Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bunu Kişisel Algılama - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Nefize Ramadan
Nefize Ramadan Nefize Ramadan
nefizebehatin@gmail.com
Bunu Kişisel Algılama 10.8.2020 - 13:17:25
“Bunu kişisel algılama” ne kadar tanıdık bir klişe. Bu bir beceri aslında. Bir şeyleri kişisel algılamadığımız zaman acı çekmeyeceğimizi, rahat ve huzurlu olacağımızı biliriz. Fakat bunu pratikte uygulamak çok zor.Hayatımızda illa birileri bizden hoşlanmaz, hoşlanmaya bilir, hemen kendimizi kötü hissederiz. Çocuklarımızdan bize karşı minnettar olmalarını bekleriz, etrafımızdakilerden takdir almak isteriz, öyle olmadığı zamanda kızgın ve memnuniyetsiz hissederiz. Yakın arkadaşımız doğum günümüzü unuttuğunda kendimizi gücenmiş ve ihmal edilmiş hissederiz.

Böyle anlar yaşandığında hayal kırıklığına uğrarız, bunun sebebi hep bir beklenti içerisinde olmamızdır. İnsanların tutumları ve davranışları hakkında ki beklentilerimiz. Tam o anda birileri bize ‘tamam ya, sakin ol, bunu kişisel algılama’ dediğinde hemen atağa geçeriz ‘ama nasıl kişisel olmaz, bu benim doğum günüm’ veya ‘o kadar çabalıyorum, fakat bir türlü takdir görmüyorum’ deriz. Kişisel olarak görülse bile şunu fark etmeliyiz, her birey kendi görüşlerine, korkularına, komplekslerine, anlayışlarına göre hareket eder ve tepki verir. Kişisel olarak algıladığımız şey aslında karşı taraftaki kişinin kendi kişiliği, kendi gerçekliği ile ilgilidir.

Bizi eleştiren arkadaşımız, belki kendi bazı kompleksleri olduğu veya kendi çaresizliğiyle nasıl başa çıkacağını bilmediği için bizi rahatsız etmek istemiş olabilir, doğum günümüzü unutan arkadaşımız illa bizi umursamıyor anlamına gelmez, belki sadece tarihleri karıştırdığı için veya sizin için bunun çok önemli olduğunu bilmediği için olabilir. Bir tepki verdiğimizde bunun aslında çok farklı nedenleri olabilir. İnsanların yaptığı veya söylediği şey kendi gerçekliklerinin bir yansımasıdır.

Bizim yapmamız gereken kendimize şu soruları sormak neden incinmiş, kırılmış, ihanete uğramış hissediyoruz. Mesela biri bana çirkin ve şişman olduğumu söylerse ve ben de aslında buna içten inanıyorsam bu beni hemen etkiler. Ama ben iyi göründüğüme inanıyorsam, kendi bedenimin içinde mutluysam, bu söylem beni etkilemez. Gülümser ve yoluma devam ederim. Başkalarının fikirleri belirleyici olduğunda gücümüzü başkalarına vermiş oluruz, ne kadar değerli olduğumuzu unuturuz. Boşluk hissettiğimizde – değerimizden şüphe ettiğimizde, önemli ve değerli hissetmek için güçlü bir onay ve minnettarlığa ihtiyacımız vardır. O zaman her zaman birileri tarafından onaylanmayı bekleyeceğiz ve beklediğimizi duymazsak bu durumdan etkileneceğiz.

Sorularımıza cevap verdiğimizde şunu görmüş olacağız; insanlar farklıdır. Görüşlerine, anlayışlarına, içsel korkularına, zayıflıklarına ve gelişim düzeylerine göre hareket eder ve tepki verirler. Bu yüzden başkaları ne derse desin veya ne yaparsa yapsın, eğer biz izin vermezsek bizi etkileyemez.Kaynak: Nefize Ramadan 1048 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İç doğamız ve YOGA 27.10.2020
Kıtlık 19.10.2020
Döndü Tersine 5.10.2020
Bulgaristan’da Türkçe Dili 28.9.2020
Bir zamanlar… 21.9.2020
Başlıksız yazı 14.9.2020
Kimim ben? 24.8.2020
Günümüzün Panoptikonu 17.8.2020
Bunu Kişisel Algılama 10.8.2020
Özsaygı 4.8.2020
Kolay yolu seçen insanların, hayatları zordur 24.7.2020
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi 15.7.2020
Maske gerekli midir? 6.7.2020
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi 1.7.2020
Güzellik Nedir? 11.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Çoğunuz oradaydınız, yalan mı?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
ALGILANAN ZAMAN
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.