay sadece bu bence. İyiler ve kötüler.Kaynak: Cüneyt Özdemir 825 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor 23.9.2020
Edirne Bağcılık Kooperatifi 16.9.2020
İnce’nin adamları 9.9.2020
Belediyeye dava açtım 2.9.2020
Yürü de ense tıraşını görelim 26.8.2020
Millet açken vekili tok yatıyor 19.8.2020
Mülteciler açlıktan köpek yiyor 12.8.2020
Faturada fıstıklı, tabakta cevizli 6.8.2020
Kışa Hazırlık 29.7.2020
Yaşam Pınarı’nı Kaybettik 24.7.2020
Avrupa Birliği dağılıyor mu? 20.7.2020
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları 15.7.2020
Ciğerlerimiz Yanıyor 10.7.2020
İki Norveçli çocuğun vefası 6.7.2020
Plajdaki Düşman 1.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.