Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meriç’e plaj önerisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meriç’e plaj önerisi 10.8.2020 - 13:00:12
Edirne Barosu önceki başkanlarından Av. Metin Kıray, kentin en önemli simgelerinden biri olan Meriç Nehri’nde modüler kafes sistemi ile plaj kurulmasını önerdi. Sosyal medya üzerinden önerilerde bulunan Kıray, Edirnelilerin denize girebilmek için kilometrelerce uzaklıktaki plajlara gitmek zorunda kaldığına dikkat çekerek, Meriç Nehri’nin bir bölümünde bulunan plaj kumuna sahip alanda, güvenlikli kafes sistemi ile plaj oluşturulabileceğini söyledi.Meriç’e plaj önerisi

Edirne Barosu eski başkanlarından Av. Metin Kıray, kent turizminde en büyük eksikliklerden biri olan plaj sorununa alternatif bir çözüm önerisi sundu. Av. Kıray, Edirne’nin en önemli simgelerinden biri olan Meriç Nehri’ne modüler kafes sistemi ile plaj yapılabileceğini savundu.

Kıray, paylaşımında Edirnelilerin, denize girebilmek için merkez ilçeden kilometrelerce uzaklıktaki plajlara gitmek zorunda kaldığına dikkat çekerken; Meriç Nehri’nin üzerinden geçen Meriç Köprüsü ile Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’nün arasında plaj kumuna sahip bir alan bulunduğuna dikkat çekti. Bölgede 3 tarafı ve alt bölümü kafes şeklinde düzenlenen modüler kafes sistemi ile Meriç Nehri’nde can güvenliği ile yüzülebileceğini savunan Kıray, bölgenin plaj olarak kullanılabilmesi için farklı çözümlerin de bulunabileceğini söyledi.

“PLAJ KUMUNA SAHİP”

Karaağaç Mahallesi’ni Edirne merkezine bağlayan Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü ile Meriç Köprüsü arasındaki bölgenin haritasını sosyal medyadan paylaşan Kıray; “Görünen resim, yeni yapılan Karaağaç Köprüsü ile Meriç Köprüsü arasını gösteriyor. Bu kısımda Meriç nehrinin Söğütlük tarafındaki kısmı tam bir plaj kumuna sahip, harika bir plaj. Ancak nehrin tehlikeli olması nedeni ile Edirne'de yaşayanlar bu plajdan yararlanamıyor, kilometrelerce gidip, denize girmek zorunda kalıyor. Resimde kırmızı halka içinde gösterdiğim ve altı ile üç yan tarafı kafes şeklinde düzenlenmiş modüler kafes, Meriç nehrine girecek yüzme bilen-bilmeyen, büyük-küçük, genç-ihtiyar herkesin tam bir can güvenliği içerisinde Meriç nehrinden ve plajından faydalanmasını olanak verecektir. Bu kafesin modüler ve birden fazla olması kullanım imkânını kolaylaştıracaktır. Bu kafes çözümü ile ilgili başka çözümler de bulunabilir. Benim o konuda uzmanlığım yok. Ama kafeslerin derinliklerinin farklı kişilere göre farklı olması da bir güzellik olabilecektir” ifadelerini kullandı.

PORSUK ÇAYI’NI ÖRNEK GÖSTERDİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in, Porsuk Çayı kenarında benzer bir projeyi hayata geçirdiğini belirten Kıray; “Bu hizmeti gerçekleştirme yetkisi Özel İdarede mi, Edirne Belediyesi’nde mi bilemem. Ama böyle bir olanağın kullanılmaması bu yakıcı yaz günlerinde Edirnelilere yapılan en büyük kötülük. Diğer taraftan, plajın bulunduğu kıyı kısmında çeşitli tesisler, lokantalar vs de açılabilir. Birçok esnaf bu sayede ekmek parası kazanır. Meriç nehrinin yanında dere gibi kalan Eskişehir’deki Porsuk çayı kenarında taşıma kum ile plaj yapan Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in bu eserinin, Edirne’ye yapılacak can güvenlikli doğal plaj için bir örnek ve teşvik unsuru olması dileği ile konuyu ulaşabileceğim tek yoldan bütün Edirnelilerin ve yetkili ve sorumluların bilgisine sundum. Gerisi Edirnelilere kalıyor” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 941 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.