Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hedef her 2 ülke halkının refahı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hedef her 2 ülke halkının refahı 12.8.2020 - 01:31:59
Edirne Ticaret Borsası ve Bulgaristan'ın Yambol Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde hayata geçirilen “Bilgi Güçtür” projesinin kapanış toplantısında konuşan Borsa Başkanı Özay Öztürk, “Hedefimiz, her iki ülke halkının refahının daha ileriye götürülmesidir” dedi.Hedef her 2 ülke halkının refahı

Türkiye - Avrupa Birliği İş Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Edirne Ticaret Borsası (ETB) ve Bulgaristan'ın Yambol Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde hayata geçirilen "Bilgi Güçtür" projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Basın ile bir araya gelinen toplantıda, proje kapsamında yapılan çalışmaları değerlendiren ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, “Edirne Ticaret Borsası, her yıl artan ticaret hacmiyle bölge ekonomisinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Borsamız; bu rolün daha da kuvvetlendirilmesine, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci kapsamında uyguladığı projelerle katkı sağlamaya, hiç şüphesiz, devam edecektir. Uyguladığımız bu proje sonucunda; kurumumuzun insan kaynakları ve hizmet kalitesini planladığımız şekilde geliştirmiş; Avrupa Birliği üyelik sürecinde borsa olarak üstlendiğimiz rolü arttırmak adına, diğer ab üyesi oda ve borsalar ile sürdürülebilir iş birliği fırsatlarının temelini de atmış olduk” dedi.

KADIN ÜYELERE EĞİTİM VERİLDİ

Projemiz kapsamında her iki odanın kadın üyelerine verilen “İletişim ve yöneticilik eğitimleri” sayesinde, özellikle kadınların iş dünyasında daha aktif yer almaları konusunda katkı sağladıklarını ifade eden Öztürk, “Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ve Euroclubwoman Derneği temsilcileri ile birlikte Edirne’nin önemli bir markası olan Olin yağ fabrikasına bir teknik ziyaret düzenledik. Böylelikle Türkiye’deki ithalat-ihracat çalışmaları hakkında bilgi edinilmesini sağladık” şeklinde konuştu.

AB MEVZUATI ÜZERİNE EĞİTİM

Yine proje kapsamında; Bulgaristan’dan gelen ve AB mevzuatları üzerine uzman eğitmenler tarafından, borsa bünyesinde çalışan uzman personele verilen Avrupa Birliği ile dış ticaret ve fuarlara katılım eğitimlerini başarıyla tamamladıklarını anlatan Öztürk, “Bu eğitimlerin ardından, proje ortağımız Yambol Ticaret Ve Sanayi Odası ile birlikte Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen dünyanın en büyük Tarım Makineleri Fuarına ve Hannover Ticaret Ve Sanayi Odası’na proje heyetimiz beraberinde bir çalışma ziyareti gerçekleştirdik.  Yapmış olduğumuz tüm bu faaliyet ve ziyaretler henüz projemiz devam ederken meyvesini vererek, bu süreçte Plovdiv Ticaret Ve Sanayi Odası’nın da dikkatini çekmiştir. Davetleri üzerine bu yıl şubat ayında düzenlenen ‘Agro Tarım Fuarı’na da çalışma ziyaretinde bulunmuş, Plovdiv Ticaret Ateşesi Mehmet Ali Erdem’in de yer aldığı toplantıda projemizi ve ticari ilişkilerimizi olumlu yönde ilerletmiş olduk.  Tüm bu faaliyetler sayesinde borsamızın, Avrupa Birliği üyesi her iki oda ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerinin güçlendiğine inanıyorum” dedi.  

İLİŞKİLERİMİZ STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ekonomik ilişkiler stratejik ve jeopolitik önemi olduğunu vurgulayan Öztürk, “Ekonomik ilişkilerimizin üstlendiği rol ve sahip olduğumuz potansiyel sayesinde hedefimiz, her iki ülke halkının refahının daha ileriye götürülmesidir. Türk şirketlerinin Bulgaristan'daki yatırımları da ön sıralardadır. İkili ticaretteki artış oldukça memnuniyet ve ümit vericidir. Bizler her şeyden önce komşuyuz. Komşuluk kültürü her iki ülke için de çok önemli.  Odalar ve borsalar olarak, aramızdaki iletişimin daha da geliştirilmesi adına bu projelere önem verilmesinin gerekliliğine inanıyorum. Yaptığımız proje ile bunun uygulamada da böyle olduğunu memnuniyetle görüyorum. Birlikte daha büyük projelere imza atacağımıza ve dostluğumuzun daimi olacağına inanıyorum. Sizlere borsamız adına; Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde, daha ileri, daha güçlü bir Edirne için verdiğiniz değerli desteklerinizden dolayı, başta Yambol TSO Başkanı Stoycho Stoychev’e, Euroclubwoman Başkanı Tatyana Balakchieva’ya ve proje ekiplerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YENİ PROJELER YOLDA

Yambol TSO Başkanı Stoycho Stoychev de konuşmasında yeni projeler hayata geçireceklerini söyledi. Stoychev, “Şunu belirtmek istiyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti çok güçlü bir şekilde Avrupa Birliği’ne adım atmıştır. Türkiye ve Bulgaristan ilişkilerinin güçlü olması Avrupa Birliği’nde göz önündedir. Aslında bu proje kapsamında, işleyiş sürecinde güçlü bir şekilde pandeminin de bitmesini bekledik. Umduğumuzdan daha kısa sürede pandemi krizini atlatacağımıza inanıyorum. Çünkü pandemi süreci bittikten sonra ticari anlamdaki ilişkilerimizin güçleneceğine inanıyorum. Her iki ülkede de güçlü ilişkilerin yapılması istenecek. Çünkü krizin getirdiği şeylerin aşılması gerekecek. Bu proje sayesinde Bulgaristan, Türkiye ve Avrupa Birliği’nden yüzlerce insanı bir araya getirdik. Edirne Ticaret Borsası, Yambol ve Euroclubwoman Derneği’yle birlikte başka projeler de gerçekleştireceğiz. Bizim amacımız çok yakın bir şekilde tüm değişimleri takip etmek. Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Bey, Genel Sekreter Serkan Bey ve tüm çalışanlara teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu proje bizi ileriye götürdü. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum ve pandemi sonrası herkesin hayatına daha güçlü devam etmesini diliyorum” ifadelerine yer erdi.

KADINLAR AKTİF ŞEKİLDE PROJEDEN YARARLANDI

Euroclubwoman Başkanı Tatyana Balakchieva ise kadınların bu projeden aktif şekilde yararlandıklarını ifade ederek, “Bugün çok heyecanlayız. Çok uzun bir aradan sonra tekrardan buradayız ve sizlerleyiz. Bizim arkadaş olarak hissettiğimiz ve hakikaten arkadaş olduğumuz kişileri tekrardan burada görmek mutluluk verici. Geçen yıl çok güzel bir eğitimimiz vardı. Buraya çok sık geliyorduk. Kendimizi evimizde gibi hissediyorduk. Tüm bu eğitimlerde kadınlar aktif bir şekilde yer aldı. 10 kadın üyemiz bu eğitimleri aldı. Bunun dışında iki rol model arkadaşımız hayat hikayesini anlattı. Bu iki kadın aslında şunu gösterdi. İki kadın ticarette nasıl yol alabilir. Hayat hikayelerinden çok memnun kaldık ve devamının gelmesini istiyoruz. Umudumuz böyle projelerin olması. Proje ekibindeki arkadaşlar çok disiplinli bir şekilde çalıştılar, onlara teşekkür ediyorum. Yeni projelerin yapılması için aslında bu büyük bir başarı. Yenilerinin olmasını diliyorum” dedi. Toplantının ardından ETB Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, Yambol TSO Başkanı Stoycho Stoychev’e Edirnekari hediye etti. Hatıra fotoğrafı çektirilerek toplantı son buldu. Kaynak: Ercan BİTTİ 371 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.