Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
97 bin 738 kişi emekli - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
97 bin 738 kişi emekli 8.8.2020 - 11:10:38
Edirne İl Genel Meclisi Araştırma ve İnceleme Komisyonu Başkanı Ahmet Sarıgül, Edirne il genelinde sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısının toplam 104 bin 542 olduğu açıkladı. Sarıgül, sosyal güvenlik kapsamında emekli aylığı alan kişi sayısının ise toplam 97 bin 738 olduğunu söyledi.97 bin 738 kişi emekli

Edirne İl Genel Meclisi, il genelinde sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi ile sosyal güvenlik kapsamında emekli aylığı alan kişi sayılarını açıkladı. Dün dün meclis toplantısında Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun, Edirne ilindeki emekli sayıları hakkındaki raporunun sunumu gerçekleştirildi. Komisyon Başkanı Ahmet Sarıgül tarafından sunulan raporda, sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısının toplam 104 bin 542 olduğu açıklandı. Sarıgül, sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışanlardan 64 bin 430 kişinin SSK (4/a), 19 bin 508 kişinin BAĞ-KUR (4/b) ve 20 bin 604 kişinin de Emekli Sandığı’na (4/c) bağlı olduğunu söyledi. Sarıgül, sosyal güvenlik kapsamında emekli aylığı alan kişi sayısının da toplam 97 bin 738 olduğunu ifade etti. Emekli aylığı alanlar arasında 44 bin 742 kişinin SSK (4/a), 36 bin 319 kişinin BAĞ-KUR (4/b) ve 16 bin 677 kişinin ise Emekli Sandığı’na (4/c) bağlı olduğunu belirten Sarıgül; “Ülkemizde emekli olmanın yaşı 40 ile 65 arasında değişmektedir” dedi.

“HER VATANDAŞIN HAYALİ EMEKLİ OLMAKTIR”

                Çalışma hayatına devam eden vatandaşların, emeklilik dönemine dair hayaller kurduğunu söyleyen Sarıgül; “Her vatandaşın yaşlılığında emekli olmak, hayallerini süsleyen sosyal bir haktır. Sosyal güvenlik, toplumun bütün bireylerinin hiçbir ayrım ve ayrıcalık gözetilmeksizin hem ekonomik, hem de sosyal bakımdan bugünlerinin ve yarınlarının güvence altına alınmasını amaçlayan, birbirleri arasında sıkı bir birlik ve uyum kurulmuş olan bir sistemler bütünü olarak tanımlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“AMAÇ YAŞAM STANDARDI SAĞLAMAK”

                Sosyal güvenlik sisteminin, 19’uncu yüzyılın sonlarına doğru gerçekleştiğini belirten Sarıgül; “Sosyal güvenlik sistemleri, ülke halkının tümünün yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri riskler sonucu oluşabilecek ekonomik güçsüzlüğü gidermeyi ve onlara belirli bir yaşam standardı sağlamayı amaç edinir. Sosyal güvenlik sisteminde korunan birim ailedir. Sosyal güvence garantisi ana, baba, eş ve çocuklar olmak üzere tüm aileye verilir. Sosyal güvenlik sağlanması, kişilerin inisiyatifine bırakılmaz, zorunludur” dedi.

“SORUMLU KURUM DEVLETTİR”

                Devletin, sosyal güvenliğin tüm vatandaşlara sağlanması için sorumlu kurum olduğunu söyleyen Sarıgül; “Sistemin temelinde, bireylerin sağlıklı olması ve çalışarak kendi gelirlerini elde etmeleri tercih edilmektedir. Bu amaçla sağlık hizmetlerinden faydalanabilme olanakları sağlanmakta, bireylerin sağlıklı olarak işlerine devam etmeleri amaçlanmaktadır. Sistemin finansmanı, bireyler, çalıştıkları işverenleri ve devlet tarafından sağlanır. Bu sistemde sigortalının birikiminin değerlendirildiği bir fon bulunmamaktadır. Prim iadesi ya da bu primlerin getirilerinin sigortalıya verilmesi söz konusu değildir. Sigortalının primlerini geri alabilmek, çalıştığı halde sistemden ayrılmayı talep etmek gibi hakları yoktur. Sistem, genellikle devlet denetimi ve iç denetim ile denetlenmektedir. 1936 tarihli 3008 sayılı iş kanunu, Türkiye’de ilk olarak sosyal sigortaların kuruluşu ve sosyal sigortalara ilişkin temel ilkelerin öngörüldüğü bir kanun olarak önem taşır” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 488 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.