Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirneli Mehmet’in müzesine onay - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirneli Mehmet’in müzesine onay 8.8.2020 - 11:04:40
Edirne İl Genel Meclisi, Fatih Sultan Mehmet’in çocukluk yıllarında eğitim gördüğü Saatli Medrese’nin Fatih Sultan Mehmet Müzesi’ne dönüştürülmesi için Edirne Valiliği ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından imzalanan işbirliği protokolünü onayladı. Meclis tarafından oybirliğiyle onaylanan protokolün ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk de müze ile ilgili Meclis’e sunum yaptı. Türkiye’de ilk kez padişah adına yapılacak müzenin 29 Mayıs 2021’e açılması bekleniyor.Edirneli Mehmet’in müzesine onay

Edirne İl Genel Meclisi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi’ne kiralanan Saatli Medrese’de Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin kurulması amacıyla Edirne Valiliği ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolünü onayladı. Ağustos ayı toplantıları kapsamında dün bir araya gelen meclis, 15 Temmuz’da Saatli Medrese’de düzenlenen törende Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin imzaladığı işbirliği protokolünü kabul etti.

                Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun Fatih Sultan Mehmet Müzesi hakkındaki raporunun sunumu ile başlayan toplantıya, Edirne İl Kültür veTurizm Müdürü Kemal Soytürk de katıldı. Komisyon Başkanı Halil Akdağ tarafından sunulan raporda, Edirne’de doğan Fatih Sultan Mehmet adına müze yapmanın onur ve kıvancını yaşadıklarını belirtirken; “Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan 2. Murat tarafından Fatih’in çocukluk ve ilk gençlik senelerinde yaptırılmış olan ve bizzat Şehzade Mehmet’in de ders gördüğü kaynaklarda rivayet edilen tarihi Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet Müzesi olması için başta Sayın Valimiz ve İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi arasında işbirliği yapılarak Saatli Medrese’nin Fatih Sultan Mehmet Müzesi olarak tefriş ve tanzim edileceği komisyonumuzca yapılan araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“PADİŞAH ADINA YAPILAN İLK MÜZE”

                Protokol taslağı ile ilgili bilgiler veren Akdağ; “Protokol taslağı üzerinde yapılan incelemede de müzede gerçekleştirilecek bilimsel, akademik ve kültürel etkinlikler ile Fatih Sultan Mehmet dönemi ve Edirne konularını inceleyen nitelikli bilimsel yayın üretimi projelerini kapsadığını tespit ettik. Edirne ile ilgili bir hayalimizin gerçekleşmesi için önemli bir adım atıyoruz. Edirneli bir padişah olan ve İstanbul’u fetheden padişah olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın bir müzesini Edirne’de yapmanın, bu müzeyi hayata geçirebilmenin ve Türkiye’de bir padişah adına yapılan ilk müze olmasının Edirneliler olarak onurunu yaşayacağız” dedi.

KOMİSYON ‘UYGUN’ DEDİ

                Osmanlı Devleti2ne bir asır boyunca payitahtlık yapan ve Türk-İslam medeniyetinin ilim merkezlerinden biri olan Edirne’nin tarihi eserler şehri olduğunu söyleyen Akdağ; “Mülkiyeti Sultan Murat Han Vakfı’na ait Edirne ili merkez Babademirtaş Mahallesi 249 ada 31 parselde bulunan 1523,34 metrekare yüzölçümüne sahip Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet Müzesi yapılmak üzere İl Encümeni’mizce daha önceden Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden İl Özel İdaresi adına kiralanmıştır. Kiralamanın aslına uygun olarak Saatli Medrese’nin içerisinde kurulması planlanan Fatih Sultan Mehmet Müzesi’ne ilişkin olarak projenin gerçekleştirilmesi, yürütülmesi ve geliştirilmesine ilişkin Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Edirne İl Özel İdaresi’nin protokol yapmasına ve 8 maddeden oluşan işbirliği protokolünün uygun olduğuna komisyonumuzca karar verilmiştir” sözlerine yer verdi.

19 KİŞİLİK BİLİM KURULU GÖREV ALACAK

                Akdağ’ın sunumunun ardından konuşma yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, işbirliği protokolünü meclis onayına sundu. Meclis, işbirliği protokolünü oy birliğiyle kabul etti. Geçmiş, meclis üyelerine teşekkür ederken; İl Kültür veTurizm Müdürü Kemal Soytürk de Fatih Sultan Mehmet Müzesi ile ilgili sunum yaptı. Soytürk, sunumunda İl Genel Meclisi Üyelerine teşekkür ederken; Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin hayata geçirilmesinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden 19 kişilik bilim kurulunun görev alacağını açıkladı.

29 MAYIS 2021’DE AÇILACAK

                Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 29 Mayıs 2021 tarihinde açılacağını söyleyen Soytürk; “Edirneli Mehmet deyince birçok özelliği akla geliyor. Avni mahlasıyla kendi divanı olan bir şairdir. Dünyada ilk defa ve ülkemizde ilk defa bir padişah adına müze yapılıyor. Fatih Mehmet Müzesi, Edirne’de onun eğitim aldığı Saatli Medrese’de yapılacak” diye konuştu.

EDİRNELİ MEHMET’İN DERS GÖRDÜĞÜ SAATLİ MEDRESE

                Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan II. Murad tarafından Fatih’in çocukluk ve ilk gençlik senelerinde (1437-1447 yıllarında) yaptırıldı. Şehzade Mehmed’in bizzat ders gördüğü kaynaklarda rivayet edilen Saatli Medrese, Edirne’de Üç Şerefeli Cami ve Peykler Medresesi’nin yanında bulunuyor. Dikdörtgen planlı, avlulu bir medrese olan Saatli Medrese’de 17 adet kubbeli ve ocaklı öğrenci hücresi ile 2 dershane bulunuyor. Saatli Medrese’de kurulacak Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 29 Mayıs 2021 tarihinde açılması hedefleniyor. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 454 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.