Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kent Konseyi’nden Kent raporu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kent Konseyi’nden Kent raporu 5.8.2020 - 11:49:08
Kente dair bir rapor hazırlayarak değerlendirmelerde bulunan Edirne Kent Konseyi yöneticileri, Korona virüsü sürecini yakından izlediklerini belirterek, yerel ve merkezi iktidarların uzlaşması sonucu planlı bir şekilde başlanılan altyapı çalışmalarının yanı sıra aynı birlikteliğin Selimiye Camii Meydanı’nda olmasını acil olarak talep etti. Ulaşımda yaşanan sorunlara dikkat çekilen raporda, kentlinin şikayetlerinin arttığı ifade edildi.Kent Konseyi’nden Kent raporu

Edirne Kent Konseyi (EKK) yöneticileri, kente dair bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaşan yöneticiler,  Yerel yönetimlerin seçimler sonrasında yaptığı stratejik planların 2020 yılına ait ilk altı ayının geçtiğini belirterek, bu birinci altı aylık dönem planlarda aksamalara ve hedef değişikliğine neden olduğunu ifade ettiler. 2020 yılı başından beri dünyayı yönlendirebilmiş Korona virüsün Edirne’yi de etkilediğini ifade eden Kent Konseyi yöneticileri, “Salgın her kurumu olduğu gibi Kent Konseylerini de etkilemiştir. Bu nedenle ilgili birimlerin kararlarına uyarak yerelde ‘Egemenlik Toplantıları’mızı ertelemek zorunda kaldık. Diğer yandan altı ayda bir yapmamız gereken genel kurulumuzu yapamadık. Sadece bizler değil Trakya Kent Konseyleri Birliği toplantımızı da yapamadık. Ayrıca kentimizde yapılması planlanan ve sözcülüğün bize geçeceği Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) genel kurulumuzu da yapamadık. Zoom üzerinden yaptığımız toplantımızda da en yakın zamanda tüm konseyleri daha önce yerel idaremiz ile yaptığımız görüşmeye dayanarak Edirne’ye beklediğimizi bildirdik. Bu olumsuzluklar göz önüne alındığında yerel yönetimimizin 2020 yılı birinci dönem çalışmalarına bu gözle bakmak zorundayız. Öncelikle salgın ile ilgili yapılması gerekenleri önceden görerek zamanında önlemler alınmıştır ki bu kentimizde salgının az kayıp ile geçmesini sağlamıştır. Elbette bunda başkan yardımcısının doktor olması kadar kentlimizin de uyarılara riayet etmesinin artısı olmuştur” ifadelerine yer verdiler.

MAHALLE MECLİSLERİ KURULAMADI

Mahalle Meclislerinin Korona nedeniyle kurulamadığına işaret eden Kent Konseyi yöneticileri, “Bu gibi dönemlerde en önemli kent örgütlenmesi olan Mahalle Meclislerinin kurulamamış olmasını da bir eksiklik olarak görmemiz gerekmektedir. Kentimizde Mahalle Meclisleri örgütlenmesi yapılabilmiş olsaydı valiliğin, yerel idarenin veya sivil kişi ve kurumların çalışmaları daha seri, kolay ve objektif olabilirdi. Resmi kurumların maske, kolonya veya yardımların dağıtımına kamu çalışanları dışında kentliyi de katmanın kentliye sorumluluk ve duyarlılık ekleyeceği düşünülmeliydi. Kent yönetimlerine kentlinin katılmasını sağlamak kentlinin talepleri kadar yönetenlerin de niyeti ve teşviki önemlidir. Salgın sürecinde yardım dağıtımından, bilgi toplamaya kadar kentlinin katılımını sağlayacak olan Mahalle Meclisleri bu nedenle önemlidir” dediler.

ACİL ÇÖZÜM BELEYEN SORUNLAR

Kente dair acil çözüm bekleyen sorunlara da değinen yöneticiler, “Yönetme erkini elinde bulunduran kurum sorumlularının bu niyet ve teşviki maalesef kentimizde henüz oluşmamıştır kanaatindeyiz. Örneğin refüjlerin değiştirilmesi, Saraçlar’daki heykel ve havuzun kaldırılması, Tunca Irmağı kıyısına yapılan düzenleme, Gazi İlkokulu’nun yıkılması dâhil valilik yatırımları da daha geniş kesimlerce tartışılarak yapılabilirdi. Ve inanıyoruz ki kentli de bunları isteyebilir ve onaylayabilirdi. Böylece kentlinin; görüşünün alınması onuru ile kenti yöneten yerel ve merkezi yöneticilere güveni artabilirdi. Salgın egemenliğinde geçen bu dönemde ilgili kurumların gerekli önlemleri alarak altyapıyı hızlandırmaları doğru bir tercihtir. Kentin boş olduğu günlerde çalışanların özverili bir şekilde altyapı çalışmalarını hızlandırması nedeniyle sıkıntılar en aza inmiştir. Ancak işlemi tamamlanan bölgelerin eski haline tez getirilememiş olması da bir eksikliktir. Talebimiz ve beklentimiz odur ki kentin tarihi ve cazibe bölgeleri altyapı sonrasında eski haline getirilirken özelliğine uygun düzenlemeler de yapılabilir. Örneğin Saraçlar ve Çilingirler Caddesi’ndeki renkli reklam tabelaları yerine belirlenen ebatlara uygun standart tanıtım levhaları olması konusu tartışmaya açılarak ortak bir karara varılması yararlıdır. Akarsu zengini kentimizin kıyılarından yararlanmamasının eksikliğini yıllardır söyleyen kentliler olarak Tunca kenarına yapılan düzenlemeye sevinmemek elde değildir. Ancak beton kullanılmasını anlayamamıştır ki sonrasında da betonların sökülmesine sevinir olduk. Bilim ve örneklere bakılsaydı bu hata ve masraf da olmazdı. Öte yandan Tavuk Ormanı’nda da aynı betonlaşmanın, kirlenmenin sık sık gündeme gelmesini anlamakta zorlanmaktayız. Kentin en önemli sorunlarından birisi elbette altyapıdır ve değişim yerel-merkezi iktidarların gecikmeli de olsa uzlaşması sonucu planlı bir şekilde başlamıştır. Aynı birlikteliğin Selimiye Camii Meydanı’nda olması acil taleplerimizdendir” açıklamasında bulundular.

ULAŞIM SORUNU

Ulaşım sorununun kentin kanayan yarası haline geldiği belirtilen açıklamada, “Kentimizin süre giden sorunlarından birisi elbette toplu ulaşımdır. Kentliyi, kent içinde en seri, ucuz ve ulaşılabilir bir şekilde kent içinde toplu ulaşım ile taşımak hedefine ulaşılamamıştır. Ulaşmak bir yana kentliden sürekli artan şikâyetler gündemdedir.  Bu nedenle eldeki sistemi de içinde barındıran ancak acil ve kalıcı çözümler üretmeyi sağlayan bir çalıştay ile kentin ulaşım politikasını oluşturmak gerekmektedir. Bu arada yeni yapılan kent çevre yollarının da yapımının hızlandırılarak planlandığı ve defalarca kez söylendiği gibi bisikletle ulaşıma olanak sağlayan şekilde hizmete girmesidir. Stratejik planlarda; ‘Ulaşım sistemi içerisinde bisikletin aktif bir şekilde kullanılmasını sağlamak için bisiklet yollarının geliştirilmesi’ ve ‘Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi’nin hayata geçirilmesi’ vardır. Dahası; ‘Bisiklet sahibi olmayan vatandaş ve turistlerin kent içinde belirlenen noktalara akıllı bisiklet sistemi ile ulaşımının sağlanması’ gibi daha kapsamlı çalışmaların da yapılacağını bekliyoruz kentliler olarak.

Yerel yönetimin stratejik planının ilk altı ayına dair yapılması planlananların olmamasını elbette sorgulamayacağız. Ancak yerel ve merkezi kurumların stratejik planlarında vazgeçilmez olan ve yerel yönetimin vizyonu olarak belirtilen; ‘Edirne Belediyesi olarak, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri ışığında geliştirilen yönetim sistemimiz ulusal düzeyde oluşturulan makro planlarda öngörülen amaç ve hedeflerle uyumlu olarak kaynaklarımızdan etkin, verimli ve rasyonel kullanımı esas alınmış ve Edirne halkına daha iyi hizmet verecek şekilde yapılandırılmıştır’ cümlesine sadık kalınmalıdır.

Stratejik planı her kentlimiz belediye web sitesinden okumalıdır, dönemsel amaç ve hedefleri izleyerek takip etmelidir. Bunu izlemek ve gerektiğinde yetkililere sormak kentli olarak hepimizin görevidir. Biz kentliler; verilen sözleri, yapılan planları ne kadar çok izler ve sorgularsak idare makamına getirdiklerimiz de o kadar memnun olacaklar ve şeffaflık da kendiliğinden sağlanacaktır” denildi.

STRATEJİK PLANLARI TAKİP EDİYORUZ

Kentin stratejik planlarının takip edildiği ifade edilen açıklamada şunlara yer verildi; “Biz Edirne Kent Konseyi olarak duyarlı kentlilerimizin katılımı, bilgisi ve öngörüsü kapsamında stratejik planları izlemekteyiz. Bu planları da aşan ve planların amaçlarından birisi olan; ‘Yerel Demokrasiyi Geliştirmek’ ancak bu şekilde olabilir. Çünkü bu amaca varmada hedeflerden birisi; ‘Kentliyi yönetimin tüm süreçlerine dâhil etmektir. Diğer bir hedef de; ‘üretim, tüketim, hizmet ve dayanışmayı gerçekleştirmek için kooperatifler vasıtasıyla katılımı arttırmaktır. Katılım yolları açıldığında ve kentli de katılmaya gönüllü olduğunda daha iyi bir kentte yaşayacağız, bunu biliyoruz. Bu bilgi ile stratejik planı ve kenti yönetenlerin yaptıklarına, yapacaklarına dair düşüncelerimizi Kent Konseyi dayanışması ve birlikteliğinde ortaklaştırmaya çalışmalıyız.” Kaynak: GÜNDEM HABER MERKEZİ 789 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.