Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kabul edilirse yargıya gideriz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kabul edilirse yargıya gideriz 7.8.2020 - 10:38:00
Trakya Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Edirne Belediye Meclisi ile İl Genel Meclisi’nde İl Çevre Düzeni Planı’na ilave plan hükmünün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulması amacıyla kabul edilmesine tepki gösterdi. İnci, kararın Bakanlık tarafından kabul edilmesi halinde mahkemeye gideceklerini söyledi. Kararın, 1/100 000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı’na zarar vereceğini savunan İnci; “İmar planı zorunluluğunu kaldırdığınız zaman aynı Kanal İstanbul gibi olacaktır” dedi.Kabul edilirse yargıya gideriz

1/100 000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planında önemli bir görev alan Trakya Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Edirne Belediye Meclisi ile İl Genel Meclisi’nde İl Çevre Düzeni Planı’na ilave plan hükmünün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulması teklifinin kabul edilmesine tepki gösterdi.

25 büyükbaş veya 100 küçükbaş veya üzeri kapasiteli hayvancılık tesisleri niteliğindeki tarımsal amaçlı yapıların büyütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan kararın kabul edilmesi durumda hukuki süreç başlatacaklarını açıklayan Prof. Dr. İnci, Danıştay’ın 1/100 binlik planlarla ilgili kararı bulunduğuna dikkat çekti. Kararın, tarımsal alanlara organize bölge kurma girişimi olduğunu belirten Prof. Dr. İnci, hayvancılık işletmelerinde imar planı şartının kaldırılması sonucu sürecin Kanal İstanbul’a dönüşeceğini söyledi.

“PLANIN ÖZÜ TARIM TOPRAKLARINI KORUMAK”

1/100 000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planının yapımı sırasında bölgede binin üzerinde sanayi tesisinin ruhsatı bulunmadığını hatırlatan İnci; “Bu ruhsatsız sanayi tesislerinin yapımına baktığımız zaman hepsinde şu vardı; önce bir tarlaya eşyalarını koyacaklarını söyleyerek bir göz bina yapıyorlar, sonra binayı biraz daha büyütüyorlar, sonra da bir bakıyorsun orası fabrikaya dönüşmüş. Herkes gelişi güzel bir şekilde fabrikasına yerler yapmıştı. Çevre Düzeni Planı’nın özü budur. Kişilerin bireysel ve ruhsatsız işlerine karşı tarım topraklarını korumaktır” ifadelerini kullandı.

“TRAKYA’YA DİNAMİTLER YERLEŞTİRİYORLARDI”

İl Genel Meclisi’nde sunulan rapora dikkat çeken İnci; “İl Genel Meclisi’nin raporunda, 5403 sayılı kanunun 13. maddesi ile yürürlükte bulunan 1/100 bin ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı’nda tarımsal amaçlı yapılarla ilgili çelişkiler bulunduğu söyleniyor. Bu planı yapanların içinde hukuk grubu da var. İlgili kanunu bilmiyorlar mıydı ki o kanun valinin yetkilerine karışıyor anlamına geliyor. Bu konu tartışıldı, toplantılar yapıldı. Hiçbir toplantıda, ‘Siz Çevre Düzeni Planı ile bizim yetkilerimize karışıyorsunuz’ demedi. Daha önce bu planlara, Tarımsal Alt Bölge (TAB) ve Tarımsal Organize Sanayi (TOB) diye Trakya’ya dinamitler yerleştiriyorlardı. Şimdi onun bir başka versiyonu karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

“ONAYLANIRSA MAHKEMEYE GİDERİZ”

İl Çevre Düzeni Planı’nda 500 metrekare alanda kapalı alan yapılabileceğine dair şartlı ifadelerin bulunduğunu belirten İnci; “Ne kuruyorsun ki 500 metrekare yetmiyor? 25 tane büyükbaş veya 100 tane küçükbaş için kaç metrekare lazım? Bunların hepsi bilinen, belgelere dayalı, bilimsel sonuçlardır. Karar onaylanırsa, imar planı yapma zorunluluğu kaldırılacak. Meralar yok edilmesi bitti ve şimdi de nitelikli bölgelere işletme kurmak istiyorlar. Bunları kim denetleyecek? Biz mahkemeleri kazandık, yargı kararı var. Bu karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onaylanırsa biz de mahkemeye gideriz” sözlerine yer verdi.

“KIRKLARELİ VE TEKİRDAĞ’DA DA DEVREYE GİRER”

Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi’nde onaylanan kararın, tarımsal alanlara organize bölge kurma girişimi olduğunu söyleyen İnci; “Bunu Edirne’de yaptığınız zaman, aynı şey 1/100 bin ve 1/25 binlik planlarda Kırklareli ve Tekirdağ’da devreye girecek. Planlar bir yerlerde delinmeye başlanıyor. Biz, 1/100 binlik planların arkasındayız. Danıştay kararları var. Buralar kesin koruma alanlarıdır. Bu karar çıkarsa kesin yargıya gideriz. Bu planları Bakanlık ve Danıştay onayladı. TAB ve TOB’lar kaldırılmıştı. Şimdi onlar geri getirilmek isteniyor. Trakya’ya 17 tane TAB, 14 tane de TOB getirilmişti” dedi.

“SINIRSIZ YAPILAŞMA SÖZ KONUSU”

İl Genel Meclisi’nin kararında bulunan, ‘Köy yerleşim alanlarında olumsuz etki yaratan ahır ve ağılların da köy yerleşim alanı dışına çıkarılmasının kolaylaştırılması’ ifadelerini de değerlendiren İnci; “Köylülerin ahır ve ağılları zaten evinin kapısının önündedir. Köylünün 4-5 tane hayvanı var. Bunu 1 kilometre ötedeki bir yere koyarsan nasıl bakım yapacak? Köylüye sorsunlar bakalım ne diyecek? Çiftlik veya Tarımsal Organize Bölge, entegre bir sistemdir. Bu iş büyüyerek devam edecektir. Burada sınırsız bir yapılaşma izni söz konusudur. Bu kararın arkasında ne olduğunu görmek zorundayız. Trakya, Türkiye’nin tarımsal alan açısından göz bebeğidir” diye konuştu.

“KANAL İSTANBUL GİBİ OLACAK”

500 ve bin metrekare alana yapılması istenen hayvancılık işletmeleri için imar planı yapmanın zorunlu olduğunu vurgulayan İnci; “Bu karar, bu zorundalığı kaldırıyor. Bunu kaldırdığınız zaman aynı Kanal İstanbul gibi olacaktır. Hiçbir itiraz edemiyorsun. Projeye imar planı yapma koşulu devam ederse, itiraz hakkın oluyor. Bunu çok önemsiyorum. Küçükbaş, büyükbaş diyerek bu kararı geçirmeye çalışıyorlar. Bu karar çok büyük bir tehlikedir. İşletmelerin metrekare olarak alt veya üst sınırı da yok. Tarımsal amaç ile hayvancılık işletmesi kurma aynı şey değildir. Meclis üyeleri neye onay verdiklerinin farkında değiller. Bu karar, Edirne Belediye Meclisi’nden neden geçti? CHP’li belediyelerin tarımsal alanlar konusunda böyle davranıyor olması, konuştuklarıyla tamamen zıttır. Hiç mi hukukçuları yoktur? Bu planlara kelimeler, diplomatik dille seçilerek konur. 25 büyükbaş veya 100 küçükbaş veya üzeri kapasiteli denilmesi işin aksesuarıdır. Çünkü imar planlarının dışına çıkılıyor. Böylece hülle ile hukuk yolu kapanmış oluyor” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 364 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.