Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi 5.8.2020 - 11:51:15
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin, 2020 yılının ilk 5 ayında 4.3 milyon ton buğday ithalatı ile dünya buğday ithalatı sıralamasında birinci olmasına tepki gösterdi. Türkiye’nin yerli üretimden başka çaresinin bulunmadığını belirten Gaytancıoğlu, üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin buğday ekim alanlarındaki azalmaya dikkat çeken Gaytancıoğlu; “Üretim açığımızı ithalat ile kapatmak hiç mantıklı değil” dedi.Gaytancıoğlu’dan ithalat şampiyonluğu tepkisi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin, 2020 yılının ilk 5 ayında 4.3 milyon ton buğday ithalatı ile dünya buğday ithalatı sıralamasında birinci olmasını değerlendirdi. Gaytancıoğlu, Türkiye’nin üreticiyi desteklemek yerine ithalatçıyı desteklendiğini belirtirken; üretim açığını ithalatla kapatmanın mantıklı olmadığını söyledi. Tutarlı bir tarım politikası izlenmesi gerektiğini vurgulayan Gaytancıoğlu, ithalatın çare olmadığını dile getirdi.

AK Parti’nin buğday ithalatı ile her zaman övündüğünü belirten Gaytancıoğlu; “AKP’nin mantığı, “Buğday ithalatı yapıyoruz, un ihracatı yapıyoruz.” Biz de her fırsatta şunu söylüyoruz; 5 yıl önce buğday ithalatımız 1,5 milyar dolardı. 1,5 milyar dolar vererek, buğday ithal ederek 800 milyon dolarlık un ihracatı yapmanın neresi mantıklı? Daha sonra o rakam büyüdü ve geçen sene 2,5 milyar dolara çıktı. 2,5 milyar dolar verip 1 milyar dolarlık un ihracatı yapmanın ne mantığı var? “Bunu bize mantıklı bir şekilde açıklar mısınız?” diye her fırsatta soruyorduk. Katma değer yarattıklarını söylüyorlardı. Böyle olmadığını pandeminin başlamasından 10 gün sonra belli oldu. Çünkü Türkiye un ihracatını durdurdu. Demek ki bize un da, buğday da lazım” ifadelerini kullandı.

“YERLİ ÜRETİMDEN BAŞKA ÇARE YOK”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, un ihracatının durdurulduğu dönemde Türkiye’nin depolarının dolu olduğunu söylediğine dikkat çeken Gaytancıoğlu; “Depolar dolu ama ithal ürünlerle dolu. Sen buğdayın, arpanın, mısırın, soyanın ithalat bağlantısını yapmışsın. Bu böyle olmaz. Yerli üretimden başka çare yok. 2019 yılını 2,5 milyar dolar buğday ithalatı ile kapattık. Bunun yaklaşık 500 bin tonu makarnalık buğdaydır. Meksika ve ABD’den gelmektedir. Biz eskiden makarnalık buğday ithal etmezdik, kendimiz üretirdik, katma değer de bizde kalırdı. Bir de üstüne üstlük ihracat yapardık. Türkiye bütün üretim dinamiklerini AKP’li yıllarda kaybetti” dedi.

“HEDEF KENDİNE YETERLİLİK OLMALI”

AK Parti’nin pandemi döneminden ders çıkarmasını beklediklerini söyleyen Gaytancıoğlu; “İthalatın değil, kendine yeterli olmanın hedef olduğunu anlamalarını bekledik. Fakat bir baktık ki ilk 5 ayın verileri açıklandı. Buğdayda yine ciddi ithalat yapıyoruz. Buğdayın tonuna 20 dolar daha fazla ödüyoruz, hâlâ akıllanmamışız. Üreticiye destek verme yerine ithalatçıyı destekliyoruz. İthalatçı dediğimiz de AKP yandaşı 5-6 firmadır. Bunlar destekleniyor” sözlerine yer verdi.

“ÇİFTÇİYİ DEĞİL İTHALATÇIYI DESTEKLEDİ”

Kış aylarında buğday fiyatının altından daha değerli olacağını belirten Gaytancıoğlu; “Dolar hem 7 TL’ye doğru gidiyor, hem de bizim üretim açığımız var. Üretim açığımızı ithalat ile kapatmak hiç mantıklı değil. Üretim açığını, üretim ile kapatmak mantıklıdır. AKP nedense çiftçiyi destekleyeceği yerde hep ithalatçıyı destekledi. Gümrük vergilerini sıfırlayınca ucuz geleceğini söyledi. Gümrük vergilerini sıfırlarsan hazineye hiç gelir sağlamayacak mısın? Mantıklı değil. Dünyanın en pahalı akaryakıtını, elektriğini bizim çiftçimiz kullanırsa, bunlara bir çözüm üretmeyip sadece gümrük vergisini düşürmekle bir şey olmaz. Hiç ithalat yapmayalım, gerekirse hiç de gümrük vergisi almayalım” dedi.

“BU POLİTİKAYI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Çiftçinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Gaytancıoğlu; “Buğdayda son yıllarda destekleme priminde sadece 5 kuruşluk bir artış oldu. Onu da zamanında ödemiyorlar ve yüzde 4 kesinti yapılıyor. Aynı şey önümüzdeki günlerde ayçiçeğinde gerçekleşecek. AKP, tarım bütçesini arttırmamak ve desteklemeleri zamanında ödememek için bir politika izliyor. Bu politikayı anlamak mümkün değil. Anadolu boşalmış, köyden kente göçler yaşanmış, çiftçi borçlanmış. Dünyada pandemiden dolayı ihracat yasakları gelmiş. Ukrayna borcu olan bir ülke ama ihracat yasağı koydu. Çünkü gıda önemli. Buğday gibi temel ürünlerde, “Ben yemeyeyim, sen ye” diyemezsin. Kendi ülkenin tüketicisini düşünmek zorundasın. Dışarıdan ithalat nereye kadar? İthalat yaptığın zaman hastalıklı ürünler de, damak zevkine uygun olmayan ürünler de gelebilir. Bunların hepsi düşünülmeli ve tutarlı bir tarım politikası izlenmelidir” ifadelerine yer verdi.

“İTHALAT ÇARE DEĞİLDİR”

Buğdayın temel gıda maddesi olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu; “Türkiye bütün coğrafi bölgelerinde buğday üretiyor. Türkiye tarlalarının yüzde 80’lik kısmında buğday tarımı yapılır. Yaklaşık 2 milyon hektarlık alanda artık buğday ekilmiyor. Buğday ekimi 9,5 milyon hektardı, 7,5 milyon hektara kadar geriledi. Demek ki bir sorun var. Bu sorun, üretimin planlanmamasından, çiftçinin desteklenmemesinden, desteklerin zamanında ödenmemesinden kaynaklanıyor. “Ben sana bütçeden biraz pay ayırıyorum” demek yanlıştır. Bütçeden ciddi bir pay ayrılarak 83 milyonu düşünmek lazım. Herkesin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için çiftçinin desteklenmesi lazım. Buğdayı sadece insanlar yemiyor. Bundan yem de yapılıyor, hayvan gıdası olarak da kullanılıyor. Hayvan yemlerinin bileşiminde buğday, arpa, mısır, soya yem hammaddelerinin yüzde 60’ı ithal ürünlerden oluşuyor. Bu da yem fiyatlarını sürekli arttırıyor. Bugün sağlıklı ve nitelikli bir hayvancılıkta 1 litre süt satarsın, 1 kilogram yem alırsın. AKP’nin ne buğdayda, ne de diğer ürünlerde önünü gördüğü yok. Dışarıdan ithalatla bu işler olmaz. Geçen yıl döviz ne kadardı, bu yıl ne kadar? Bunun sonunu getiremezsin. İthalat çare değildir” diye konuştu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 308 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.