Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’ten ÇED iptal çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’ten ÇED iptal çağrısı 7.8.2020 - 10:35:34
Edirne İl Genel Meclisi’ndeki tüm partiler, Keşan ilçesinde Ento Maden Global A.Ş. tarafından planlanan patlatma işlemi ile linyit üretimi projesine ÇED olumsuz kararı verilmesini talep etti. Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli, toplantıda projeye karşı sunum yaparken; Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de projeye tüm siyasi partilerin tepki gösterdiğini söyledi. Projenin ÇED başvuru dosyasında, proje alanının İstanbul’da gösterildiği ortaya çıkmıştı.Meclis’ten ÇED iptal çağrısı

Edirne İl Genel Meclisi, bugün düzenlenen toplantısında Keşan ilçesinde yapılmak istenen patlatma işlemi ile linyit üretimi projesinin iptal edilmesi için çağrı yaptı. Toplantıda, Keşan ilçesine bağlı Karacaali, Maltepe, Karasatı, Altıntaş, Çobançeşme köyleri ile Paşayiğit mahallesi sınırları içerisinde patlatma işlemiyle linyit kömürü çıkarılması projesine karşı Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından sunum yapıldı.

Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Keşan ilçesinde 5 köy ve 1 mahalleyi etkileyecek projeye itiraz ettiklerini belirtirken; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ÇED başvurusunun nihai edilmeyerek ÇED olumsuz kararı verilmesini talep ediyoruz. Çünkü patlatma işlemi ile linyit kömür üretimi, bölge ve il çevre düzeni planlarına ve mevzuata açıkça aykırı olup, doğal varlıklarımıza, ormanlarımıza, tarım alanlarına, köy yerleşimlerine, canlı sağlığına büyük zararlar verecektir. Köylerde yaşam, tarım ve hayvancılık bitecektir” ifadelerini kullandı.

“GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN HASARLAR VERECEK”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Çevre Kanunu ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği gereği çevreyi korumakla görevli olduğunu söyleyen Gümülcineli; “Devlet yetkilileri de ÇED mevzuatı ve sunduğumuz gerekçeler nedeniyle doğayı, tarımı, ormanları koruma görevlerini yerine getirmelidirler. Bu proje, Trakya’nın doğal ekolojik yapısına, Karacaali, Altıntaş, Çobançeşme, Karasatı, Maltepe köylerine ve Paşayiğit mahallesine, tarım topraklarına, ormanlarımıza, canlı sağlığına, yer altı sularımıza ve içme suyu varlıklarımıza, derelerimize geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verecek; köyleri yaşanmaz kılıp kültürel ve sosyal olarak yok edecek bir projedir” diye konuştu.

“TOPLAM 40 BİN KİLO PATLAYICI KULLANILACAK”

Projenin ÇED başvuru dosyasında birçok bilime aykırılık ve gerçek dışı anlatım bulunduğunu belirten Gümülcineli; “Köylerimiz, çiftçilik, hayvancılık, arıcılık, meyvecilik ve ceviz üretimiyle geçimini sağlamaktadır. Patlatma işlemi ile linyit kömür üretimi yapılacak alan, tarım alanları ve orman alanlarında olduğundan ekolojik ve sosyal anlamda büyük bir tahribata ve dolayısıyla habitat parçalanmasına neden olacaktır. Orman, mera ve tarım alanı olan 975 hektar alanda yılda 36 defa toplamda 40 bin kilo patlayıcı kullanarak patlatmalı linyit kömürü üretiminde telafisi mümkün olmayan büyük zararlar doğacağı çok açıktır. Bölgede yaşayan halka rağmen bu projeye ÇED olumlu kararı verilemez” sözlerine yer verdi.

“ÇED BAŞVURUSU SONLANDIRILMALIDIR”

Ento Maden Global A.Ş. tarafından hazırlanan ÇED başvuru dosyasının eksik, yetersiz, hatalı ve mevzuata açıkça aykırı olduğunu vurgulayan Gümülcineli; “ÇED başvurusu, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 8’inci maddesine, hukuka ve doğa haklarına, özel ekolojik değerlere aykırıdır. ÇED süreci ilerlemeden durdurulmalı ve ÇED başvurusu sonlandırılmalıdır. Ento Maden Global A.Ş. şirketinin ÇED başvurusu nihai edilmeyip, Bakanlığımızca ÇED olumsuz kararı verilmelidir” diye konuştu.

“OSB’YE ZARAR VERECEK”

Gümülcineli, proje alanının, Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin çok yakınında faaliyet göstereceğine dikkat çekerken; “Patlatmalı kömür işletmesi tarım ve ormana, canlı yaşamına olumsuz etkiler yaratacağı gibi 1.400.000 metrekarelik komşu alanda faaliyete geçmesine Bakanlıkça onay verilmiş Keşan Gıda İhtisas OSB projesine de büyük zararlar verecektir. Ayrıca bölgede yaşayan köylü vatandaşlarımız, demokratik kitle örgütlerimiz ve siyasi partilerimiz, patlatmalı linyit kömürü üretim projesine tümden karşıdırlar. Bu projeden vazgeçilmelidir” ifadelerine yer verdi.

“HALKA RAĞMEN YAPILAMAZ”

Gümülcineli’nin komisyon raporu sunumunun ardından toplantıda söz alan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne İl Genel Meclisi’nin tüm üyeleriyle projeye karşı olduğunu söylerken; “Karacaali köyünde düzenlenen ÇED halkın katılımı toplantısına gittiğimizde köylü vatandaşlarımızın ve Keşan’daki İYİ Parti, AK Parti, CHP’li ilçe başkanlarının da katıldığını gördük. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yetkililere de itiraz dilekçelerini verdiler. İnşallah bu karardan vazgeçeceklerdir. Halka rağmen böyle bir şey yapılması mümkün değildir” diye konuştu.

PROJE ALANI İSTANBUL’DA GÖSTERİLMİŞTİ

Ento Maden Global A.Ş. tarafından planlanan patlatma işlemi ile linyit üretimi projesinin ÇED halkın katılımı toplantısı, 30 Haziran Salı günü Keşan’a bağlı Karacaali köyünde düzenlenmişti. Toplantıda köylüler, projeye yoğun tepki gösterirken; Trakya Platformu Edirne Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, projenin ÇED başvuru dosyasında proje alanının İstanbul’da gösterildiğine dikkat çekmişti. Toplantı sonunda katılımcılar, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Murat Bilici’ye 150 adet imzalı itiraz dilekçesi ileterek projenin iptal edilmesini istemişti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 965 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Öğrencilere “Zeka Oyunu” hediyesi Öğrencilere “Zeka Oyunu” hediyesi 30.9.2020
Bulgar akını sürecek Bulgar akını sürecek 30.9.2020
Alkaya’dan destek çağrısı Alkaya’dan destek çağrısı 30.9.2020
   Tunca Köprüsü onarılıyor Tunca Köprüsü onarılıyor 30.9.2020
ETB, 22’nci yerli otomobile talip ETB, 22’nci yerli otomobile talip 30.9.2020
Saadet’ten duvar yazısı etkinliği Saadet’ten duvar yazısı etkinliği 30.9.2020
İzmir'de dolandırdı Edirne'de yakalandı İzmir'de dolandırdı Edirne'de yakalandı 30.9.2020
Kaçakların üzerinden servet çıktı Kaçakların üzerinden servet çıktı 30.9.2020
Palamutta rekor bekleniyor Palamutta rekor bekleniyor 30.9.2020
“5 milyon turist doğru değil” “5 milyon turist doğru değil” 30.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 73
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 338 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Haksız tahrik
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yılın ilk karı ve grip sezonu
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bulgaristan’da Türkçe Dili
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.