Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı 4.8.2020 - 11:47:36
Edirne Tabip Odası Dr. Gürcan Altun, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın sahillerdeki yoğunluğun artmasına karşı yaptığı, ‘Birinci dalga sahillere indi’ uyarısının ardından korona virüsü salgınının bulaşma riskini değerlendirdi. Dr. Altun, korona virüsü salgınındaki vaka artışının 10 Ağustos tarihinden sonra ortaya çıkabileceğini belirtirken; vatandaşların kurallara uymaması sonucu Edirne’de de artışların görülebileceğini söyledi.Koronada 10 AĞUSTOS uyarısı

Dünyada ve Türkiye’de devam eden korona virüsü salgınına rağmen yaz mevsiminde artan hava sıcaklıklarıyla beraber Kurban Bayramı tatilini sahillerde değerlendirmek isteyen vatandaşlar, ülkenin birçok sahil kentine adeta akın ettiler. Edirne’nin Keşan ve Enez ilçelerine bağlı Saros Körfezi sahillerinde de vatandaş yoğunluğu dikkat çekerken; Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, korona virüsü salgınına karşı uyarıda bulunarak; “Birinci dalga sahillere indi. Tatilde dikkatli olalım” açıklaması yaptı. Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Gürcan Altun, Koca’nın uyarısının ardından sahillerdeki yoğunluğun Edirne’ye ve Türkiye’ye etkilerini değerlendirirken; vatandaşlara korona virüsü salgınına karşı uyarılarda bulundu. Dr. Altun, 10 Ağustos tarihine dikkat çekerken; vatandaşları kapalı alanda bulunmamaya, sosyal mesafe kuralına uymaya, maske ve dezenfektan kullanımına dikkat etmeye davet etti.

“10 AĞUSTOS’TAN SONRA ORTAYA ÇIKACAK”

Sahillerde ortaya çıkan yoğunluğun sadece Edirne’de değil, Türkiye genelinde yaşandığını belirten Dr. Altun; “Özellikle veri akışının olduğu İzmir bölgesinde olguların çoğu Alaçatı kaynaklı. Aydın bölgesinde Kuşadası kaynaklı olgu sayısı artmış durumda. Muğla’da ise Bodrum ve Marmaris kaynaklı. Buna bakıldığında durum, tatil sürecinin bir yansıması olarak görülüyor. Bunlar ilk olgular ama orada bulaştırdıkları olguları bilmiyoruz. Olgu sayısındaki artış muhtemelen 10 Ağustos’tan sonra ortaya çıkacak” dedi.

“ARTIŞLARI GÖRMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Edirne’nin Saros Körfezi sahilinde ciddi bir yoğunluğun ortaya çıktığını söyleyen Dr. Altun; “Burada denetimler önemli. Sahillerde kolluk kuvvetleri ve zabıta sayısı yetersiz olduğundan sosyal mesafeye uyulması insanlarımıza kalıyor. Bu hastalığın etkeni, kurallara uyulmadığı takdirde bulaşıcılığı yüksektir. Buna bağlı olarak biz de artışları görmeye başlayacağız. Edirne’de yaşayanlar için olabildiği gibi dışarıdan gelenler de hastalığı getirebilecek ya da buradan götürebilecek. Bu durum Edirne genelinde bir yükseliş gibi görünüyor olsa da ülkedeki yükselişte de etkisi olacaktır” ifadelerini kullandı.

“CERRAHİ MASKELERİN KULLANIMI 8 SAATTİR”

Dr. Altun, korona virüsü salgını tedbirlerinden maske kullanımına dikkat çekerken; “Maskeyi aslında hasta olan bireyin kullanması gerekiyor. Ama sosyal mesafeye uyulmaksızın hareket ediliyor. Taşıyıcı olan bireyler testle ortaya konmadığı için normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber bir anda hasta sayısı çok artıp, sağlık kurumları kilitlenmesin diye getirilen bir uygulamadır. Maskelerin de koruyucu süresi bellidir. Özelliği olmayan kumaştan yapılmış maskeler, günlük kullanılıp yıkandıktan sonra güneşte kurutulması suretiyle kullanılabilir. Cerrahi tip maskelerin kullanım süresi 8 saattir. O maskeyi 3-4 gün kullanıyorsa o da hastalık etkeni olmaya başlıyor” dedi.

“SOSYAL İZOLASYON ÖNEMLİ”

Korona virüsü salgınından korunması için en temel tedbirin sosyal izolasyon olduğunu vurgulayan Dr. Altun; “İnsanların kapalı bir ortamda bulunmadığı yerlerde, 1,5-2 metre mesafenin olduğu yerlerde yüzünüze birisi hapşırıyor olmadığı müddetçe bu hastalık geçmez. Bunlara dikkat edilmeli. Alışveriş için girilen kapalı mekânlarda da en kısa sürede alışverişinizi tamamlamak ve oradan ayrılmak gerekiyor. Çünkü ortam havalandırmalarıyla ilgili ciddi sıkıntılar var. Çoğu yerde klima üniteleri kapatıldı. Çünkü klima ünitelerinin çoğu dışarıdan taze hava verme şeklinde değil, ortam havası da veriyor. Ortam havasında hastalık etkeni varsa, onun da daha fazla insana ulaşmasını sağlıyor. Bu aşamada sosyal izolasyon konusunda dikkatli olmak, kapalı mekanlarda çok fazla vakit geçirmemek lazım. Kapalı mekânlarda mutlaka maskeli olmak gerekiyor” sözlerine yer verdi.

“HER FIRSATTA SU VE SABUNLA YIKAYIN”

Korona virüsü salgınından korunmak için el temizliğinin de önemine dikkat çeken Dr. Altun; “El temizliği de çok önemlidir. Çünkü temas edilen yerlerde daha önce hasta etkenini bırakmışsa hastalığın geçişi özellikle ellerimizi göz, ağız gibi yüzeylerden mümkündür. Ellerimizi her fırsatta su ve sabunla yıkamak koruyucu tedbirler arasındadır. İnsanlar gereksiz yere seyahat etmesinler. Çünkü fazla hareket ediyor olmak, hastalık etkeniyle karşılaşmak anlamına gelir” dedi.

“SUDAN GEÇİŞ GÖSTERİLEBİLMİŞ DEĞİL”

Deniz suyundan korona virüsünün bulaşabileceğine dair iddialara da yanıt veren Dr. Altun; “Denizde su ile geçiş net olarak gösterilebilmiş değildir. Bununla ilgili yapılacak bilimsel çalışmalar sonucu yüksek vakalı sonuçlar varsa dikkat etmek lazım. Deniz ya da göl gibi büyük sularda hastalık etkeninin oranı azalıyor. Dolayısıyla hastalık sadece vücudumuza aldığımız etken değil; o etkenin hastalık yapma potansiyelinin yüksekliği, kişinin vücudunun o zamanki direnci de etkendir. Sudan geçiş gösterilebilmiş değildir. Sahillerdeki en temel sıkıntı, yakın mesafeden kaynaklı, daha çok damlacık enfeksiyonu dediğimiz şeylerdir. Ama enfektif bir su ise, hastalık etkini açısından çok yoğun virüs içeriyorsa, suyun içinde gözünüzü açtığınızda ya da solunum yollarınıza kaçan bir miktar su ile de bunun bulaşabilirliği teorik olarak mümkündür. Dünyada virüsün izini takip etmeye yönelik yapılan birtakım çalışamalar var. Atık sulardan virüsün izolasyonunu yapıyorlar. Gösteriyorlar ama hastalık yaptığına dair bir bilimsel çalışma şu anda çıkmış durumda değil” ifadelerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1905 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Öğrencilere “Zeka Oyunu” hediyesi Öğrencilere “Zeka Oyunu” hediyesi 30.9.2020
Bulgar akını sürecek Bulgar akını sürecek 30.9.2020
Alkaya’dan destek çağrısı Alkaya’dan destek çağrısı 30.9.2020
   Tunca Köprüsü onarılıyor Tunca Köprüsü onarılıyor 30.9.2020
ETB, 22’nci yerli otomobile talip ETB, 22’nci yerli otomobile talip 30.9.2020
Saadet’ten duvar yazısı etkinliği Saadet’ten duvar yazısı etkinliği 30.9.2020
İzmir'de dolandırdı Edirne'de yakalandı İzmir'de dolandırdı Edirne'de yakalandı 30.9.2020
Kaçakların üzerinden servet çıktı Kaçakların üzerinden servet çıktı 30.9.2020
Palamutta rekor bekleniyor Palamutta rekor bekleniyor 30.9.2020
“5 milyon turist doğru değil” “5 milyon turist doğru değil” 30.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 73
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 338 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Haksız tahrik
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yılın ilk karı ve grip sezonu
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bulgaristan’da Türkçe Dili
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.